Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką | Zaproszenie na spotkanie autorskie

 

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) – instytucja kultury zajmująca się promowaniem historii i kultury XX i XXI wieku w najszerszym tych słów znaczeniu, jesienią tego roku (wspólnie z Domem Spotkań z Historią) rozpoczęła cykl spotkań „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką”. Są to spotkania, rozmowy, dyskusje o pamięci z dwóch odmiennych perspektyw – naukowej i literacko-reporterskiej na podstawie najnowszych publikacji. Już za kilka dni będzie miało miejsce kolejne takie wydarzenie, w którym warto wziąć udział 😀


Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa , jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy do dyskusji wokół tych pytań, a punktem wyjścia dla nich będą najciekawsze współczesne publikacje podejmujące tematykę historii i pamięci.

Motywem przewodnim pierwszego spotkania jest pamięć w swej relacji ze wsią, w szczególności zaś pamięć wsi, zwrot ludowy w kontekście przemian polskiej wsi. Do omówienia tych zagadnień na podstawie swych najnowszych publikacji zaproszone zostały dziennikarka i pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak oraz badaczka historii społecznej, specjalizująca się w tematyce zdrowia i wsi prof. Ewelina Szpak.    

Kiedy👉 30 stycznia 2024, godz. 18.00
Gdzie👉 Dom Spotkań z Historią, Warszawa z transmisją online

Wystąpią:
Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Ewelina Szpak, Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian

Prowadzenie:
Małgorzata Pakier

W głośnej książce Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak sięga do źródeł z przeszłości, by opowiedzieć wielu współczesnym czytelniczkom i czytelnikom historię ich babek i prababek, ich codzienności, obawach i pragnieniu zmiany. W opowieści tej słychać echo debaty społecznej ważnej także z perspektywy dzisiejszej. 


We wnikliwej pracy o ludności wiejskiej w PRL historyczka Ewelina Szpak bada reakcję społeczności wiejskiej na zmianę, krytycznie posługując się naukowym pojęciem mentalności. Interesują ją przy tym takie obszary życia, jak polityka, praca, czas wolny, sąsiedztwo, higiena, czy religijność. 


Obie książki patrzą na dawny świat okiem niezwykle wrażliwym, a jednak dają nam inny obraz społeczności wiejskiej i otwierają inne perspektywy dla współczesnych tożsamości. 


Cykl dyskusji „Zrozumieć Pamięć” to najnowsza propozycja w ramach realizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projektu konferencyjno-seminaryjnego „Genealogie Pamięci”. Jego celem jest inicjowanie i wspieranie dyskusji na temat pamięci i historii XX wieku, poprzez organizowanie corocznych seminariów i konferencji. Cykl stanowi również platformę dla międzynarodowego i międzypokoleniowego dialogu dotyczącego pamięci o przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniającego zarówno szeroką, europejską, jak i globalną perspektywę badawczą. 


Program tegorocznej edycji „Genealogie Pamięci” dostępny jest na stronie: Genealogies of Memory 2023: Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries | ENRS

Więcej informacji o cyklu dyskusyjnym „Zrozumieć Pamięć” można znaleźć na stronie: Zrozumieć Pamięć | To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | ENRSMożecie już dołączać do wydarzenia na FB: (3) Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką | FacebookBardzo mocno zachęcam was do uczestnictwa w tym spotkaniu, tym bardziej, że będzie ono dodatkowo tłumaczone na polski język migowy 😀
Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.

9 komentarzy:

 1. To na pewno będzie ciekawe spotkanie. Szczególnie "Chłopki" robią ostatnio furorę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na spotkaniu być nie mogę, ale książkę na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też nie mogę być na spotkaniu, ale po książki na pewno sięgnę, pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 4. Słuchałam audiobooka, niesamowite że to nie aż tak dawna historia

  OdpowiedzUsuń
 5. Już od jakiegoś czasu mam wielką ochotę poznać książkę "Chłopki"😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie będę mogła wziąć udziału :c Ale brzmi bardzo zachęcająco!
  Miłego dnia! :) Pozdrawiam serdecznie!🤗
  PS. Dziękuję za komentarz u mnie ;)
  Wildfiret

  OdpowiedzUsuń
 7. ciekawa i nietuzinkowa publikacja;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Obie książki na pewno są wartościowe.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger