"Pejzaż we mgle" - Katarzyna Redmerska
"Nie patrz w przeszłość, tylko buduj przyszłość".


Przeszłość odzywa się do nas w najmniej spodziewanym momencie i na nic ucieczka przed nią. Przekonują się o tym bohaterowie "Pejzażu we mgle", którym los spłatał złośliwego figla, fundując niczym niezawiniony ból i cierpienie. I jak to w życiu bywa, tylko od nich zależy, w co przekują doświadczenia, jakie ich spotkały.


Katarzyna Redmerska to powieściopisarka, dziennikarka i felietonistka. Swoją twórczość publikowała w wielu kwartalnikach oraz almanachach literackich. Autorka stanowi połączenie choleryczki i romantyczki. Do tej pory na rynku pojawiły się jej trzy powieści przyrównywane do twórczości Rosamunde Pilcher i Danielle Steel.


Wojtek, uznany lekarz postanawia wrócić z Norwegii do Polski w związku z pogarszającym się stanem zdrowia swojego ojca. Bohater od kilku lat pozostaje w separacji ze swoją żoną Klarą, uznaną malarką, odnoszącą międzynarodowe sukcesy. Ich rozłąkę spowodowało pewne odkrycie związane z przeszłością rodziny Wojtka, który teraz postanawia odzyskać ukochaną. Małżeństwo spotyka się ze sobą w Kamieńczyku – majątku Alojzego, ojca Wojtka.


"Pejzaż we mgle" to powieść o prawdziwej miłości, o którą warto walczyć do ostatnich sił. Główni bohaterowie postanawiają bowiem odstawić na bok własne poniżenie, zapomnieć o bólu i zwyczajnie wybaczyć. Jak pokazuje autorka, nie jest to proces łatwy, a wręcz przeciwnie – wymagający dużych wyrzeczeń i samozaparcia, ale jednak możliwy. Z wielkim zaciekawieniem obserwowałam wewnętrzną walkę, jaką toczyła w sobie Klara oraz tę, powstałą w głowie Wojtka. Każda z tych postaci bowiem kierowała się czymś zupełnie innym, opuszczając swoją drugą połówkę.


Wątkiem przewodnim powieści Katarzyny Redmerskiej jest siła miłości ukazana, jako uczucie potrafiące budować, ale także niestety niszczyć, o czym świadczy historia ojca Wojtka. Bardzo istotnym w tej opowieści jest pewna tajemnica z przeszłości, której rozwiązania czytelnik domyśla się dość szybko, jednak jej pełny obraz ze wszystkimi detalami, otrzymuje dopiero w finale. Historia o niszczącej sile prawdziwej miłości, która może rzutować na dalsze pokolenia. Miłości wytwarzającej rozczarowanie i zmieniającej obraz ukochanych nam osób, co potwierdza przykład dziadka Konstantego.


Jest miłość, jest tajemnica z przeszłości rzutująca na teraźniejszość i jest także sztuka. Cała warstwa fabularna dotycząca prowadzenia przez Klarę galerii malarstwa oraz jej pasji malowania to fascynująca płaszczyzna, dodająca całej tej miłosnej historii, artystycznego wydźwięku. Nie miałabym nawet nic przeciwko, gdyby autorka zdecydowała się rozbudować tę warstwę jeszcze bardziej. Poza tym kreacja artystki Klary – jeżdżącej do galerii rowerem ze swoim pieskiem, świetnie oddaje cały klimat tej książki.


"Pejzaż we mgle" to wciągająca powieść obyczajowa z szeroko zaakcentowanym wątkiem miłosnym, niosąca swoją treścią przesłanie dotyczące siły prawdziwej miłości – zarówno tej budującej, jak i destrukcyjnej. Piękny język Katarzyny Redmerskiej w połączeniu z interesującą historią i artystyczną warstwą, pozwoliły autorce stworzyć pełnokrwistą powieść prozatorską, którą polecam wszystkim miłośnikom takich klimatów.Egzemplarz recenzencki otrzymany od autorki.

27 komentarzy:

 1. Zaintrygowałaś mnie Wiolu tą recenzją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Autorki nie znam, ale okładka jest wprost cudowna.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czekalam na Twoja recenzje tej ksiazki, bo okladka bardzo mnie zaintrygowala. Chetnie przeczytam, bo zapowiada sie interesujaco. Pora na zakupy w Taniej Ksiazce ;) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiłaś mnie, zapisuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo mnie zaciekawiłaś tym opisem!

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem nie dlam nie, nie przepadam za powieściami obyczajowymi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Możliwe, że kiedyś się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi ciekawie, ale czytać nie będę, bo mam dużo zaległości w swoich tytułach :c
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Miłość, tajemnica z przeszłości - same bardzo ciekawe wątki. Uwielbiam takie powieści i tę chętnie bym poznała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie jestem miłośniczką takich klimatów, więc odpuszczam. Natomiast myślę, że książka znajdzie swoich wielbicieli :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię książki z przesłaniem, więc zapisuję sobie tytuł. 😊

  OdpowiedzUsuń
 12. Chyba musiałabym przeczytać, żeby się przekonać, czy przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Chętnie poznam tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Dokładnie takiej książki szukam! :) Mam tak bardzo ochotę na jakąś dobrą obyczajówkę, a ostatnio trafiam na dość słabe.

  OdpowiedzUsuń
 15. Skoro "Pejzaż we mgle" to wciągająca powieść obyczajowa z szeroko zaakcentowanym wątkiem miłosnym, to ja z miłą chęcią poznam ją bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ładna okładka i ciekawy opis, chętnie się skuszę na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Lubie takie książki ta będzie idealna na wakacyjny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Jestem ciekawa czy odnalazłabym się w tej historii :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zachęciłaś mnie swoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie jest to mój ulubiony gatunek, ale od czasu do czasu lubię przeczytać taką książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Może się skuszę, gdy znajdę czas.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger