Anna Kuraszyńska – "Nawyk wytrwałości. Jak go wykształcić metodą małych kroków"

"Jeżeli wydaje Ci się, że coś jest niemożliwe, pamiętaj, iż to tylko Twoje przekonanie, oparte na doświadczeniach, a nie na rzeczywistości. Być może, gdy zmienisz strategię, rzeczy niemożliwe staną się możliwe."Brakuje wam czasami wytrwałości w dążeniu do osiągnięcia wyznaczonego celu? A w realizacji waszych marzeń przeszkadzają wam nawyki, które trudno wyeliminować z codziennego życia? Na te wszystkie niedogodności istnieje jedno, proste rozwiązanie – połączenie nawyku z wytrwałością, czyli wypracowanie w sobie nawyku wytrwałości.

Anna Kuraszyńska to absolwentka psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej praca zawodowa skupie się w głównej mierze na nurcie behawioralno - poznawczym i humanistycznym. Autorka stara się pomagać ludziom w udoskonaleniu swojego życia poprzez strategię małych kroków.

"Nawyk wytrwałości. Jak go wykształcić metodą małych kroków" to poradnik podzielony na pięć rozdziałów. Pierwszy rozdział o ogólnej treści, przedstawia istotę wytrwałości i powszechnych problemów związanych z tą cechą. Kolejne cztery rozdziały dotykają tematów porzucenia  różnego rodzaju nałogów: odchudzania, wykonywania wymarzonej pracy oraz trwania w szczęśliwym związku z drugą osobą. Cała publikacja ukazuje możliwości wypracowania w sobie nawyku wytrwałości, poprzez systematyczne działanie.

Autorka niniejszej książki stara się uzmysłowić czytelnikom, iż jedynie metodą małych kroków, człowiek jest w stanie osiągnąć zamierzone cele. Zgodnie z tą teorią, proces pozbycia się kłopotliwego nałogu w postaci palenia papierosów musi zostać rozłożony w czasie. I trudno nie zgodzić się z ta tezą w przypadku ludzi, którzy z dnia na dzień rzucają całkowicie palenie, by po jakimś czasie do niego powrócić. Takie działanie ma efekt krótkotrwały i niezadowalający. Analogicznie sytuacja przedstawia się w odchudzaniem. Zbyt restrykcyjna dieta, którą nagle wprowadzamy do naszego organizmu, skutkuje chwilową utratą wagi, by w końcowym rezultacie przybrać efekty jojo. Te dwa przywołane przeze mnie przypadki potwierdzają teorię autorki. W poradniku znajdziecie opis strategii małych kroków. Znajdziecie również odpowiedź na pytania dotyczące jej praktycznego zastosowania w życiu. 

Najciekawszym rozdziałem w całej publikacji jest rozdział o wymarzonej pracy. Autorka zadaje konkretne pytania, pod wpływem których czytelnik może sobie uświadomić wiele spraw. Wartym podkreślenia jest również mnogość cytatów przywoływanych w treści poradnika. Cytatów, często śmiesznych ale i pouczających. Przekrój twórców tych złotych myśli jest naprawdę duży, od Marka Twaina do Vincenta van Gogha. Jedyne co może zakłócać odbiór całej publikacji są na szczęście nieliczne nawiązania do Boga i istoty człowieka w jego obliczu. Uważam, że w poradniku o takim charakterze, sprawy religii powinny zostać pominięte.

Książka jest cieniutka, posiada zaledwie sto cztery strony, nadaje się więc doskonale na jeden wieczór. Anna Kuraszyńska stara się dotrzeć do odbiorcy prostym i przejrzystym językiem, ukazując docierające do wyobraźni przykłady i porównania. To niewątpliwie atuty tego poradnika.

Publikacja "Nawyk wytrwałości. Jak go wykształcić metodą małych kroków" zmotywowała mnie do wypracowania silniejszego nawyku wytrwałości, skoncentrowanego na konkretnych obszarach mojego życia. Dowodem na taki stan rzeczy jest niniejsza recenzja, która powstała w oparciu o jedną z rad autorki: "Gdy nie chce ci się czegoś zrobić, wstań i to zrób". Nie musiałam na szczęście wstawać, wystarczyło otworzyć laptopa… Polecam.


Za możliwość przeczytania poradnika dziękuję Wydawnictwu Sensus 
 Recenzja bierze udział w WYZWANIU
21 komentarzy:

 1. Cóż... psychologiczne poradniki kwituję znaczącym uśmiechem, w ogóle do mnie nie przemawiają... chylę przed Tobą czoła, byłaś z tą książką przez te sto stron, ja bym nie podołała

  OdpowiedzUsuń
 2. Uważam, że wszystko jest możliwe :D Taki poradnik na pewno pomoże w osiągnięciu celu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie przydałaby mi się ta książka ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mi się by przydała wytrwałość w uczeniu języka angielskiego, więc może warto by zerknąć do tego poradnika.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za poradnikami, więc raczej po tę książkę nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja podobno w sobie taki nawyk już mam :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Wytrwałość, podobnie jak pracowitość, czy dokładność jest cechą charakteru i trudno coś tu zmienić. Zawsze można i warto próbować, bo jest to cecha moze najważniejsza w osiąganiu celów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta książka nadaje się idealnie dla mnie... Zawsze mam problem by robić coś wytrwale, no chyba, że chodzi o książki, w tym jestem bardzo wytrwała! ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Oj wytrwałość by mi się przydała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chociaż do poradników nieszczególnie mnie ciągnie to akurat w tym przypadku pewnie nie odmówiłabym przeczytania. Z wytrwałością u mnie bywa różnie - zawsze znajdę milion usprawiedliwień i wcześniej obmyślony plan spycham na boczny tor. A szkoda, bo później wyrzucam sobie, że kolejny raz nie wytrwałam w danym postanowieniu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za takiego rodzaju poradnikami, więc tą lekturę sobie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo inspirujący cytat umieściłaś na początku recenzji. Książka wydaje się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 13. O tak w tej chwili bardzo by się przydała ta książka... pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przydatna publikacja. Może dzięki niej rzeczywiście wyćwiczyłabym trochę mój niestały charakter? Z czystej ciekawości spróbuje się o tym przekonać.

  OdpowiedzUsuń
 15. Sprzydałoby się mieć tą książke na swojej pułce ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Teraz czytam poradnik o lubieniu samego siebie, ale lektura jest dość ciężka i idzie mi opornie. A może brak mi wytrwałości i przydałoby sie przeczytać i tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie przepadam za poradnikami, ale wytrwałość to coś, nad czymś muszę jeszcze poćwiczyć:). Słomiany zapał to niestety wielka wada więc może jednak powinnam sięgnąć po tę pozycję...

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak chcesz rzucić palenie to po prostu to zrób, meto da małych kroków na nic się nie zdaję, to kwestia silnej woli. Może przejże w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie mam problemów z wytrwałością, ani też z silną wolą, więc raczej nie jest to poradnik dla mnie. Jednak niektórym z pewnością może się przydać:)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja akurat rzuciłem palenie od razu, minęło już 20 lat i dalej nie palę. Może jestem tym wyjątkiem potwierdzającym regułę ;-)
  Właśnie się zastanawiam na kupieniem tego poradnika w formie audiobooka
  http://ebookpoint.pl/ksiazki/nawyk-wytrwalosci-jak-go-wyksztalcic-metoda-malych-krokow-anna-kuraszynska,nawykw.htm
  tym bardziej, że jest promocja i jest za pół ceny.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger