Jego wysokość – Beata Majewska


"Co jest najważniejsze? (…) Miłość, przeczucie czy rozsądek?".


Mówi się, że bardzo cienka granica oddziela miłość od nienawiści. Podobnie rzecz ma się z bajką i koszmarem, które przeżywa główna bohaterka tej książki. Zatrważające jest jednak to, że takie historie pisze samo życie, co samo w sobie daje sporo do myślenia w temacie zaawansowanych technik manipulacji uczuciami.

Beata Majewska vel Augusta Docher to polska pisarka poczytnych powieści z romansem w fabule, która zadebiutowała książką pt. "Eperu". Kobieta wielu specjalności - plastyczka, księgowa, manicurzystka, ogrodnik, kura domowa i bizneswoman kochająca swoją rodzinę, lubiąca prace w ogrodzie, dalekie podróże oraz pobyty nad Morzem Czarnym i Rumunię. Mama, żona, córka i babcia. "Jego wysokość" to pierwsza książka wydana w jej własnym wydawnictwie Miraż.

Izabella Sarnecka podczas służbowej podróży do Dubaju, poznaje bogatego księcia Omara Al-Sauda, członka saudyjskiej rodziny królewskiej. Przypadkowa znajomość zapoczątkowana wystawną kolacją, przeradza się w adorację mężczyzny, który krok po kroku, zdobywa zaufanie i serce Polki. Izabella nie słucha głosu rozsądku, a zmanipulowana wielkim bogactwem i urokiem muzułmanina, wpada w pułapkę własnych uczuć.

Z pewnością wielu z nas chciałoby przeczytać wzruszającą historię o miłości prosto z Bliskiego Wschodu, która pozwoli nam uwierzyć, że istnieje prawdziwe uczucie potrafiące pokonać wszelkie przeciwności, nawet te dotyczące dwóch tak różnych światów. Chciałybyśmy także poznać prawdziwego księcia z bajki. Beata Majewska bazując na tych pragnieniach, oddaje w ręce czytelniczek opowieść opartą na takim właśnie fundamencie, na którym z czasem zaczynają pojawiać się pęknięcia odsłaniające brutalną prawdę o związkach ludzi pochodzących z różnych kultur i religii. 

Autorka budując postać saudyjskiego księcia z pewnością posiłkowała się wieloma publikacjami dostępnymi na naszym rynku, jakie opisują zachowania bogatych Arabów. Dzięki temu kreacja Omara Al-Sauda wypada niezwykle autentycznie, ukazując pełną skalę manipulacji, jakiej tacy ludzie są w stanie dopuścić się, aby osiągnąć swój cel. Mowa tutaj o takich zachowaniach, jak rozsiewanie uroku, zdobywanie zaufania poprzez prezenty i natychmiastową pomoc, powolne osaczenie i w końcu uwięzienie w złotej klatce. Beata Majewska dość głęboko wchodzi w tę tematykę, a poprzez pierwszoosobową narrację protagonistki, pokazuje również co dzieje się w głowie kobiety poddanej tym wszystkim technikom.

"Jego wysokość" to oczywiście powieść stricte rozrywkowa, ale pod płaszczem historii o płomiennym uczuciu Polki i saudyjskiego księcia, przemyca także dość ważne wątki, które powinny stanowić ostrzeżenie i swoisty przyczynek do przemyśleń w trakcie lektury. Mowa tu o losie, jaki spotyka wyzwoloną przyjaciółkę Izy, a także o specyficznych imprezach z pewnymi lodowymi rzeźbami. Bardzo ciekawym okazuje się także informacja o tym, że w doktrynie islamu funkcjonuje sporo wariantów związków małżeńskich, o których istnieniu do tej pory nie miałam pojęcia.

Poznając losy Izy i jej historię oczarowania postacią egzotycznego księcia, gdzieś podświadomie wychwycić można pewne tropy wskazujące na to, że wydarzy się coś nieoczekiwanego. Coś, co zupełnie zmieni pryzmat, przez jaki widzieć będziemy wszystkie poczynania Omara Al-Sauda. I dzieje się to dopiero na samym końcu powieści, zostawiając czytelnika w wielkim zawieszeniu, co świadczy o tym, że Beata Majewska niewątpliwie wie, jak podsycić ciekawość odbiorcy. Na szczęście dość krótki czas oczekiwania na kontynuację nie pozwoli na to, aby ogień zaintrygowania wygasł. Czekam więc niecierpliwie na wrześniową premierę książki "Jego druga żona".

Z Beatą Majewską


Egzemplarz recenzencki otrzymany od autorki

15 komentarzy:

 1. Zakupiłem kiedyś podobną książkę na prezent dla Siostry. Ciekawa recenzja, książka też się wydaje ciekawa. Zazdroszczę zdjęcia z Autorką :) Pozdrawiam Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. oj niestety nie dla mnie tematyka

  OdpowiedzUsuń
 3. Na ten moment, nie planuję czytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam, że ukazała się taka książka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię książki tej autorki, więc chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przyznać, że tak jak opis i Twoja opinia zachęcają, tak okładka mnie odstręcza. Niemniej jak będzie okazja to przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa książka! Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę mam na swojej półce, więc kiedyś z pewnością do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Życie nauczyło mnie, że warto słuchać głowy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Być może kiedyś skuszę się przeczytać tą książkę :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam jedną książkę od tej autorki i na razie nie planuję więcej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Siostra miała okazję się z nią zapoznać i też była zadowolona z lektury.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger