Bożena W. Klekowska – "Zapiski niekontrolowane czyli z pamiętnika pana FREDZIA"

"Bo żeby była Ojczyzna, muszą być i ludzie. I dobrze, kiedy są! Nawet z licznymi wadami!"Lata późnego PRL-u to okres przez wielu znienawidzony, ale również przez wielu obecnie wspominany z nieukrywanym sentymentem. Napisanie więc książki, która traktowałaby o tym, dziwnym w naszej historii okresie w sposób humorystyczny, jest nie lada wyzwaniem.

Bożena W. Klekowska pisze od wielu lat, biorąc udział w wielu konkursach literackich. Za swoje prace otrzymała kilka nagród i wyróżnień, jej utwory znalazły się w paru antologiach. Autorka swoje zainteresowania skupia głównie na historii obyczaju, życiu codziennym dworu polskiego czy folklorze. Interesuje się również szeroko pojętą ezoteryką – tarotem, runami czy numerologią. Pochodzi z Radomska.

"Zapiski niekontrolowane czyli z pamiętnika pana FREDZIA" to utwór w formie dziennika, którego narratorem oraz głównym bohaterem jest odpowiedzialny ojciec, dziadek i mąż – Fredzio. Postanawia on z początkiem nowego roku, spisywać swoje perypetie życiowe, których tło stanowi okres stanu wojennego. Pięćdziesięcioletni bohater będący na rencie, mieszkający z żoną i córką, posiada mnóstwo wolnego czasu, który stara się wykorzystać na polowania. Zapytacie jakie polowania? Fredzio codziennie zdobywa artykuły potrzebne do normalnego życia takie jak: ziemniaki, młynek do kawy czy chociażby alkohol. Stanie w kolejkach to jego główne zajęcie. Zajęcie powodujące wiele nieprzewidzianych sytuacji, rodem z absurdu PRL-owskiej rzeczywistości.

Książka Bożeny W. Klekowskiej ukazuje w pełnej krasie tragizm życia przeciętnego człowieka w czasie stanu wojennego w Polsce, ubrany jednak w ramy wszechobecnego absurdu, wyzierającego z każdego aspektu ówczesnego życia. Autorka w odtworzeniu klimatu tamtych lat, pokusiła się o skorzystanie z zabiegu komizmu sytuacyjnego, co było niewątpliwie strzałem w dziesiątkę. Wielu z nas słyszało, lub doświadczało osobiście absurdalnych sytuacji z dnia codziennego, które dzisiaj wydają się nam niewiarygodne. Puste półki w sklepach, mięso spod lady, kartki na wszystko i gigantyczne kolejki w przypadku dostawy jakiegokolwiek towaru. Fredzio dzięki posiadaniu dużej ilości czasu, zdobywa wiele artykułów, nawiązuje nowe znajomości z innymi kolejkowiczami, staje się uczestnikiem dziwnych, często groteskowych sytuacji. Wszystko to ubarwione wielką dawką humoru, niepodważalnie bawi czytelnika.

Autorka celowo pomija w zapiskach Fredzia wątki polityczne i ustrojowe, skupiając się głównie na codziennej walce o byt rodziny głównego bohatera. Kreacja Fredzia jako mężczyzny ugodowego, oddanego rodzinie, kochającego swoje dzieci i wnuczkę, pełnego poświęcenia, idealnie wpasowała się w całą fabułę. To bohater wywołujący wiele ciepłych uczuć i pewną dozę sentymentu. Wiele z jego przygód wywołało we mnie rozbawienie pomieszane ze zdziwieniem. Autorka swoją książką bardzo zgrabnie nakreśliła kontekst obyczajowy ówczesnych lat.

"Zapiski niekontrolowane czyli z pamiętnika pana FREDZIA" to książka wielopokoleniowa. Starsi czytelnicy znajdą w niej wspomnienia z lat późnego PRL-u, okresu tak pełnego sprzeczności. Młodsze pokolenie zasmakuje innego świata i być może doceni obecne czasy w jakich żyje. Wszyscy z pewnością przeczytają książkę Bożeny W. Klekowskiej z uśmiechem na twarzy.

Bożena W. Klekowska


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej 

Recenzja bierze udział w WYZWANIU 20 komentarzy:

 1. Zapamiętam tytuł, gdyż chętnie bym powróciła do tej przeszłości również z mojego życia, o której już zaczynam zapominać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie rzuciła mi się w oczy ta książka, a wydaje mi się być całkiem interesująca. Lubię powieści, których akcja dzieje się w PRL-u.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio książkę kupiła moja mama, wiec czuje ze niedługo i ja ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmmm... Może być warta uwagi, choć przyznaję, że PRL nie pociąga mnie jako tematyka książkowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sam tytuł jest rozbrajający. Lubię historie napisane z przymrużeniem oka, z humorem, więc tę też bym chętnie przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba się skuszę na tę książkę, tym bardziej, że lubię książki z tamtego okresu. I chociaż urodziłam się w połowie lat 80-tych XX wieku i nie mam prawa pamiętać tamtego okresu, to jednak darzę te lata sentymentem.

  OdpowiedzUsuń
 7. W zasadzie książka mogłaby mnie zainteresować- jako poznanie czasów PRL poprzez humor be z poruszania wątków politycznych :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka zasługuje na zainteresowanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Chętnie ja przeczytam, powspominam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię książki o tamtym okresie, szczególnie jeśli okraszone są sporą dawką dobrego humoru. Chętnie przeczytam:-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przypomniała mi się gra planszowa "Kolejka", w którą zdarzyło mi się parę razy zagrać :) książka z jednej strony warta przeczytania, a z drugiej jakoś mnie nie pociąga.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety niezbyt interesuje się tamtymi czasami, a z własnej autopsji ich nie znam.

  OdpowiedzUsuń
 13. To coś dla mnie. Nie pamiętam tamtych czasów i zawsze niesamowicie interesuje mnie to, jak ludzie mogli wtedy przetrwać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Choć ostatnie lata PRLu pamiętam jak przez mgłę, to lubię sięgać po tego rodzaju książki, zwłaszcza gdy nie poruszają wątków politycznych, a jedynie pokazują absurd ówczesnych czasów. Już mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń
 15. Chętnie przeczytam taką książkę. Dobrze, że autorka skupiła się na codziennym życiu i zwyczajnych czynnościach w PRL, takich opowieści mi właśnie brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Akurat tym razem mam troszkę mieszane uczucia, ale nie mówię nie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie bym ją przeczytała. Moja tematyka, więc wpisuję na listę książek, które koniecznie muszę poznać. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję wszystkim za komentarze.Każdy jest dla mnie bardzo cenny.Przyszłym PT Czytelnikom życzę dobrej zabawy. Tym, którzy chcieliby się ze mną podzielic opinią podaję adres: klekowska@op.pl
  Bożena W. Klekowska

  OdpowiedzUsuń
 19. Zaprosiłam Cię do zabawy z "Liebster Blog" u mnie an blogu: http://sunshine-paradise.blogspot.com/ Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger