Obok ciebie – Anna Kasiuk
"Wystarczy zmienić perspektywę, a wszystko, na co patrzysz, zaczyna wyglądać zupełnie inaczej".


Nie wiem, czy krzywdzące będzie nazwanie tej książki kobiecym manifestem, ale właśnie w ten sposób odbieram jej lekturę. Manifestem dotyczącym naszego prawa do robienia czegoś dla siebie, braku zgody na podporządkowanie się i prawa do wychodzenia poza utarte schematy. Ukazanym w dość kontrowersyjnych realiach, ale dzięki temu właśnie zmuszającym do szeroko zakrojonej refleksji w tym temacie.


Anna Kasiuk to z wykształcenia magister ubezpieczeń, która przez wiele lata była zawodowo związana z międzynarodowym koncernem. Pisanie to dla niej odskocznia od codzienności, ceni sobie prawdomówność i dialog, nie znosi kłamstwa. Mieszka wraz z rodziną w małym domku pod Warszawą.


Izabela wiedzie bardzo poukładane życie. Na stanie posiada bowiem kochającego i wiernego męża, dzieci, pracę dającą jej satysfakcję oraz dobrą sytuację materialną. Gdy w wyniku rutynowego badania dowiaduje się o obecności w swoim ciele intruza, zaczyna analizować swoje życie pod kątem tego, co poświęciła dla rodziny. Bohaterka postanawia odnaleźć dawną siebie poprzez ukochany taniec, pobudzając również uśpioną część swojej kobiecej natury.


"Obok ciebie" to wielopłaszczyznowa powieść obyczajowa, na której kartach najlepiej odnajdą się dojrzałe kobiety, posiadające już ustabilizowaną sytuację życiową. Do takiej grupy zalicza się bowiem Iza, dla której niespodziewana diagnoza lekarska staje się punktem zwrotnym w dotychczasowym życiu. Dalsze perypetie bohaterki to dość kontrowersyjne próby przekraczania własnych granic, o których większość kobiet jedynie myśli. Iza wprowadza je w czyn, co wywołuje w jej życiu wielki zamęt. Na czytelniczki czeka więc w tej książce sporo nieprzewidywalnych wydarzeń, które swoimi decyzjami, prowokuje główna bohaterka. Wydarzeń, które wywołują także sporo ambiwalentnych uczuć ze względu na ich kontekst rodzinny i emocjonalny.


Anna Kasiuk poprzez historię Izabeli odnosi się do wielu kwestii dotyczących kobiecej natury i jej wymiaru w dzisiejszych czasach. Główna bohaterka swoim postępowaniem zadaje pytanie o to, czy warto wymknąć się schematom i gdzie tak naprawdę tkwi granica naszej osobistej wolności? Czy będąc chorym, przysługuje nam prawo do tego, aby spróbować rzeczy, których byśmy nie spróbowali, gdybyśmy byli zdrowi? Zmusza do przemyślenia również w temacie tego, czy warto rezygnować z życia na rzecz kogoś lub czegoś. Wszystkie te dylematy, wzbudziły we mnie wiele skrajnych emocji, które z kolei powodowały dość szeroką skalę oceny zachowania Izabeli. Trudno bowiem nie kwestionować zasadności jej decyzji, które na pierwszy rzut oka, wydają się karygodne i zasługujące na głębokie potępienie.


Oprócz szeroko wyeksponowanej sfery emocjonalnej, w powieści występują także dwie, bardzo ważne płaszczyzny, które współgrają fabularnie i jednocześnie stanowią swoisty kontrast wobec siebie. Pierwsza to wymiar pracy głównej bohaterki, która będąc pielęgniarką, wykonuje swoje obowiązki nocami na oddziale paliatywnym. Praca ta jest dla niej swoistą terapią, sposobem walki ze strachem przed śmiercią. W opozycji do niej pojawia się pasja do tańca. Iza bowiem kocha tańczyć i to właśnie taniec wyzwala w niej bezcenną wolność. Te dwie warstwy, wzbogacają cały wymiar tej skomplikowanej historii.


Anna Kasiuk dała mi się już poznać w swojej prozie, jako mistrzyni subtelnych scen erotycznych, których również nie brakuje w tej książce. "Obok ciebie" wyzwoliła we mnie jedną, główną refleksję mówiącą o tym, że każda z nas, w pewnym momencie swojego życia, potrzebuje zmiany, a pogodzenie się z ulotnością naszej egzystencji jest wielki wyzwaniem. To bardzo mądra książka, którą gorąco wam polecam.


Z Anną Kasiuk


17 komentarzy:

 1. Niedawno czytałam Prosektorium, gdzie główna bohaterka, studentka, dorabiała i w modelingu i własnie w prosektorium - też przeciwstawnie. Tak mi się skojarzyło. Na pewno mądra ta książka, ale musiałabym mieć na nią natchnienie, a to zdecydowanie nie dzisiaj, nie teraz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno nadrobię ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Proszę...bohaterka jest moją imienniczką. Może skusze się na książkę...ja już mam ustatkowane życie więc ta pozycja chyba dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja również mam w planach. Pozdrawiam z mroźnego i mglistego Grodu Kraka. Pięknie wyglądasz Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Sięgnęłabym, choćby ze względu na te subtelne sceny erotyczne. Po całej masie wulgarnych, mam ochotę na coś w delikatniejszym klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 7. nie wiem czy po nią sięgnę, ale ładna okładka:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa propozycja :)
  „Zapraszam także do siebie na nowy post - KLIK

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno sięgnę po tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo interesująca pozycja. Będę miała ją na oku.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zachęcająco brzmi, więc zwrócę na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że się skuszę na tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zainteresowałas mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger