Nie myśl za dużo! - Anne Bogel
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

"Najgorsze, co może się wydarzyć, nie jest takie złe. Więc po prostu coś wybierz".


Kiedyś dogłębnie analizowałam każdą, nawet najdrobniejszą decyzję. W mojej głowie pojawiały się argumenty za i przeciw, rachunek zysków i strat oraz prawdopodobne scenariusze wyników mojego główkowania. Z czasem jednak nauczyłam się nieco poskramiać takie myślenie, co summa summarum wyszło mi na dobre. Dzięki tej publikacji spojrzałam na problem nadmiernego analizowania jeszcze z innej strony.


Anne Bogel w 2011 r. założyła blog o nazwie Modern Mrs Darcy, który dość szybko zyskał stałe grono wiernych czytelników. W 2016 r. po raz pierwszy opublikowała własny podkast dotyczący książkowego swatania, biblioterapii i ogólnie pojętej literatury. Autorka mieszka obecnie w Louisville w stanie Kentucky wraz z mężem i czwórką dzieci.


"Nie myśl za dużo!" to publikacja podzielona na trzy główne części dotykające tematu nastawienia się na sukces, wzięcia sprawy w swoje ręce oraz koniecznych zmian do osiągnięcia wewnętrznego bogactwa. Całość wieńczy wykaz polecanych przez autorkę lektur.


Anne Bogel w swojej poradnikowej publikacji dotyka tematu mającego kolosalne znaczenie dla każdego z nas. Mowa o procesie decyzyjnym, który pojawia się w naszej głowie wielokrotnie każdego dnia. I to zarówno o tym dotyczącym spraw błahych, jak zakup kolejnej tabliczki czekolady po ten istotny, jak ważne życiowe zmiany. Autorka przekonuje w swojej książce, że natłok myśli związanych z konkretnymi decyzjami da się ograniczyć do niezbędnego minimum. W tym celu, w bardzo przystępny sposób objaśnia kolejne kroki do takiej zmiany, posiłkując się klarownymi przykładami z własnego życia, ale także z życia osób jej bliskich. I to właśnie w nich można odnaleźć wiele analogii do własnego podwórka, dzięki czemu podane rozwiązania wydają się prostsze.


Każdy z nas, w mniejszym lub w większym stopniu jest ofiarą overthinkingu zwanym paraliżem analitycznym. Anne Bogel w swojej publikacji uświadamia jak wielki i poważny jest to problem, który może wywoływać zaburzenia psychiczne, a nawet depresję. Chyba do tej pory nie zdawałam sobie sprawy ze skali tego problemu, gdyż sama potrafiłam poradzić sobie w dużej mierze z nadmiarem myśli. W publikacji pojawił się jednak pewien aspekt, który jeszcze bardziej pozwoli mi na walkę z overthinkingiem, a mianowicie mowa o potędze rytuałów, które wpływają na ćwiczenia uważności i pomagają się nam zresetować. Rozdział ukazujący ten właśnie sposób zainteresował mnie najbardziej.


Bardzo praktyczne w poszczególnych partiach materiału jest wieńczące każdy rozdział, zestawienie pytań pt. "Kolejne kroki". Pytań, na które niewątpliwie warto sobie odpowiedzieć, gdyż zmuszają one do przemyślenia pewnych kwestii i zastanowienia się nad błędami, jakie popełniamy w nadmiernym analizowaniu każdej decyzji.


"Nie myśl za dużo!" to bardzo przydatna publikacja, w szczególności na obecne czasy, w których na co dzień borykamy się z wieloma decyzjami. Anne Bogel utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto odciążać swój umysł, aby skupiać się jedynie na tych najbardziej istotnych kwestiach. Poradnik ten można spokojnie przeczytać w ciągu jednego, dłuższego wieczoru i gwarantuję wam, że warto poświęcić na jego lekturę swój cenny czas.
25 komentarzy:

 1. Również gratuluję patronatu :D O książce słyszałam i chętnie bym ją przeczytała :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Przede wszystkim gratuluję patronatu! ♥
  Książka brzmi ciekawie, choć nie do końca jest w moim temacie, więc jeszcze zobaczę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratulacje patronatu. No tytuł mnie przyciąga . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję patronatu :)
  Zaciekawiłaś mnie tą publikacją. Przyznaję, że jestem typem, któremu zdarza się analizować, roztrząsać i nawet nie przesypiać nocy, kiedy trawi mnie większy problem...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również gratuluję patronatu Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Teraz wiem, jak nazywa się moja przypadłość. Ciekawi mnie ten rozdział o rytuałach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Też uważam, że warto odciążać swój umysł, aby skupiać się jedynie na tych najbardziej istotnych kwestiach.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa propozycja i fajna okładka, skusiłaś mnie :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. co prawda, to prawda - głowa boli od kłębiących się myśli - warto sobie pomóc

  OdpowiedzUsuń
 10. Z pewnością to temat wart zgłębienia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To coś dla mnie, przy depresji gonitwa myśli jest zabijająca, staram się ją uporządkować :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Przydałoby mi się zapoznać z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 13. Serdecznie gratuluję patronatu.
  Ja niestety mam takie tendencje, żeby analizować każdą najdrobniejszą rzecz.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dobry temat! Zdecydowanie myślimy za dużo, i z reguły wcale nie wychodzi to nam na dobre ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj chyba powinnam porządnie zapoznać się z tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że ta publikacja mogłaby być dla mnie ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Sztuką jest zapanować nad myślami, więc to na pewno ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że warto, aby każdy z nas przeczytał tego typu książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 19. Gratuluję patronatu! :) Ta książka to coś zdecydowanie dla mnie! Sama wiem, że za dużo myślę i za długo roztrząsam każdą decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja niestety za dużo myślę, a później mam problemy ze snem. Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger