"Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych" - Eben Alexander

Recenzja przedpremierowa. Premiera książki - 13 marca 2019 r."(…) konwencjonalne rozumienie rzeczywistości, a wraz z nim wyjaśnienia proponowane przez naukę materialistyczną, jest całkowicie fałszywe i złudne".


Trudno przejść obojętnie nad tym, gdy pod wpływem własnych doświadczeń, szanowany neurochirurg, będący zatwardziałym racjonalistą, nagle zmienia zupełnie swój światopogląd, a co więcej, stawia na szali swoją karierę naukową, aby zgłębiać to, co dotychczas niewyjaśnione. Być może to swoisty chichot losu, a być może nieprzypadkowe działanie mające na celu coś nam uzmysłowić.


Doktor Eben Alexander to neurochirurg z dwudziestopięcioletnim stażem, który przez piętnaście lat pracował w różnych szpitalach. W 2008 r. pod wpływem zakażenia zapadł w śpiączkę, w której przebywał przez tydzień. Po cudownym wybudzeniu opowiedział rodzinie o tym, że doświadczył życia po drugiej stronie. Swoje przeżycia opisał w książce pt. "Dowód. Prawdziwa historia neurochirurga, który przekroczył granicę śmierci i odkrył Niebo", która stała się międzynarodowym bestsellerem.


"Serce świadomości" to publikacja podzielona na 16 głównych rozdziałów dotykających tematyki życia po śmierci osadzonej w kontekście różnorodnych badań naukowych. Do książki zostały dołączone także dwa dodatki dotyczące lokalizacji ośrodka pamięci w mózgu oraz paradoksu pomiaru w fizyce kwantowej.


Jeszcze nie ochłonęłam po rewelacjach, jakie zafundował mi Dean Radin w swojej książce pt. "Splątane umysły", a pojawiły się w tym temacie kolejne, które dotykają dokładnie tej samej płaszczyzny. Trzeba jednak przy tym wspomnieć, że wartością dodaną publikacji "Serce świadomości" jest to, że punktem wyjściowym rozważań autora są jego własne doświadczenia, które zmieniły na zawsze jego życie. Nie znajduję żadnego powodu dla którego Eben Alexander miałby kłamać i konfabulować odnośnie tego, co przytrafiło mu się podczas śmierci klinicznej. Wątpliwości można mieć jedynie w kwestii tego, czy rzeczywiście było to przejście na drugą stronę, czy może jednak wytwór chorego umysłu. Pewne jest jednak jedno –  na dzień dzisiejszy ludzkość nie operuje żadnymi narzędziami za pomocą których można byłoby zbadać takie przypadki, więc pozostaje nam jedynie rozpatrywać takie opowieści przez pryzmat własnych przekonań i wiary.


Publikacja znanego neurochirurga dotyka wielu tematów z pogranicza szeroko rozumianych zjawisk psi. Książka ta jest więc kopalnią różnorodnej wiedzy, którą można pogłębiać dalej we własnym zakresie. Autor pisze bowiem o telepatii, o przeczuciach, o kontaktach z duchami, czy też o reinkarnacji i o proroczych snach. Z pewnością wartymi zatrzymania i głębszej analizy są swoiste podróże dźwiękowe, które wywołują w słuchaczach niesamowite doznania, czy też informacja o certyfikacie Instytutu Windbridge dla różnego rodzaju ludzi medium, którzy z nim współpracują. Niezwykle intrygujące jest także nawiązanie autora do działania placebo w kontekście siły umysłu oraz pewna prawidłowość dotycząca prób samobójczych.


Eben Alexander wysnuwa kilka wniosków, z którymi trudno mi się nie zgodzić. Po pierwsze, dowodzi, że wzrost doniesień o przeżyciach z pogranicza śmierci, przypadający na drugą połowę XX wieku wiąże się ściśle z rozwojem techniki resuscytacji. Po drugie, odwołuje się do badań doktora Deana Radina, który udowodnił, że na poziomie fizyki kwantowej występują efekty zależne od obserwatora, co ma kolosalne znaczenie dla wyjaśnienia zjawisk psi. Autor swoje wywody wyprowadza w sposób naukowy, ale przystępnym językiem, który z pewnością nie stwarza żadnych problemów w zrozumieniu istoty problemu dla przeciętnego czytelnika.


Jakbyśmy tego nie nazywali - splątane umysły, czy też zbiorowy umysł - teoria ta wyjaśnia wiele zjawisk, które jak mniemam w niedalekiej przyszłości, stracą swój paranormalny wydźwięk i popchną świat ku nowym możliwościom. "Serce świadomości" to rzetelna publikacja, w której znajdziecie mnóstwo interesujących wniosków i tez dotyczących szeroko rozumianych niewyjaśnionych zjawisk. 


"Wszyscy mamy obowiązek zwracać uwagę na to, dlaczego tu jesteśmy i co jest celem życia".Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak.

15 komentarzy:

 1. Oooo ciekawostka, lubię takie tematy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej się na nią nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. To temat niezwykle fascynujący i chętnie poznałabym tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeżeli autor funduje takie emocje to z pewnością jest to tytuł warty poznania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pozycja wydaje się ciekawa, ale sama nie wiem, czy to książka dla mnie :)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czuję żeby mogła to być książka dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka mnie nie zaciekawiła, więc raczej nie przeczytam :/
  Pozdrawiam i dziękuję za odwiedziny ♥
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Skoro napisał ją neurochirurg i na podstawie własnych przeżyć, to chętnie przeczytam te książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak dla mnie, temat ogromnie ciekawy. Swego czasu czytałam jedną książkę dotyczącą śmierci klinicznej i motyw ogromnie mnie zaciekawił. Niby mamy tak rozwiniętą technikę, a wciąż o człowieku wiemy tak mało.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie również tematyka ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tematyka ciekawa,aczkolwiek czasami strach zajrzeć do takich książek

  OdpowiedzUsuń
 12. Takie tematy mnie zawsze intrygują, ale jeszcze nawet nie udało mi się przeczytać ani jednej książki o tym. Jest to temat, w który naprawdę będę musiała się zagłębić.

  swiatwedlugkasi.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje się świetna :) Chętnie bym przeczytała. Fajna odskocznia od jakiś moich romansów czy kryminałów :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger