Paulina Kamińska – "Chmurka"„Chmury latają cały dzień po niebie i nie mają żadnych kłopotów.”Nie znalazłam w Internecie żadnych informacji na temat autorki Pauliny Kamińskiej. Szkoda, bo lubię wiedzieć kim jest pisarz, którego książkę czytam.

Chmurka czyli Anka to młoda studentka, która rozstaje się z Tomkiem po dwuletnim związku. Bohaterka mieszka z rodzicami i młodszą siostrą Karoliną. Posiada również starszą siostrę Olgę, która od osiemnastego roku życia nie utrzymuje kontaktów z rodzicami. Anka po kryjomu odwiedza siostrę, która jest jej najbliższą osobą, powierniczką i przyjaciółką. Z Olgą związana jest największa tajemnica, którą czytelnik musi rozszyfrować. A przyznaje, że nie jest to łatwe.

Anka uświadamia sobie, że tkwiąc w związku z Tomkiem zatraciła swoją osobowość. Nie była wobec siebie szczera. Robiła wszystko by przypodobać się swojemu partnerowi. Postanawia się zmienić. Pomagają jej w tym koleżanka Wiola i właśnie tajemnicza Olga. Chmurka zaoferowana swoimi sprawami nie zauważa, że coś złego dzieje się z osobami jej najbliższymi.

Czytając pierwsze strony książki, byłam przekonana, że będzie to lekkie czytadło opowiadające o zmianach na lepsze po rozstaniu z facetem. Jednak myliłam się. Autorka w swojej powieści poruszyła bardzo ważne problemy, które obecnie są widoczne w życiu wielu ludzi. Problem anoreksji, nietolerancja dla innych mniejszości czy feminizm. W szczególności przykuły moją uwagę, wyrażone na stronach książki poglądy dotyczące ruchu feministycznego. Bardzo ciekawe spostrzeżenia. Każdy sam może je skonfrontować z własnymi przekonaniami.

Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło. Od pewnego momentu próbowałam dociec, jaka tajemnica ukryta jest w wątku dotyczącym Olgi. Przyjmowałam różne warianty. Byłam bliska prawdy, ale nie do końca. Ujawnienie jej może nie było dla mnie szokiem, ale wielkim zaskoczeniem. Autorka zafundowała nam naprawdę bardzo dobrze skrywaną tajemnicę. Poza tym zakończenie jest wzruszające.

Powieść Pauliny Kamińskiej nie jest obszerną lekturą, ale zawiera w sobie mnóstwo mądrych treści i godnych uwagi prawd życiowych. Warsztat pisarski autorki jaki zaprezentowała wymaga jeszcze pracy, ale to pewnie tylko kwestia czasu i zaangażowania. Język jakim się posłużyła jest prosty i z pewnością trafi do każdego czytelnika.

„Ludzie zajęci własnym życiem często nie dostrzegają problemów innych - to przede wszystkim chciałam przekazać w tej książce. Czy mi się to udało? Mam nadzieję, że tak.”

W moim mniemaniu Paulinie Kamińskiej udało się osiągnąć zamierzony cel. Powieść skłania do myślenia w obszarze wielu dzisiejszych problemów społecznych, o których słyszymy na co dzień. Polecam.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej

11 komentarzy:

 1. Lubię zaskakujące zakończenia, myślę, że książka przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaskakujące zaskoczenia to jedno, ale sama fabuła wydaje się być świetna. Poszukam jej w bibliotece za jakiś czas :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa książka, zapamiętam ten tytuł. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Od czasu do czasu lubię sięgnąć po tego typu książki więc tytuł będę mieć na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Do końca przekonana nie jestem, ale myślę, że dałabym tej książce szansę. Intryguje mnie tajemnica bohaterki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podobają mi się cytaty, które zamieściłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nidy nie słyszałam ani o autorce, ani o książce. Nie wiedziałam nawet, że istnieje takie wydawnictwo ;-) Ale Twoja recenzja jest zachęcająca i na pewno będą ją miała na uwadze. Pozdrowienia :-))

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka nie jest długa, więc być może się skuszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Może się skusze na nią :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger