Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką | Zaproszenie na spotkanie autorskie

 

Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy do dyskusji wokół tych pytań, w których punktem wyjścia są najciekawsze współczesne publikacje podejmujące tematykę historii i pamięci.

Gośćmi piątego spotkania będą Beata Chomątowska, autorka reportażu „Miasto dzieci świata”, oraz dr Marcin Stasiak, autor dzieła „Polio w Polsce 1945–1989. Studium z historii niepełnosprawności”.


W reportażu „Miasto dzieci świata” Beata Chomątowska dekonstruuje idylliczny obraz sanatorium w Rabce-Zdroju. Sięgając do przeszłości uzdrowiska i świadectw uczestników turnusów, dziennikarka odkrywa skrywane traumy, z którymi od dziesięcioleci za murami sanatorium mierzyły się dzieci. 

W pracy „Polio w Polsce 1945–1989” Marcin Stasiak podejmuje temat niepełnosprawności wywołanej przez epidemię polio, która dotknęła głównie dzieci w latach 50-tych. Już od najmłodszych lat chorzy byli konfrontowani ze strachem, jaki wywoływała ich niesprawność, a także z długim i męczącym procesem wątpliwej rehabilitacji. 

Chomątowska i Stasiak zastanawiają się nad codziennością dzieci chorych i tym, jak choroba – i „leczenie” – wpłynęły na kształt ich życia. Oboje podchodzą do tematu z perspektywy biografii konkretnych osób i oddają głos tym, którym był on wcześniej odebrany.

Jak z osobistymi przeżyciami radzi sobie narracja reporterka, a jak opisują je narzędzia pojęciowe wypracowane przez historię społeczną? Co przeszłość ma do powiedzenia o dzieciach i chorobie, i dlaczego warto porozmawiać na ten temat z różnych perspektyw? 


Kiedy👉 11 czerwca 2024, godz. 18.00
Gdzie👉 Dom Spotkań z Historią, Warszawa z transmisją online

⭐️ Wystąpią:
Beata Chomątowska, Miasto dzieci świata
Marcin Stasiak, Polio w Polsce 1945–1989. Studium z historii niepełnosprawności
🎤 Prowadzenie: Dr. Małgorzata Pakier

Cykl dyskusji „Zrozumieć Pamięć” to najnowsza propozycja w ramach realizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projektu konferencyjno-seminaryjnego „Genealogie Pamięci”. Jego celem jest inicjowanie i wspieranie dyskusji na temat pamięci i historii XX wieku, poprzez organizowanie corocznych seminariów i konferencji. Cykl stanowi również platformę dla międzynarodowego i międzypokoleniowego dialogu dotyczącego pamięci o przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniającego zarówno szeroką, europejską, jak i globalną perspektywę badawczą.


Więcej informacji o projekcie „Genealogie Pamięci” dostępne jes na stronie: Genealogies of Memory 2023: Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries | ENRS

Nagrania z poprzednich spotkań można obejrzeć na kanale YouTube: Katarzyna Surmiak-Domańska i Michał Bilewicz | Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką (youtube.com)

Więcej informacji o cyklu dyskusyjnym „Zrozumieć Pamięć” można znaleźć na stronie: Zrozumieć Pamięć | To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | ENRSMożecie już dołączać do wydarzenia na FB: Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką | FacebookBardzo mocno zachęcam was do uczestnictwa w tym spotkaniu, tym bardziej, że będzie ono dodatkowo tłumaczone na polski język migowy.Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.10 komentarzy:

 1. Tradycyjnie dziękuję za zaproszenie i pozdrawiam ! .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe zagadnienie, więc chętnie wezmę udział w spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zagadnienia mało znane w sumie, a ciekawe moim zdaniem.

  Dlatego najbardziej podobała mi się w Opolu część koncertu z zespołami rockowymi z lat 80-90. :) Tam wszystkich znałem właściwie.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa tematyka. Z całą pewnością warto być na tym spotkaniu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wow nie wiedziałam, że na takich turnusach mogą się dziać takie rzeczy.
  Miłego dnia! :)
  Angelika

  OdpowiedzUsuń
 6. Super spotkanie na pewno będzie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być bardzo ciekawe spotkanie, z którego przypuszczam będzie można się dowiedzieć wiele interesujących faktów...

  OdpowiedzUsuń
 8. Interesujące tematy, wpisałam godzinę w grafik, jeśli nie zabraknie internetu to odpalę spotkanie w trasie :) serdecznie pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger