Susan Wiggs - "Zanim nadejdzie ciemność"
„Czasem myślę, że to, co w życiu najcenniejsze, jest skutkiem naszych błędów.”Zabiegani codziennymi obowiązkami, nie zdajemy sobie często sprawy z tego jaki skarb każdy z nas posiada. Tym skarbem jest wzrok i możliwość oglądania tysięcy barw jakie oferuje nam dzisiejszy świat. W szczególności dla nas, miłośników książek tym bardziej cenny, gdyż dzięki niemu możemy przeczytać w swoim życiu tysiące stron wspaniałej literatury. Ale co w przypadku jego niespodziewanej utraty? Co byście chcieli zrobić zanim nadejdzie tytułowa ciemność?

Susan Wiggs to pisarka, którą dopiero odkrywam. Autorka jest absolwentką Harvardu. Swoją pierwszą książkę napisała już w wieku ośmiu lat. Po skończeniu studiów została nauczycielką matematyki, dziś jest obecnie znaną na całym świecie pisarką, jej książki tłumaczono na wiele języków. Trzykrotnie otrzymała nagrodę literacką RITA. Autorka mieszka na wyspie w Zatoce Pugeta w Waszyngtonie wraz z mężem i córką. Powieść „Zanim nadejdzie ciemność” została opublikowana po raz pierwszy w 2003 r.

Jessie Ryder po piętnastu latach wraca do rodzinnego domu, w którym mieszka jej siostra Luz z mężem i czwórką dzieci. Jessie jest znaną na całym świecie fotografką, która karierę przedłożyła nad życie rodzinne. Fotografowanie krajobrazów z całego świata to jej pasja i źródło utrzymania. Jessie do tej pory brała z życia pełnymi garściami. Młoda, piękna, niezależna, nie brała pod uwagę uczuć innych, w szczególności bliskich jej osób. Bohaterka powraca aby zmierzyć się ze swoją przeszłością, na której cieniem kładzie się oddanie córki do adopcji. Jessie pragnie ją poznać i zapamiętać chwile, które jeszcze może z nią spędzić. Powodem nagłej zmiany nastawienia do życia jest wykrycie u niej nieuleczalnej choroby oczu. Bohaterka zaczyna bardzo szybko tracić wzrok, więc każda chwila spędzona z córką jest dla niej cenniejsza niż wiele bezproduktywnych lat beztroski.

Wkraczając w uporządkowane i wydawałoby się idealne życie rodziny Luz, Jessie nie spodziewa się, że ukrywane od lat tajemnice i uczucia wybuchną ze zdwojoną siłą. Nie spodziewa się również miłości, która wtargnie w jej życie niespodziewanie niczym popołudniowy wiatr. Miłości, której ognia namiętności nie da się tak łatwo odrzucić. Czy bohaterka odnajdzie przebaczenie w oczach córki i czy znajdzie w sobie odwagę by przyjąć miłość? Zapraszam do lektury.

Susan Wiggs początkowo zaskoczyła mnie wielowątkowością swojej powieści. Pomimo tego, że główną bohaterką była Jessie i fakt jej utraty wzroku, inne postacie i ich losy zostały również odpowiednio uwidocznione na łamach książki. Czytelnik bowiem poznaje skomplikowaną osobowość córki Jessie – Lily, jej siostry Luz czy Dustego - mężczyzny, którego córka urodziła się w łonie jego martwej już od dwóch miesięcy żony. Nagromadzenie barw ludzkich uczuć i wyborów, które kierowały ich losami to na pewno zaleta „Zanim nadejdzie ciemność”.

Wątek przewodni utraty wzroku skłania do chwilowej refleksji. Jest on tym bardziej widoczny, gdyż główna bohaterka niemal „oddycha” aparatem fotograficznym. Robienie zdjęć to całe jej życie, więc utrata wzroku to dla niej koniec wszystkiego. Wgłębiając się w kolejne strony książki, naszło mnie porównanie jej sytuacji do mojej osoby. Czytanie książek jest dla mnie największą pasją i jednym ze sposobów na życie. Gdybym miała stracić wzrok, byłby to koszmar mimo tego, że i tak byłabym w lepszej sytuacji niż Jessie, mam jeszcze audiobooki czy książki pisane braillem. Zresztą co tu dużo pisać, dla każdego człowieka zmysł wzroku jest chyba najważniejszym ze zmysłów. Jego utrata więc musi być niewyobrażalną tragedią.

Drugi wątek, który również skłania do myślenia dotyczy adopcji. Czytelnik poznaje motywy jakie kierowały bohaterką przy oddaniu własnej córki. Motywy moim zdaniem bardziej egoistyczne i podszyte strachem, niż ekonomiczne. Czy takie postępowanie jest godne potępienia? Czu utrata wzroku jest karą za decyzję sprzed lat? Tutaj każdy sam musi sobie odpowiedzieć. Autorka moim zdaniem nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Powieść „Zanim nadejdzie ciemność” nie jest wbrew pozorom łatwym i przyjemnym czytadłem. Porusza bowiem wiele problemów, jakie mogą spotkać każdego z nas, czytelników. Styl pisania Susan Wiggs wyróżnia się lekkością i łatwością dotarcia do każdego potencjalnego odbiorcy. Książka naładowana jest emocjami, to czuć przy każdej stronie. Czy jest to powieść jedynie dla kobiet? Myślę, że niekoniecznie. Fabuła zainteresuje również mężczyznę dzięki takim bohaterom jak Dusty czy Ian. Chociaż co do Dustego mam jedno zastrzeżenie, jest dla mnie mało wiarygodny. Ale rozumiem, że autorka musiała jakoś zaznaczyć wątek romansowy.

Jeśli chcecie przeczytać wciągającą opowieść o błędach popełnianych w życiu, miłości, przebaczeniu i zaczynaniu życia od nowa, zapraszam gorąco do lektury. Emocje gwarantowane. Polecam na chłodny jesienny wieczór.

Susan Wiggs


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu MiraChciałabym was zaprosić do odwiedzin nowo powstałego bloga początkującego pisarza Roberta Pawła Wasilewskiego, który pisze swoją pierwszą książkę o tematyce science-fiction, a fragmenty tej powieści umieszcza właśnie na blogu. Oto link do strony: cmdsykes1982

27 komentarzy:

 1. Bardzo chcę przeczytać tę powieść, choć w planach mam też dwie inne książki tej autorki, które leżą u mnie na półce i czekają na swoja kolej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Poza tym zastanawiam się skąd ja znam tą autorkę? Dałabym sobie głowę uciąć, że to nazwisko obiło mi się już o uszy. Muszę sprawdzić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nawet sobie nie chcę wyobrażać, że miałabym stracić wzrok. Coś potwornego. Książka mnie zaintrygowała, już sam zarys fabuły mnie zaciekawił i na pewno plusem jest to, że nie jest to 'zwykłe' czytadło, tylko powieść ma w sobie coś więcej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi zachęcająco. Sama raczej nie zwróciłabym uwagi na te powieść.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele słyszałam o tej autorce, jednak jej powieści ciągle na mnie czekają. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka niedługo do mnie dotrze i nie mogę się doczekać.;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie przeczytałam tę książkę i będę pisać recenzję :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak spotkam chętnie ja przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam tę książkę już na wielu blogach. Może jak kiedyś wpadnie mi w ręce to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka na chłodny, jesienny wieczór... Wciąż szukam odpowiedniej:) Może to będzie właśnie "Zanim nadejdzie ciemność".

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tej książce już i jestem jej ciekawa. Nie wyobrażam sobie, co musi czuć osoba, która wie, że niedługo straci wzrok. Temat trudny, myślę, że kiedyś sprawdzę jak autorka sobie z nim poradziła.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jednak inaczej odebrałyśmy tę książkę, no cóż, ilu czytelników, tyle opinii :)
  Dla mnie to było jednak zwykłe czytadło z niewykorzystanym potencjałem trudnego tematu...

  OdpowiedzUsuń
 13. Oj, a moją pasją są zarówno książki jak i aparat fotograficzny, aż mnie ciarki przeszły...Myślę, że książka spodobałaby się mojej mamie, z pewnością jej polecę:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ta książka znajduje się w moich najbliższych czytelniczych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wiele słyszałam o tej autorce i zazwyczaj były to same pozytywne opinie. Dlatego sama się sobie dziwię, dlaczego jeszcze nie przeczytałam żadnej z jej książek. Może właśnie "Zanim nadejdzie ciemność" będzie tą pierwsza? Zobaczymy.

  Pozdrawiam, Donna

  OdpowiedzUsuń
 16. Znałem wiele bizneswomen, poświęcających się karierze i żyjących samotnie. W którymś momencie dopada je frustracja i depresja. Praca w biznesie, w korporacji, a w końcu robię to od wielu lat, jest pułapką, w którą wpadło bardzo wielu ludzi, ale kobiety odczuwają to znacznie bardziej boleśnie.
  Pozdrawiam
  Marek

  OdpowiedzUsuń
 17. Zaciekawiłaś mnie swoją recenzją. A czy bohaterka oddała córkę do adopcji obcym osobom? Nie mogła poprosić przyjaciół lub kogoś z rodziny o opiekę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bohaterka nie oddała córki obcym osobom...o to właśnie chodzi :)

   Usuń
 18. Książkę mam już na swojej półce. Cieszę się, że jest ona tak emocjonująca :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Czytam same pozytywne opinie o tej książce, ale jakoś mnie do niej nie ciągnie. Może kiedyś jednak po nią sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo mnie ciekawi ta książka i chciałbym ją poznać osobiście. Mam nadzieję, że uda mi się to uczynić, gdyż twoja rzetelna i szczera recenzja skutecznie mnie przekonują, by sięgnąć po „Zanim nadejdzie ciemność”.

  OdpowiedzUsuń
 21. To raczej książka nie dla mnie, ale może jeszcze kiedyś na nią się skuszę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Raczej nie moje klimaty, ale kto wie, może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Chcialabym przeczytac te ksiazke..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger