"Ocalić siebie" - Hanna Goworowska-Adamska
"W wieku pięćdziesięciu dwóch lat zaczęłam powoli pojmować, że mój ojciec różni się od wszystkich znanych mi ludzi. Że to czyste Zło".Drapieżnik wewnątrzgatunkowy i narcyz w jednym, czyli psychopata. Trudno powściągnąć emocje przy przejmującym obrazie życia z taką właśnie osobą. Dramatyczne ludzkie losy ukazane na kartach tej książki wywołują ogrom uczuć i niekończące się pokłady empatii. Ta historia uświadamia to, jak często pozory potrafią przesłonić nam prawdziwy obraz rzeczywistości.


Hanna Goworowska-Adamska to nauczycielka angielskiego, egiptolożka, aktywistka społeczna oraz tłumaczka. Absolwentka studiów egiptologicznych na Uniwersytecie w Manchesterze, członkini elitarnego Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów i Stowarzyszenia Miłośników Egiptu "Herhor. Zadebiutowała w 2010 r. powieścią pt. "Nikt nie zna wszystkich jej imion. Opowieść o królowej Hatszepsut".


Wydawałoby się, że dwie córki i rodzice tworzą idealną rodzinę. To jednak tylko pozory. W tym domu rządzi bowiem on – ojciec tyran i do tego alkoholik, który stosuje wobec żony i córek przemoc na każdym poziomie, od psychicznej na fizycznej kończąc. Główna bohaterka tej opowieści od najwcześniejszych lat dzieciństwa poddawana jest "praniu mózgu", które później rzutuje na jej dorosłe wybory.


Bezimienna, główna bohaterka tej książki to nikt inny, tylko sama autorka, która pokazuje, jak wyglądało jej dzieciństwo oraz dorastanie w mocno dysfunkcyjnej rodzinie. Hanna Goworowska-Adamska bez żadnego koloryzowania opisuje więc swoje najwcześniejsze, bolesne doświadczenia, począwszy od lat 60. XX wieku. Dlatego też książka ta posiada w swojej wymowie tak bogaty bagaż emocjonalny, nie ubarwiony fikcją literacką, lecz naszpikowany prawdziwymi wydarzeniami, które potrafią wywołać wiele skrajnych uczuć. W szczególności mowa tutaj o zachowaniu matki bohaterki, jako osoby współuzależnionej, która zamiast bronić swoich córek, sama bierze czynny udział w machinie przemocy dnia codziennego.


Henryk, czyli głowa rodziny to postać ukazująca w pełni wymiary psychopatycznego zachowania w życiu codziennym. Nie ma bowiem tutaj mowy o psychopacie mordercy, z jakim najczęściej kojarzy nam się taka osoba, ale z człowiekiem, który stwarza horror swojej rodzinie każdego dnia, burząc w ten sposób podstawy zdrowego dojrzewania i czerpania ze wzorców. Bohaterka tej książki stoi już na starcie na przegranej pozycji, bowiem jest niechcianym dzieckiem swoich rodziców i to właśnie ona przeżywa największe piekło w swoim domu. Opisy kar, jakie fundują jej rodzice, włącznie z wywiezieniem do obcych ludzi to te fragmenty książki, o których trudno zapomnieć. To szokujące, jak straszna może być codzienność w życiu z psychopatą i jakie skutki wywołuje to w przyszłości.


"Ocalić siebie" nie jest obszerną książką, ale jej treść nacechowana tak ogromnym ładunkiem emocjonalnym, zmusiła mnie do jej zgłębiania na raty. Nie była to bowiem lekkostrawna lektura, lecz mocna, szokująca i w wielu fragmentach, ciężka do przełknięcia, gorzka pigułka, zostawiająca mocno nieprzyjemny posmak.


Hanna Goworowska-Adamska poprzez ukazanie swojej historii szerszemu gronu odbiorców, przekazała czytelnikom swoiste przesłanie dotyczące tego, że można ocalić siebie i żyć w miarę normalnie nawet po wielu latach spędzonych w piekle. To także swoiste ostrzeżenie dla osób, które funkcjonują w takich rodzinach oraz nie są w stanie walczyć o własną godność i szczęście. 


Egzemplarz recenzencki otrzymany od Wydawnictwa Novae Res.

16 komentarzy:

 1. Very interesting book. I would like to read it. Thank you for sharing.

  New Post - http://www.exclusivebeautydiary.com/2019/08/mugler-aura-eau-de-parfum_24.html

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry temat, trudno jest pisać o ojcach i matkach, zwłaszcza w złym świetle

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy byłabym w stanie spokojnie ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ważny temat, więc chętnie przeczytam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Nawet nie wyobrażam sobie jak trudny dla autorki musiał być powrót do tych wspomnień.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się bardzo ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat trudny, ale jednocześnie ważne, by wiele osób przeczytało tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie jest to łatwa lektura, tym bardziej, że na faktach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przerażące jak wiele ludzi, dzieci, musi dorastać w domu, który wcale nie jest bezpieczną przystanią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czasem, żeby ocalić siebie trzeba podjąć drastyczne kroki i być w tym konsekwentnym. Książka o ważnej tematyce. Zapisuję sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiedziałam że to tak osobista książka, zupełnie inaczej trzeba do niej podejść wiedząc że to nie fikcja literacka

  OdpowiedzUsuń
 12. Porusza ważny tema, ale wolę inne gatunki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przerażający temat. Ja zawsze mówię, że życie pisze najstraszniejsze horrory

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger