Noc spadających gwiazd – Marta Nowik

 


"Jak to jest, że z tego samego nieba na jednych spadają romantyczne gwiazdy, a na innych śmiercionośne rakiety?".


To książka o tym, że ludzie nie zawsze są dobrzy. O tym, że jasna i ciemna strona naszej natury odwiecznie walczą ze sobą, splecione w nierozerwalnym uścisku. Słodko-gorzka opowieść o nadziei, nieuniknionych zmianach i pokręconych życiorysach, których pełno obok nas. I o gwiazdach oczywiście, które czasami spadając, przypominają nam o tym, co ważne.

Marta Nowik to magister filologii polskiej, pedagogiki resocjalizacyjnej i teologii, a także absolwentka kilku studiów podyplomowych. Lubi kryminalne zagadki, wolny czas spędza na działce, uwielbia spacery z psami, a jej największą pasją są podróże. Zadebiutowała w 2022 r. książką pt. "Marzenia spełniają się jesienią".

Zalesiany to małe, urokliwe miasteczko, w którym mieszkają dwie przyjaciółki – Aleksandra i Natalia. Pewien wieczór wywołuje w życiu obydwóch kobiet zmiany, gdyż kilka tygodni później zdjęcia Oli tańczącej na moście pojawiają się na bilbordach w całym mieście, a Natalia odkrywa, że jest w ciąży. Feralna impreza staje się początkiem kłopotów, które z pełną mocną uderzają w bohaterki, serwując im wiele życiowych niespodzianek.

Najnowsza propozycja Marty Nowik to prozatorska mozaika pokręconych ludzkich losów, wywołująca całkiem pokaźną paletę różnorodnych emocji. Autorka serwuje bowiem czytelnikom opowieść mającą wielu bohaterów i wiele ludzkich głosów, pokazując tym samym, że człowiek to skomplikowana istota, w której duszy stale ścierają się ze sobą dwa przeciwstawne pierwiastki pod postacią dobra i zła. Walka ta widoczna jest niemalże w każdym bohaterze tej powieści, dzięki czemu stają się oni czytelnikowi tacy bliscy, bo utkani z prawdziwych uczuć, dylematów i słabości.

Autorka nie oszczędza dwóch głównych bohaterek swojej książki, gdyż niemal od pierwszej strony obarcza Aleksandrę i Natalię dość pokaźnym bagażem doświadczeń. Cała fabuła mocniej koncentruje się jednak wokół perypetii Natalii, która wyjeżdżając do Poznania i podejmując dramatyczną decyzję, wikła się w niemal kryminalną aferę. I to właśnie jej kreacja psychologiczna głębiej zapada w pamięci, wywołując spory dysonans emocjonalny. Autentyczność tej postaci i realizm w ukazaniu tego, z czym musi się mierzyć to z pewnością atut tej książki.

Marta Nowik wzbogaca swoją opowieść o dwóch pogubionych kobietach nawiązaniem do różnorakich problemów, z jakimi muszą mierzyć się ludzie. A jest tego sporo, bo autorka dotyka tematu choroby alkoholowej potrafiącej zniszczyć życie, erotomanii, a także niezwykle aktualnej kwestii, jaką jest handel ludźmi i sprzedawanie narządów. Nie można nie wspomnieć także o nawiązaniu do tego, co bliskie nam wszystkim, czyli do wojny na Ukrainie. Ten wątek jest dość mocno osadzony w powieści i pełni bardzo istotną rolę dla poprowadzenia całej akcji.

Symboliczny tytuł najnowszej książki Marty Nowik idealnie odzwierciedla myśl przewodnią całego utworu autorki, ukazującego przewrotność ludzkiej natury i nieprzewidywalność losu. Jak bowiem podkreśla autorka, gwiazdy z wysokiego nieba spadają zarówno nad dobrymi, jak i złymi ludźmi i tak od tysięcy lat. Jestem przekonana, że losy Oli, Natalii, Janusza, Bartłomieja, a także innych bohaterów zapewnią wam pełen rollercoaster emocjonalny, a po lekturze "Nocy spadających gwiazd" zapragniecie kontynuacji ich wspólnej historii, ukazującej między innymi perypetie Franciszka.


Recenzja powstała w ramach współpracy z autorką.

13 komentarzy:

 1. czyli jednym zdaniem można opisać tą książkę- samo życie...

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać :) Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno sięgnę za jakieś czas po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wow ! To brzmi naprawdę interesująco ! Zapisuję sobie !

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł skojarzył mi się z nocą Perseidów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam i także polecam. W następnym tygodniu i na moim blogu ukaże się recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam serdecznie ♡
  Świetna recenzja, naprawdę czuję się zaciekawiona tą książką. Myślę, że może mi się spodobać, że to będzie dobra dla mnie lektura, która mnie pochłonie :) Cieszę się, że u Ciebie zawsze znajdę wspaniałą inspirację!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooooo zapowiada się fantastycznie. Miło że promujesz polskich autorów. Tę autorkę oczywiście kojarzę.

  Buziaki Kochana

  Kasinyswiat

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię książki tej autorki, więc na pewno sięgnę i po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czuję, żeby to była historia dla mnie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger