"Oszukana" - Magda Stachula
"Ludzie giną bez względu na płeć, wiek, status społeczny, wykształcenie i miejsce zamieszkania".


Czy to mogło spotkać mnie? Tak, to mogło spotkać każdego. Mnie, ciebie, jego... Czasami bowiem wystarczy jedna decyzja, która zupełnie zmienia nasze życie. Czy można się przed tym ustrzec? Wątpliwa sprawa, gdy bowiem w grę wchodzą ludzkie uczucia, rozsądek i trzeźwy ogląd sytuacji, zostają zepchnięte na dalszy plan.


Magda Stachula to absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka przez kilka lat pracowała w firmie zajmującej się importem kamer do monitoringu wizyjnego. Zadebiutowała w 2016 r. bestsellerową powieścią pt. "Idealna". Obecnie mieszka wraz z mężem i dwójką dzieci w Krakowie. "Oszukana" to jej czwarta książka w dorobku literackim.


Dwudziestotrzyletnia Lena mieszka wraz ze starszym od siebie Nikodemem w pięknej willi nad jeziorem. Dziewczyna nie opowiada o swojej przeszłości, a jej obecny partner o nią nie pyta. Bohaterka unika ludzi, a w domu, który otacza las, czuje się bezpiecznie. I chociaż jej tajemnica została głęboko skryta, przeszłość dopomina się o nią, po raz kolejny narażając na niebezpieczeństwo utraty życia.


Polska mistrzyni nurtu domestic noir tym razem bierze na tapet dość duży problem dotykający wielu rodzin, udowadniając po raz kolejny, że jej proza jest społecznie zaangażowana. Do tego funduje czytelnikom thriller psychologiczny, którego słowem tytułowym odzwierciedla to, co spotyka główną bohaterkę. Lena zostaje bowiem oszukana, a do tego jest szukana, co jeszcze bardziej komplikuje całą jej sytuację. Najbardziej szokujące jest jednak ukazanie samotności dziewczyny z jej wieczną ostrożnością o to, by nie wróciła do niej przeszłość.


Układ narracyjny o jaki pokusiła się Magda Stachula z pewnością nie ułatwia czytelnikowi zrozumienia zawiłości całej intrygi, jaką wykreowała. Otóż wydarzenia ukazane są z perspektywy trzech osób – Leny, Nikodema i Emila, które to pozostawiają czytelnikowi kolejne tajemnice i znaki zapytania. Do tego wszystkiego dochodzi zaburzenie chronologii, bowiem relacje bohaterów cofają się w czasie do różnych miejsc, odsłaniając powoli genezę ich wspólnych powiązań. Takie przeskoki, zarówno narracyjne, jak i czasowe, z jednej strony nieco komplikują zrozumienie obrazu całej sytuacji, z drugiej jednak, wprowadzają napięcie, zaciekawienie oraz pragnienie rozwikłania tej łamigłówki. Tym bardziej, że summa summarum, cała historia posiada jeszcze głębsze dno, niż można byłoby przypuszczać.


Fabuła "Oszukanej" pełna jest niedomówień. Autorka bowiem kreuje świat przedstawiony okraszając go licznymi niedopowiedzeniami, pozwalającymi czytelnikowi budować w swojej wyobraźni własny scenariusz tego, co wydarzyło się w życiu Leny. Muszę przyznać, że od połowy tej powieści, bardzo intensywnie kreowałam w swojej głowie możliwe wydarzenia, a jednak samo zakończenie wprawiło mnie w zdumienie. Tym bardziej, że Magda Stachula pozostawia odbiorcom dopowiedzenie sobie dalszych losów bohaterów.


Jeśli chcecie się przekonać, czy wszystkie drogi prowadzą na Bug, zajrzyjcie koniecznie do "Oszukanej". To bowiem dobrze skrojony, rasowy thriller psychologiczny, który z pewnością was zaskoczy. A mnie naszła nieodparta ochota na odwiedzenie Trójstyku Granic Polski, Białorusi i Ukrainy, którego mroczny potencjał ukazany w tej książce, bardzo mocno mnie zaintrygował.


Z Magdą Stachulą


26 komentarzy:

 1. Dwie książki tej autorki czekają w moim stosiku.
  "Oszukana" i "W pułapce"
  Czytałam "Idealna"

  OdpowiedzUsuń
 2. Thrillerów psychologicznych nigdy u mnie za wiele, a ten czeka już na mojej półce na swój czas ze mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. So perfect

  check this post
  http://www.alyinwanderland.com/2019/08/homecoming-dresses-with-27dress.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam rozne opinie o tej książce. Sama nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka chętnie po nią sięgne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie napisałaś tę recenzję, mam ochotę sięgnąć po książkę.
  Zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. CZy ja wiem czy każdy może zostać ofiarą.... nauka zwana iwiktymologią właśnie zajmuje sie rolą ofiary w genezie przestępstwa...
  No, autorka fotogeniczna:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiła mnie, lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiłaś mnie tą recenzją. Lubię odkrywanie tajemnic :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Niedawno byłam na trójstyku, ale Polski, Czech i Słowacji :) Lubię thrillery psychologiczne, ale tej autorki jeszcze nic nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Niedopowiedzenia napędzają ciekawość, ale tak naprawdę to jestem ciekawa też finału, o którym wspominasz. Chciałabym zobaczyć co skrywa książka.

  OdpowiedzUsuń
 13. Od dawna przybieram się do poznania twórczości tej autorki. Mam nadzieję, że w końcu znajdę czas.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam wiele dobrych recenzji na temat tej książki, mam nadziej, że kiedyś wpadnie ona w moje ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie słyszałam o tej autorce, ale to chyba przez gatunek, który reprezentuje. To raczej nie moje klimaty. Gratuluję fotki bardzo ładna.

  OdpowiedzUsuń
 16. For the first time I heard for this book. I hope so that I can find it in my local library to read it. Thank you for sharing.

  New Post - http://www.exclusivebeautydiary.com/2019/08/beauty-of-gratitude.html

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam książek tej autorki, ale "Oszukana" brzmi jak coś stworzonego na jesienny wieczór. 😉

  OdpowiedzUsuń
 18. A mogłam tę książkę mieć... Ech!

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam czytać thrillery psychologiczne. Mój ulubiony gatunek. Na pewno skuszę się na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo chętnie sięgnę po ten tytuł!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger