Dziennikarz – Maciej Kaźmierczak
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

"Tymczasem sztuki nie ma, sztuka nie wpływa na życie ludzi. To człowiek może wpłynąć na człowieka, jego pierdolenie, które wywodzi się z nie uduchowienia, ale twardego stąpania po ziemi".


W moich literackich podróżach najbardziej zapamiętuję tych protagonistów, którzy swoją postawą wywołują we mnie ambiwalentne uczucia. Z pewnością do takiej grupy mogę zaliczyć bohatera tej książki, tytułowego dziennikarza. Irytujący i wywołujący w pewnym stopniu pogardę, a z drugiej strony, ceniony za profesjonalizm i odwagę w realizacji marzeń. I jak tu ocenić taką dwuznaczność?


Maciej Kaźmierczak to pochodzący z Kutna pisarz, rysownik i twórca internetowy, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Debiutował opowiadaniem pt. "Bezsilność". Autor zbioru opowiadań pt. "Zwierzyna", powieści "Polowanie na kaczki" i "Wszechmocny". Prowadzi internetowy profil Lepiej nie będzie, posługuje się pseudonimem Poważny Postczłowiek.


Łódzki dziennikarz śledczy, Eryk Prus to zdolny pracownik gazety, mający narzeczoną, co nie przeszkadza mu w doświadczaniu jednorazowych przygód z innymi kobietami. Pewnego dnia bohater zostaje wysłany przez swojego naczelnego do Krakowa, aby zbadać tam sprawę aktorki Adeli Braun i jej prześladowania na tle seksualnym. Eryk licząc na chwytliwy temat, nie spodziewa się w jaką intrygę przyjdzie mu się wplątać.


"Dziennikarz" to thriller, którego akcja rozkręca się dość powoli, krok po kroku, prowadząc do zaskakującego finału. Początkowo nie sposób bowiem przewidzieć, że sprawa, jakiej podjął się dotknąć Eryk Prus będzie miała takowe rozwinięcie, gdyż autor dość umiejętnie dozuje odkrywanie pewnych faktów, mających niezwykle istotne znaczenie dla całej intrygi, w jaką został wplątany bohater. Sam pomysł na jej zawiązanie i będący jej nieodłączną częścią, dość ostry wątek seksualny, są nieco szokujące. Przyznam, że praktycznie do samego końca próbowałam rozgryźć zamierzenia autora, ale ta sztuka mi się nie powiodła, dzięki czemu w finale poczułam spore osłupienie.


To jednak nie intryga zostanie przeze mnie najbardziej zapamiętana z lektury tej powieści, lecz kreacja protagonisty. Eryk Prus to bowiem postać wymykająca się jakimkolwiek schematom, pełna sprzeczności, którą w wielu sytuacjach trudno zrozumieć. Mężczyzna bowiem z jednej strony kocha swoją narzeczoną i to z nią wiąże swoją przyszłość, a z drugiej, nie widzi nic złego w zdradzaniu jej z innymi kobietami. Do tego wszystkiego dochodzi jego przedmiotowe traktowanie płci pięknej, które związane jest jedynie z zaspokojeniem popędu seksualnego. Nie można nie wspomnieć także, że aroganckie zachowanie Eryka w wielu sytuacjach zwyczajnie irytuje. Na przekór temu, w pewien sposób protagonista ten zyskuje sympatię swoimi dość jasno wytyczonymi celami i stanowczością w realizacji planów.


Najnowsza książka Macieja Kaźmierczaka to historia o tym, że za wszystko, czego dokonaliśmy w swoim życiu, przyjdzie nam kiedyś zapłacić. O zemście, która pieczołowicie pielęgnowana latami, może przybrać niewyobrażalnie okrutne rozmiary. Autor tym dość dobrze skrojonym thrillerem, pokazał mi swoją zupełnie nową twarz, która jak mniemam, w przyszłości może zrodzić bardziej mroczniejsze klimaty. "Dziennikarza" przeczytacie w jeden dłuższy wieczór, więc warto zarezerwować sobie czas na tę książkę.24 komentarze:

 1. Super, że intryga jest taka nieprzewidywalna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na ciekawą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki nie znałam, jednakże mnie zaciekawiła :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozdrawiam Wiolu i gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki, które są nieprzewidywalne.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Dziennikarza" miałam już wcześniej w planach, szczerze mówiąc. Trochę boję się tego "niezapamiętania fabuły", chociaż skoro bohater został dobrze wykreowany... Wszakże w thrillerach najważniejsze są emocje, nie? :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię jak akcja rozwija się wolno ale konkretnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pozycja wydaje się ciekawa ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem bardzo ciekawa tej nieprzewidywalnej intrygi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Sama nie wiem. Czytałam już kilka recenzji tej powieści i niestety trochę mnie zniechęciły. MOże za jakiś czas dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Oł tytuł aż się prosi o przeczytanie... ale okładka już niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oj tak, sprawiedliwość dosięgnie każdego i musimy liczyć się z konsekwencjami własnych zachować. Cieszę się, że taki przekaz wypływa z tej historii. Może się z nią zmierzę osobiście.

  OdpowiedzUsuń
 13. Historia jest nieprzewidywalna, a fabuła jest interesująca do obejrzenia. Dziękuję za rekomendacje książek. Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi to bardzo intrygująco, będę rozglądała się za książką, jak nie dzisiaj to kiedyś, ale na listę wpisana :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mam w dalszych planach tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Mnie niestety ta historia nie zachwyciła.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przyznam, że nie ciągnie mnie do tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać, więc będę ją miała na uwadze.
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊https://izabelaszymura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger