Rocznia powstania III powstania śląskiego i Jutrznia Andrzeja H. Wojaczka

 

3 maja przypada kolejna rocznica III powstania śląskiego, dlatego też z tej okazji chciałabym wam przypomnieć o wydanej nakładem Wydawnictwa Szara Godzina powieści "Jutrznia" pióra Andrzeja H. Wojaczka. To trzeci, po "Kłosach" i "Wdowim groszu", tom trylogii "Wrzeciono Boga" – poruszającej sagi inspirowanej losami śląskiej rodziny. Akcja książki rozgrywa się przed 15 rocznicą wybuchu tegoż powstania.


W wyniku nieudanej akcji wymierzonej w niemieckich konspiratorów Teofil Kłosek, trzydziestotrzyletni weteran walk o powrót Górnego Śląska do Polski, trafia za kratki. Upokorzony, dręczony poczuciem winy i skazany na samotność przez najbliższych, z okruchów wspomnień odtwarza mozaikę dawnego życia.

Tymczasem Niemcy stawiają jego żonę przed dramatycznym wyborem. Czy Klara poświęci małżeństwo w zamian za życie Teofila?

Zbliża się piętnasta rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego, a wraz z nią premiera legendarnego spektaklu, który – u progu drugiej wojny światowej – ma przypomnieć o straszliwych konsekwencjach konfliktu zbrojnego. Ewie Majewskiej i jej młodym artystom przyjdzie zmierzyć się z niechęcią środowisk mniejszościowych oraz z agresją rosnącej w siłę bojówki młodzieżowej.

Jutrznia to ostatni tom trylogii Wrzeciono Boga – poruszającej sagi inspirowanej losami śląskiej rodziny. To głośny antywojenny manifest, powieść o niezwykłej sile kobiet, mitotwórczej roli słowa i potędze miłości zdolnej do największych poświęceń.


"Jutrznia" to trzeci tom cyklu Andrzeja H. Wojaczka, który chyba zapewnia najwięcej emocji i przede wszystkim pozostawia otwartym pytanie: "Czy można kochać Polskę i nie kochać Polaków?".

5 komentarzy:

 1. Bardzo dobre podsumowanie. Rozglądnę się w bibliotece, pozdrawiam Wiolu, 1 - go maja zrobiłem sobie wolne od czytania :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Po ten cykl dopiero planuję sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytałabym tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę znaleźć czas, by się zabrać za całą serię od razu i na "jeden zamach".

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger