"Kiedy zniknę" - Agnieszka Lingas-Łoniewska
"Nie wszystko da się usunąć za pomocą przycisku delete…".

Wiele razy przekonujemy się w swoim życiu, jak ważna jest przeszłość nie tylko nasza, ale także rodziców. Niestety, często bywa tak, że determinuje ona egzystencję kolejnych pokoleń. Uporanie się z nią i zostawienie za sobą oczyszcza umysł oraz daje nadzieję na lepsze jutro. Jak udowadnia Agnieszka Lingas-Łoniewska, nie każdy jednak potrafi zapomnieć o przeszłości.

Agnieszka Lingas-Łoniewska to wrocławska pisarka, która nazywana jest przez swoich czytelników "Dilerką Emocji". Zadebiutowała wydaną w 2010 r. powieścią pt. "Bez przebaczenia", która przyniosła jej wierne grono odbiorców. Autorka wspiera fundacje prozwierzęce oraz schroniska. Tworzy w internecie stronę Czytajmy Polskich Autorów.

W małej miejscowości pod nazwą Rokietnica, wraz z siostrą mieszka utalentowany gitarzysta Mateusz, który dąży do tego, aby zrobić karierę rockową. Bohater chodzi do szkoły średniej, w której króluje podział na tych bogatych ze wzgórza i tych biednych z nizin. Jak się okazuje, rodzice niektórych uczniów ukrywają wspólną przeszłość pod postacią tajemnicy wyjazdu pewnego lata. Tajemnicy, która nieoczekiwanie wraca do kolejnego pokolenia.

Rokietnica to fikcyjne miejsce wykreowane przez autorkę na potrzeby osadzenia losów bohaterów swojej powieści. Miejsce, jakich tysiące w naszym kraju. Małe miasteczko, w którym mieszkańcy wiedzą o sobie wszystko i w którym nic się nie ukryje. Myślę, że to niewątpliwa zaleta tej książki, gdyż wielu odbiorców może odnaleźć na jej łamach swoje własne, życiowe realia. Opisane miasteczko może stać się czytelnikom bliższe, niż się im wydaje.

Agnieszka Lingas-Łoniewska wykreowała kilkunastu bohaterów – w większości młodych ludzi, którzy niespodziewanie muszą uporać się z tajemnicą rodziców, jaka odciska piętno na ich obecne życie. Najbardziej barwną i zapadającą w pamięci jest oczywiście postać Mateusza, który uparcie i konsekwentnie dąży do realizacji swojego marzenia, ale na uwagę zasługują także Kosma i Blacha. Muszę przyznać, że męskie kreacje psychologiczne bardziej przyciągnęły moją uwagę, jednak nie mogę nie wspomnieć o Lenie i Magdzie, które również są interesujące.

"Kiedy zniknę" to pierwsza część dylogii, w której czytelnicy znajdą mnóstwo emocji. Bohaterowie przeżywają wiele uczuć, a niesprawiedliwość polegająca na obarczaniu dzieci grzechami rodziców, rozpala do czerwoności. Jest w tej powieści oczywiście miłość, przyjaźń, lojalność, ale także krzywda, cierpienie i nieodwołalność raz podjętych decyzji. Jest więc wszystko to, czego szukają młodzi czytelnicy, ale nie tylko, bo to lektura uniwersalna, dla każdego.

Autorka wraz z Mateuszem i jego cudownymi piosenkami zabiera nas w trudną, ale jakże prawdziwą podróż po świecie ludzkich namiętności, obarczonych niebezpieczeństwem. W drugim tomie pt. "Kiedy wrócę" z pewnością nie zabraknie wiec kolejnej dawki emocji.

Z Agnieszką Lingas-Łoniewską


21 komentarzy:

 1. So important what you say
  Have a great day

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta autorka nigdy nie zawodzi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. such an amazing post dear :) like it!

  http://itsmetijana.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. awesome article :)
  have a nice day

  OdpowiedzUsuń
 5. Moje klimaty. Chętnie pozna tę serię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam jeszcze tej autorki, ale być może się skuszę na poznanie jej książek... Może nawet sięgnę i po "Kiedy zniknę" ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. poznam chętne tę autorkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi świetnie, więc pewnie się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tym razem spasuje, jakoś mi nie po drodze z twórczością autorki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cały czas sobie obiecuję, że w końcu przeczytam coś tej autorki

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka może być ciekawa, szkoda, że postacie kobiece są mniej barwne niż męskie

  OdpowiedzUsuń
 12. Tajemnice powracające do kolejnego pokolenia- to brzmi intrygująco :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Rokietnica to wieś w powiecie poznańskim, więc może autorka tę nazwę miała na myśli? Kto wie? Fabuła z tajemnicami - to lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam dość sporo książek autorki.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tak niedawno pani Agnieszka na spotkaniu autorskim w mej wsi mówiła o tej dylogii. Jak ten czas leci!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger