"Krzyk w stronę świata" - Tomasz Szlijan

"(…) Krzyk przeraża, wielu się go boi (…)".


Czytelnicy dość długo czekali na nową książkę Tomasza Szlijana, bo aż sześć lat. Po prozie autora spodziewałam się pewnych nieoczywistości, ale wiedziałam także, że akcja fabularna mnie wciągnie i zaskoczy na końcu. I taki właśnie jest "Krzyk w stronę świata" z symboliczną okładką na deser.


Tomasz Szlijan to urodzony w 1978 roku pisarz z zamiłowania, ojciec przepięknych córek i mąż wspaniałej żony. Jego debiutem była wydana w 2013 roku powieść pt. "Dlaczego". Jest miłośnikiem tańca towarzyskiego, a jego drugą pasją są książki.


Wodzisławiem Śląskim wstrząsa wielka tragedia pod postacią zamachu w miejscowej szkole, w której ginie kilkunastu nauczycieli i uczniów. Tragedia ma miejsce tuż przed wyborami samorządowymi, co komplikuje plany obecnego włodarza miasta – Jerzego Popławskiego. Rozpoczęte śledztwo wskazuje na domniemanego sprawcę, co wcale nie jest takie oczywiste, tym bardziej, że pojawiają się anonimowe listy, tajemniczego autorstwa.


Główną osią fabularną tej powieści jest oczywiście intryga kryminalna polegająca na rozpracowaniu tożsamości sprawcy odpowiedzialnego za śmierć wielu ludzi. I na tym polu dzieje się naprawdę wiele, gdyż wartka akcja pędzi do przodu, podsuwając czytelnikowi różne, możliwe scenariusze. Muszę przyznać, że jej ostateczne rozwiązanie okazało się dla mnie mocno zaskakujące, co w połączeniu z pewnym niedopowiedzeniem pozwala mi stwierdzić, że ta płaszczyzna została przez autora dopracowana w każdym, możliwym szczególe.


W najnowszej książce Tomasza Szlijana pojawia się wątek nadnaturalny pod postacią pewnej Pustelnicy, która posiada swoisty dar, a mianowicie zapisuje ostatnie słowa umierających i wysyła je im bliskim. Wątek ten dość dobrze wpisał się w całą konstrukcję fabularną dopóki nie została wyjawiona prawdziwa tożsamość kobiety, co niestety pozbawiło tę płaszczyznę aury tajemniczości. Myślę, że swoiste niedopowiedzenie w jej przypadku, czyli pozostawienie czytelnikowi pola do snucia domysłów, zwiększyłoby atrakcyjność całej książki.


Tomasz Szlijan dogłębnie sportretował różne rysy psychologiczne bohaterów swojej powieści. Mamy oto bowiem młodych ludzi pod postacią Alexa – syna prezydenta i jego przyjaciela Louisa – oskarżonego o zamach w szkole. Jest także Joanna – pewna seksowna i bezwzględna, była partnerka prezydenta miasta oraz Zofia – jego żona. Jest także Doberman – policjant dążący do wykrycia prawdy. Każdy z tych bohaterów posiada swoje tajemnice i cele, a gąszcz wzajemnych powiązań i zależności zaczyna ze strony na stronę, ich wzajemnie oplatać, co w konsekwencji wywołuje zaskakujące wydarzenia.


"Krzyk w stronę świata" to dobra rozrywka dla czytelników złaknionych szybkiego tempa akcji, pewnych nieoczywistych rozwiązań fabularnych oraz motywu zemsty, jako pierwiastka napędzającego machinę śmierci.


Z Tomaszem Szlijanem


Egzemplarz recenzencki otrzymany od autora.

16 komentarzy:

 1. Chyba warto po nią sięgnąć. W każdym bądź razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedyś to zrobię.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się emocjonująco. Okładka nieco przeraża ale fabuła wciągająca na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mówię nie, może kiedyś się z nią zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka bardzo mnie zaintrygowała.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czuję się jak najbardziej zachęcona :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę ze to cos dla mnie. Jeszcze ta seksowna Joanna😀

  OdpowiedzUsuń
 7. już mnie ciekawi ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również jestem ciekaw tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka ma coś w sobie takiego, co do mnie przemawia. 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Zaciekawiła mnie :)
  https://www.shein.com/Ruffle-Trim-Belted-Wrap-Schiffy-Dress-p-694307-cat-1727.html

  OdpowiedzUsuń
 11. Niekoniecznie jest to proza, na którą teraz miałabym ochotę, ale zapamiętam sobie to nazwisko, i w wolnej chwili sięgnę sprawdzic swoje odczucia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem ciekawa tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Szybka akcja i motyw zemsty- to brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger