Jakich zeszytów potrzebuje Twoje dziecko?


Przed rozpoczęciem roku szkolnego w wyprawce ucznia musi znaleźć się wiele artykułów papierniczych, wśród których ważne miejsce zajmują zeszyty. To w nich uczniowie na bieżąco tworzą notatki z lekcji i odrabiają prace domowe zadawane przez nauczycieli różnych przedmiotów. Nawet dzieci uczęszczające do przedszkola potrzebują swoich pierwszych zeszytów do ćwiczenia wzorków i szlaczków, jak i pisania literek. Z czasem przeznaczenie zeszytów się zmienia. Przydają się one na każdym etapie edukacji, również na studiach – do zapisywania informacji, które pomagają w przygotowaniach do kolokwiów i egzaminów.


Zapotrzebowanie na zeszyty szkolne dla najmłodszych uczniów

Dzieci z klas 1–3 mają zupełnie inne zeszyty do szkoły niż uczniowie starszych klas szkoły podstawowej czy średniej. Dla nich przeznaczone są zeszyty 16-kartkowe, w kratkę lub w 11-linii (nazywane również zeszytami w 3 wąskie linie). Możesz też zainteresować się zeszytami z gładkimi kartkami, w których dziecko będzie mogło szkicować i malować w wolnym czasie, w ten sposób spożytkuje nagromadzoną energię w artystycznej formie.

Dla dzieci realizujących naukę na etapie edukacji wczesnoszkolnej potrzebny będzie specjalny zeszyt do nut oraz notatnik do zapisywania korespondencji między nauczycielem a rodzicem.

Zakup zeszytów dla uczniów pierwszych klas szkół podstawowych to wyzwanie dla rodziców, zwłaszcza wtedy, gdy nie mają starszego dziecka. Jednak wystarczy, że sięgniesz po listę rzeczy niezbędnych dla pierwszoklasistów, która zwykle przygotowywana jest przez wychowawcę Twojego dziecka. Przydadzą się z pewnością cienkie zeszyty w kratkę do matematyki i zajęć z przyrody oraz w linie do nauki pisania na języku polskim czy języku angielskim. Do tego zeszyt korespondencji, który jest bardzo pomocny w pierwszych latach edukacji szkolnej.

Pozwól swojemu dziecku wybrać dla siebie takie zeszyty, które najbardziej mu się podobają. Dzięki temu Twoja pociecha będzie pozytywnie nastawiona do rozpoczęcia nauki szkolnej, a to bezcenne. W sklepach znajdziesz dziesiątki propozycji kolorowych okładek zeszytów szkolnych. Nie bez powodu radzimy Ci wybrać dla dziecka cienkie, lekkie zeszyty z miękkimi okładkami. Dzięki temu waga plecaka szkolnego lub tornistra nie wzrośnie znacząco.

Zeszyty dla starszych klas szkół podstawowych i średnich

Wraz z ukończeniem trzeciej klasy szkoły podstawowej zmienia się zapotrzebowanie ucznia na zeszyty szkolne. Twoje dziecko jest właśnie w takiej sytuacji? Powinno przygotować się na zwiększenie liczby zeszytów. Wszystko przez to, że pociecha ma wtedy więcej przedmiotów w szkole. Przede wszystkim będą to zeszyty w kratkę – do historii, geografii, przyrody lub biologii, a także do języków obcych. Natomiast do języka polskiego musisz zaopatrzyć pociechę w zeszyt w linie.

Najlepiej policz wraz z dzieckiem, ile zeszytów potrzebuje. Tym razem będą to już zeszyty od 32‑kartkowych po nawet 100-kartkowe, z miękką lub twardą oprawą. Te ostatnie przydadzą się także studentom, którzy mogą zorganizować je w taki sposób, by każdego dnia nosić na uczelnię tylko 1–2 zeszyty i zapisywać w nich notatki z różnych zajęć.

O ile wśród najmłodszych uczniów największą popularnością zwykle cieszą się nasze zeszyty do szkoły ozdobione postaciami z bajek, o tyle starsi wybierają te z bohaterami filmów i komiksów. Popularne są też zestawy zeszytów tematycznych, na których umieszczone zostały przez producenta napisy, do jakiego przedmiotu są one przeznaczone. Dzięki temu uczniom łatwiej będzie się codziennie pakować do szkoły.

Rodzaje zeszytów – jak wybrać te najlepsze?

Zeszyt zeszytowi nie musi być równy i nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sferę wizualną czy liczbę kartek. Nie bez znaczenia jest także jakość papieru, z jakiego został on wykonany. Gramatura tego papieru oraz grubość i wykończenie okładki powinny być dla Ciebie kluczowymi parametrami przy zakupie takich przyborów szkolnych. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór kartek o gramaturze 70g/m2, które zapewnią dobrą gładkość pisania. Co najważniejsze, w przypadku zeszytów o takich parametrach możesz mieć pewność, że atrament nie będzie przebijał na drugą stronę, bez względu na to, czy będziesz pisać piórem czy długopisem. Mniejsze gramatury kartek w zeszytach, wynoszące 5 —60g/m2, nie gwarantują tego.

Jeśli chodzi o okładki, to najpopularniejsze są te wykonane z PP, czyli okładki papierowo-laminowane. Okładki kartonowe, najtańsze, nie są odporne na uszkodzenia i złamania. Zdecyduj się zatem na okładki papierowe powlekane laminatem, które są estetyczne i niedrogie.

W sprzedaży w branżowych sklepach zwykle jest kilka rodzajów zeszytów szkolnych, w tym typowe zeszyty dla uczniów, zeszyty na spirali, bruliony, zeszyty do nut oraz notesy. Mogą mieć one różne wymiary, choć najczęściej wybierane są zeszyty w formacie A5, rzadziej A4, lub małe zeszyty A6 i B5 czy B6.


Materiał zewnętrzny

18 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawy wpis dla rodziców Wiolu. Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja na szczęście już jestem po tym temacie :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam, że kupowanie zeszytów i przyborów do szkoły to było zawsze wielkie wydarzenie i byłam zła, gdy mama robiła to sama bez mojej wiedzy. Tak samo pamiętam, jakim przełomem było, gdy w 3 klasie podstawówki wychowawczyni pozwoliła mi zmienić zeszyt na taki w szerokie linie 😁

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas szkoła daje zeszyty dzieciom najlepsze dla nich, takze my rodzice w tym temacie nie wiele wiemy :) szkoła dba o wszystko...

  OdpowiedzUsuń
 5. ja zawsze pisałam lepiej w linię niżli w kratkę xd nie wiem czemu;p i moje zeszyty musiały być grube. Im grubszy tym lepszy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Cenne porady na przyszłość, kiedy będę wybierać zeszyty dla najmłodszego pokolenia w naszej rodzinie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Akurat zeszyty 70g do pisania piórem, czy długopisem żelowym to słabe rozwiązanie :). Będzie przebijać i utrudnia zapisywanie kolejnych stron. Najlepsze są 90g, jak Oxford, czy niektóre Interdruk. Moja druga połówka prowadzi tego typu sklep od lat, więc wiem "co w trawie piszczy", co się sprzedaje i co jest faktycznie dobre w tej branży :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazwyczaj kupuję zeszyty w twardej oprawie, bo wydają mi się trwalsze, ale za to nigdy nie zwracałam uwagę na gramatury kartek, dlatego cieszę się, że dzięki Twojemu postowi dowiedziałam się czegoś więcej na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie spodziewałam się takiego tekstu na Twoim blogu, ale widzę dopisek Materiał zewnętrzny i już wszystko rozumiem. Materiał fajny myślę, że wielu osobom się przyda. Studentom np.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten etap mam za sobą. Co nie zmienia faktu, że dowiedziałaś się wiele z dzisiejszego wpisu.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 11. Zawsze zwracałam uwagę na wygląd okładki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zakup i wybór zeszytów to ważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię przeglądać i kupować zeszyty. Niektóre są tak ładne, że od razu chce się w nich pisać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ostatnio kupiłam mojej drugoklasistce zeszyt w linie... jak się okazało, niewłaściwy, bo powinien być w cienkie linie;)))
  ech...zycie.
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten temat już zdecydowanie osbiscie mnie nie dotyczy, chcociaz do dziś pamietam moment, kiedy w sklepach pojawiły się pierwsze zeszyty z kolorowymi okładkami :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. U nas jeszcze klka lat do kupowania zeszytów

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja jestem zakochana w kołozeszytach z Oxfordu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger