Frantz – Krzysztof Spadło


"Wszyscy ludzie są skłonni do wyznań, ale muszą wpierw zostać przekonani, że czynią to w dobrej wierze".


Rudolf Frantz to postać doskonale znana czytelnikom więziennej epopei pt. "Skazaniec". Postać, która niechlubnie zapisała się na kartach życia Ropucha, posiadając jednocześnie spory potencjał na stworzenie zupełnie odrębnej historii. Czy udało się go w pełni wykorzystać? Zdecydowanie tak, bowiem losy tego więziennego strażnika wciągają niczym dobry, sensacyjny film.


Krzysztof Spadło to "łowca wrażeń i kolekcjoner miłych wspomnień, któremu pisanie sprawia frajdę". Autor zadebiutował zbiorem opowiadań zatytułowanym "Marzyciele i pokutnicy". Jest jedynym pisarzem, który wydał w Polsce jednocześnie książkę papierową, audiobooka, różnorodne e-wydania, oraz film krótkometrażowy promujący "Skazańca". "Frantz" dołącza do cyklu pt. "Spin off Skazaniec".


Lata 70. XX wieku. Charles Runet, redaktor naczelny dziennika "Le Figaro" wraz ze swoim pracownikiem Vincentem Enfo, podejmują się dziennikarskiego śledztwa dotyczącego funkcjonowania Legii Cudzoziemskiej. W trakcie ich dochodzenia wyłania się sylwetka Rudolfa Frantza połączona z wydarzeniami z czasów II wojny światowej. 


"Frantz" to książka, która niewątpliwie dołącza do floty „Skazańca”, ale trzeba już na samym początku wiedzieć, że to historia napisana w zupełnie innym stylu i utrzymana w innym klimacie, niż historia Ropucha. Cieszę się, że Krzysztof Spadło postanowił wziąć na tapet Frantza, gdyż właśnie ta postać nadawała się idealnie do stworzenia niebanalnego życiorysu. Myślę, że losy tego więziennego strażnika zaskoczą wielu czytelników. Losy pełne nieprzewidywalnych sytuacji, krytycznych decyzji, ale także szczęścia i zbiegów okoliczności. A co ważne, w zaskakującym finale autor pozostawia czytelnikowi wszelkie domysły i scenariusze kolejnych godzin życia tytułowego bohatera.


Najnowsza powieść Krzysztofa Spadło to połączenie powieści sensacyjnej i kryminału, charakteryzująca się nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Śledztwo dwóch dziennikarzy odsłania bowiem coraz to nowsze tajemnice, a autor buduje napięcie stosując retrospekcje polegające na przeniesieniu się do czasów II wojny światowej i poznaniu genezy pewnych ważnych wydarzeń mających miejsce w Paryżu, czy też w Afryce.


Na łamach każdej książki autora znajduję ciekawostki, które oprócz tego, że urozmaicają fabułę to nadają jej także niepowtarzalnego wydźwięku. I tym razem nie zawiodłam się na tej warstwie, gdyż Krzysztof Spadło zaserwował mi kompletnie nieznany obraz Legii Cudzoziemskiej wraz z ukazaniem specyficznej mentalności legionistów. Do tego pojawił się związany z tym tematem wątek "dekretu hańby", a także ciekawa informacja pod postacią podawania żołnierzom Wehrmachtu pewnego narkotyku pod nazwą "pervitin". Cieszę się, że nie zabrakło w fabule takich smaczków.


Nie da się ukryć, że każdy z czytelników "Skazańca" posiada swoje własne preferencje dotyczące powołania do życia konkretnej postaci z kart więziennej epopei. Historia Frantza jest nieco mroczna i tajemnicza, ale tym samym intryguje i nie pozwala oderwać się od lektury tej książki nawet na moment. A to oznacza, że warto ją poznać.Z Krzysztofem SpadłoEgzemplarz recenzencki otrzymany od autora

19 komentarzy:

 1. Intrygująco, jak zawsze zresztą :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawie się zapowiada i już nawet sama okładka przyciąga wzrok :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zaintrygowały mnie te ciekawostki, bo życie więzienne raczej mnie nie pasjonuje ale kto wie, może kiedyś poznam treść tej książki. Brzmi ciekawie,

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo zachęcająca recenzja, ale ta książka to niekoniecznie moje klimaty czytelnicze, więc się nie skuszę...

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam "Skazańca", ale zainteresowałaś mnie tą serią. Muszę o niej poczytać i zobaczymy - może dam szansę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię kryminały i książki trzymające w napięciu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że najpierw będę chciała przeczytać ,,Skazańca'', którego wspominasz w swojej recenzji.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna recenzja, gratuluję Wiolu :) I gratuluję owocnego spotkania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Skazańca czytałam i bardzo mi się podobał. Tę książkę również mam w planach przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubie książki, które trzymają w napięciu :) Przyznam, że ni znam autora...

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobra recenzja, zachęca nawet jeśli książka nie jest tematycznie ulubiona u czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 13. Smaczki bardzo lubię. Przy okazji dowiadujemy się czegoś nowego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Piszesz o niej tak ciekawie, że chyba dam się namówić :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie miałam okazji czytać książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 16. Chętnie zapoznam się z twórczością tego autora :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Frantz przeczytany
  Bardzo dobra książka :) polecam wszystkim

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger