"Nigdy ci nie wybaczę" - Anna Mentlewicz


"Prawda i kłamstwo są jak nierozłączna para. Tylko, że kiedy jedno króluje, drugie staje się niemal niewidoczne. Taki paradoks naszego funkcjonowania".


Czasami bywa tak, że wszystko nas w życiu zawodzi – przyjaciele okazują się fałszywi, współpracownicy interesowni, a to na czym budowaliśmy swoją wartość, nagle staje się iluzją. Co wtedy? Jak pokazują losy bohaterki trzeciego, finałowego tom serii pt. "Stella Lerska", trzeba po prostu walczyć. Pomimo wszelkich przeciwności losu, pomimo zdrady i upokorzenia. 


Anna Mentlewicz to dziennikarka telewizyjna, scenarzystka oraz autorka słuchowisk radiowych i publicystycznego programu dla młodzieży "LUZ". Współtwórczyni oraz szefowa programu "Rower Błażeja", od 2016 r. zasila Redakcję Rolną TVP. Pisze scenariusze do seriali. Wydała kilka książek dotyczących popularyzacji zdrowia.


Stella Lerska wnosi pozew przeciwko stacji telewizyjnej, która dyscyplinarnie zwolniła ją z pracy. Jak się jednak okazuje, bohaterka nie może liczyć na korzystne zeznania od osób, z którymi współpracowała. Do tego wszystkiego dochodzą także inne problemy – Stella nie może znaleźć nowej pracy, a ktoś czyści jej konto bankowe ze wszystkich oszczędności. Pomimo piętrzących się trudności, dziennikarka postanawia walczyć o swoje szczęście.


W trzecim tomie, kończącym perypetie życiowe dziennikarki z powołania, dzieje się wiele. Anna Mentlewicz nie oszczędza postaci Stelli, bowiem dokłada bohaterce wiele zgryzot, które niejednego człowieka mogłyby zupełnie załamać. Przyjaciele nagle bowiem nie okazują się przyjaciółmi, a ludzie, którym pomogła, najchętniej pogrążyliby swoją mentorkę. Z wielką uwagą więc śledziłam podejmowane przez Stellę decyzje i z wielkim uznaniem obserwowałam jej walkę z fałszem, który jak się okazuje, otaczał ją od dawna.


Jednym z ważnych wątków w tej książce jest ogromny wymiar zawodowej zawiści, która z pewnością w branży telewizyjnej, przyjmuje kolosalne rozmiary. Widać to na przykładzie problemów głównej bohaterki, dla której podstępne zachowania ludzi z którymi pracowała, stają się podwaliną zmiany światopoglądu w tej właśnie materii. Myślę, że płaszczyzna ta zmusza do szeroko zakrojonej refleksji w temacie lojalności i prawdziwej przyjaźni, które w dzisiejszych czasach stają się towarem iście deficytowym.


Wartka akcja, jej niespodziewane zwroty i częściowe przeobrażenie głównej bohaterki to elementy charakteryzujące finałową część serii o Stelli Lerskiej. Autorka zamyka wszystkie wątki, a poprzez zachowanie protagonistki, przekazuje przesłanie o tym, że zawsze warto walczyć o swoje dobre imię. Oczywiście polecam rozpocząć swoją przygodę z prozą Anny Mentlewicz od pierwszego tomu tej trylogii.Egzemplarz recenzencki otrzymany od autorki.

21 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawie brzmi. Jednak jako książkoholiczka muszę uważac co kupuje bo za niedługo braknie mi miejsca na półce. Super, że pokazujesz gdzie można kupić książkę. To duże udogodnienie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda na lekką lekturę, może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. wyscig szczurow niestety meczy:(

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi sie przesłanie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Już myślałam, że wezmę w bibliotece, a to trylogia! Cóż więc musi poczekać troszkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. W tych czasach nikomu nie można niestety ufać ;/ chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie raczej się nie skuszą, ale nie wykluczam, że w przyszłości nie zapoznam się z tą trylogią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tym razem jednak coś nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam wcześniejszych części ale pozostawiam ją sobie w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 10. Okladki rzucaja sie w oko. Przynajmniej mi;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam tylko jeden tom z tej serii.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger