Druga szansa – Katarzyna Berenika Miszczuk
"Przecież takie rzeczy się nie zdarzają. Są niemożliwe".

Podczas czytania tej książki odczuwałam bardzo podobne emocje jak przy oglądaniu dobrej klasy thrillera, w którym atmosfera niedopowiedzenia i grozy, wzrasta z każdą, kolejną sceną. W zasadzie do samego końca nie potrafiłam wyobrazić sobie ostatecznego finału ukazanej historii, gdyż w mojej głowie powstało kilka scenariuszy zakończenia. Myślę, że na podstawie tej powieści mógłby powstać świetny, trzymający w napięciu film.

Katarzyna Berenika Miszczuk to absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Autorka w wieku piętnastu lat napisała swoją pierwszą książkę pt. "Wilk", która została wydana w 2006 r. Do tej pory stworzyła kilka powieści fantasy, powieść grozy, science-fiction, a także romans z kryminałem. "Druga szansa" została wydana po raz pierwszy w 2013 r.

Julia pewnego dnia budzi się w ośrodku nazwanym Druga szansa. Bohaterka nie pamięta jak znalazła się w tym miejscu, a psychiatra informuje ją o pożarze rodzinnego domu, w którym zginęła jej cała rodzina. Julia z każdym, kolejnym dniem pobytu w tajemniczym szpitalu, zaczyna mieć pewność, że dzieje się w nim coś bardzo dziwnego, a lekarze nie mówią jej całej prawdy.

Katarzyna Berenika Miszczuk swoją książką zapewniła mi kilka godzin niepewności, strachu, niedopowiedzenia i grozy. Już od samego początku zgłębiania tej historii można bowiem poczuć, że za pobytem bohaterki w Drugiej szansie stoi jakaś głęboko skrywana zagadka. I właśnie przez całą lekturę powieści, starałam się ową tajemnicę rozwikłać, pobudzając tym samym swoją wyobraźnię do kreacji różnych, prawdopodobnych scenariuszy. Przeczuwałam obecność pewnych elementów, jakie pojawią się w finale, ale całościowo i tak zostałam zaskoczona, tym bardziej, że w fabule rzeczywistość miesza się z wizjami bohaterki, co jeszcze bardziej potęguję nastrój niedopowiedzenia.

Nie mogę nie wspomnieć o świetnie wykreowanej postaci doktor Zofii Morulskiej, będącej psychiatrą Julii, która opiekuje się bohaterką. Na samą myśl o tej kobiecie, czuję dreszcze na całym ciele, gdyż jej kreacja jest wielce tajemnicza, a zachowanie mocno podejrzane. To postać mogąca wywoływać strach i poczucie zagrożenia.

Autorka w przemyślany sposób buduje napięcie w swojej książce poprzez wplecenie w fabułę ptaków kojarzących się ściśle ze śmiercią, czyli kruków. To swoista wskazówka dla czytelnika, której znaczenie odkrywa tuż przed samym finałem. Ukazane epizody z krukami wywołują poczucie strachu, a także pasują do obrazu samego ośrodka ulokowanego gdzieś w lesie, na obrzeżach miasta. Warto także wspomnieć o pewnym wątku dotyczącym autystycznego dziecka, jaki pojawia się w fabule, który generuje więcej pytań, niż odpowiedzi.

"Druga szansa" to utrzymany w konwencji thrillera z elementami grozy, dobrze napisany dreszczowiec. Katarzyna Berenika Miszczuk w toku rozwoju akcji podsuwa czytelnikowi potrzebne tropy do rozwiązania tajemnicy ośrodka, ale samo zakończenie i tak wywołuje spore zaskoczenie. To była dla mnie świetna, czytelnicza rozrywka.

Z Katarzyną Bereniką Miszczuk


30 komentarzy:

 1. Ojej, miłam okazję poznać autorkę osobiście, to bardzo ciepła i serdeczna dusza

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam styczność z książkami pisarki, ale czy skusze się na prezentowany przez ciebie tytuł - nie wiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Możliwe, że kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie kojarzyła tej autorki z thrillerami, a czytałam parę jej książek. Jestem zaskoczona i chyba sięgnę po tą książkę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie że trafiłam na tą recenzję, szukam właśnie dobrego thrillera, na dreszczyk grozy jestem zazwyczaj oporna więc ciekawe jak odbiorę klimat tej książki

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi bardzo ciekawie, lubię wątek szpitala psychiatrycznego w literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytałam, ale jest naprawdę intrygująca powieść. I ciekawa jestem czy powstanie film i jesli tak, to czy będzie tak dobry jak książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również z chęcią przeczytam Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam na półce od dłuższego czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubie ten gatunek książek i czuję się zachęcona do przeczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie zapoznam się z twórczością autorki :D
  Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Znam tylko jedną powieść autorki, ale ta na pewno też nie pozostanie obca 😊
  Pozdrawiam
  subjektiv-buch.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo miło wspominam tą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Stopniowanie napięcia to coś co lubię, bo cały czas się coś dzieje :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Wow jaka mroczna okładka ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawa jestem tych skrywanych tajemnic i tego, co z tym wspólnego mają kruki.

  OdpowiedzUsuń
 17. Chyba zupełnie nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajna okładka, przyciąga uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Dobra recenzja. Sama okładka zachęca, brakuje mi takich okładek w książkach polskich autorów.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ta książka już od dłuższego czasu gości W mojej biblioteczce, ale jeszcze jej nie czytałam, więc czas nadrobić zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 21. Dobrze, że zakończenie jest zaskakujące. Sam pomysł na fabułę też ciekawy i działający na wyobraźnię :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam parę lat temu, choć ją przewidziałam, to jednak mi się podobała :)
  pozdrawiam // Pola
  www.czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetny pomysl na książkę. To cos co na pewno przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 24. Choć nie przepadam za thrillerami, ale coś mi się wydaje, że spróbuję poszukać tej książki, bo recenzja mnie zachęciła.

  OdpowiedzUsuń
 25. Kiedyś chciałam przeczytać tę książkę, ale o niej zapomniałam, więc dzięki za przypomnienie. Może w końcu uda mi się po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 26. Autorkę znam z cyklu "Kwiat paproci" i z "Obsesji". O tej książce chyba kiedyś słyszałam, ale nie poświęciłam jej większej uwagi. Może czas to nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 27. Ale pozytywna recenzja! Zdecydowanie muszę sięgnąć po tą książkę:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger