Kosmoliski – Marek MarcinowskiRecenzja przedpremierowa. Premiera 30 listopada 2020 r.

"Czas na naukę nigdy nie jest czasem straconym".


Ciężko przyznać, ale podstawowa wiedza dotycząca kosmosu, jaką wbijano mi do głowy w szkole, gdzieś zapodziała się w przestrzeniach mojego umysłu. Uświadomiła mi to lektura "Kosmolisek", dzięki której przypomniałam sobie, dlaczego Układ Słoneczny kiedyś tak mocno mnie fascynował. Gotowi na kosmiczną podróż?


Marek Marcinowski to niepoprawny marzyciel i pasjonat rynków finansowych, podróży i fotografii. Autor trenuje hobbistycznie fechtunek, uwielbia łamigłówki, szachy i jazdę na rowerze. Jest wielkim fanem gier planszowych i obserwacji astronomicznych. Prowadzi szkolenia giełdowe. Autor książek "Sukces na giełdzie. Tajniki i wskazówki największych polskich ekspertów giełdowych" oraz "Wiele do stracenia".


Rodzeństwo Sary oraz Krzysia pragnie zostać astronautami i podróżować po kosmosie. Pewnego wieczoru w ich pokoju pojawiają się dziwne istoty. To Kosmoliski, które zabierają dzieci w podróż po naszym Układzie Słonecznym.


"Kosmoliski" to bajka edukacyjna dla dzieci, która łączy w sobie dwie cechy, jakie winna posiadać taka publikacja. Są nimi rozrywka i nauka, które przeplatając się ze sobą wzajemnie, tworzą atrakcyjną całość, jaką warto zaproponować naszemu dziecku. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że przekazywanie wiedzy najmłodszym czytelnikom do łatwych nie należy. Na szczęście Marek Marcinowski znalazł na to sposób dzięki indywidualnemu charakterowi swojego utworu.


W bajce, Sara i Krzyś przyswajają mnóstwo podstawowych informacji dotyczących Kosmosu i jego oddziaływania na naszą planetę. Z tej krótkiej książeczki dowiadują się między innymi tego, dlaczego mamy dzień i noc, skąd biorą się pory roku, a także czym są satelity, słońce, asteroidy, kiedy mówimy o zaćmieniu słońca oraz przybliżone zostają im poszczególne planety naszego Układu Słonecznego. Muszę przyznać, że podróżowanie z bohaterami dla mnie samej okazało się niezwykle pobudzające, gdyż odświeżyłam sobie wiedzę, jaką autor umiejętnie potrafi przekazać w przystępnej formie.


Dzięki takim bajkom jak "Kosmoliski", dzieci uczą się rozumieć otaczający nas świat, ale nie tylko. Z pewnością bowiem wizja takiej kosmicznej podróży rozpala wyobraźnię i pogłębia chęć rozszerzenia swoich zainteresowań. Poza tym, sama kreacja kosmicznych lisów, które zamiast rudych kit mają srebrne świecące ogony i gogle na oczach, może wzbudzić zachwyt.


Na uwagę zasługują także przepiękne ilustracje Karoliny Jakubowskiej, które dzięki plastycznej kresce i odpowiedniej barwie pastelowych kolorów, uprzyjemniają zgłębienia kosmicznej podróży. Poza tym bardzo ważnym i potrzebnym dodatkiem załączonym na końcu książki jest plansza z Układem Słonecznym oraz Kosmoquiz, dzięki któremu dzieci mogą wraz z rodzicami sprawdzić wiedzę nabytą podczas lektury.


"Kosmoliski" to idealna propozycja dla rodziców chcących poprzez zabawę, przekazać swoim dzieciom solidną dawkę kosmicznej wiedzy. Lektura tej bajki to rewelacyjna forma spędzenia czasu ze swoją pociechą, w nieziemskiej atmosferze z nietuzinkowymi istotami. Święta tuż tuż, więc "Kosmoliski" polecają się na gwiazdkowy prezent.

Wpis powstał w ramach współpracy z autorem

15 komentarzy:

 1. Świetna książeczka Wiolu. Idealna ja prezent dla najmłodszych. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna wydaje się ta książeczka, na pewno spodoba się niejednemu dziecku:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mój starszy siostrzeniec byłby zachwycony. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. super że dzięki kosmoliskom dzieci w przyjemny sposób zyskują wiedzę która zaprocentuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka prezentuje się świetnie, dzieci będą zadowolone z takiej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Do szkolnej biblioteki jak znalazł!

  OdpowiedzUsuń
 7. Widać, że to książka jest ładnie wydana. Może zafunduje moim dzieciakom taką lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja córka uwielbia takie ksiązki. Kosmiczna wiedza brzmi bardzo ciekawie. Chętnie jej zakupię.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się fantastyczne. ❤❤❤

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie coś dla moich córek. Lubię gdy w taki przyjemny sposób wiedza sama wpada do głowy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że to byłaby świetna bajka :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger