"Mów szeptem" - Agnieszka Olejnik

Recenzja przedpremierowa"Mów szeptem, jeśli mówisz o miłości".


Samotni, nieprzystosowani, rozdarci pomiędzy tym, co powinni, a tym co chcieliby zrobić. Takie określenia pasują do wielu młodych ludzi, którzy w dzisiejszych czasach próbują żyć w zgodzie ze sobą i z otoczeniem. Tacy są również główni bohaterowie najnowszej powieści Agnieszki Olejnik, która oddała w ręce czytelników historię nietuzinkowej miłości.


Agnieszka Olejnik to polonistka i anglistka, posiadająca na stanie trzech synów oraz cztery psy. Jest zapaloną podróżniczką, w przeszłości szybowniczka i wielbicielka jaskiń. Zwiedziła między innymi Czarnogórę, Bośnię, Rumunię, Estonię, czy też Sycylię. Autorka książek dla dzieci i młodzieży, a także powieści dla dorosłych.


W prowincjonalnym liceum w Stawach pojawia się nowa uczennica Madelaine Robson. Dziewczyna jest skryta i małomówna oraz wyróżnia się ekstrawaganckim ubiorem, co od pierwszego dnia intryguje Witka - geniusza matematycznego, który ze względu na swój specyficzny sposób bycia nazywany jest w szkole "Przypałem". Losy dwójki bohaterów zacieśniają się w obliczu pewnej zbrodni.


Agnieszka Olejnik mnie zaskoczyła. Zaskoczyła rozwojem akcji swojej najnowszej książki, która początkowo wydawała mi się typową powieścią młodzieżową, w której wyróżniają się jedynie główni bohaterowie. Jak się jednak okazało, autorka wprowadziła do fabuły także wątek kryminalny, który bardzo mocno zaskakuje swoim finałem. Morderstwo, w które wplątani zostają zarówno Witek, jak i Magda, okazało się według mnie fabularnym strzałem w dziesiątkę, gdyż oprócz wywołania pewnego dreszczyku emocji i ekscytacji w dochodzeniu do prawdy, spaja dużą klamrą losy dziwacznej pary, nadając jej niepowtarzalnego wydźwięku.


Jest zbrodnia, jest śledztwo, ale to właśnie kreacje Magdy i Witka stają się głównym atutem "Mów szeptem". Agnieszka Olejnik z wielką dbałością o szczegóły opracowała portrety psychologiczne bohaterów i muszę przyznać, że to właśnie mistrzowska kreacja Witka zrobiła na mnie największe wrażenie. To bowiem chłopak, którego nie da się zaszufladkować, widzący słowa, jak kolory, potrafiący wiele, a jednocześnie nie potrafiący nic. Miłośnik Szekspira, posiadający genialną pamięć, a traktowany przez innych jako upośledzony umysłowo. Autorka genialnie odmalowała świat wewnętrzny Witka, dzięki czemu podczas lektury książki można było zgłębić jego emocje i przemyślenia. To była dla mnie wielka lekcja pokory dotycząca definicji inności i normalności.


W kreacji Magdy natomiast poraża czytelnika dramat życiowy bohaterki, który na zawsze zmienił jej postrzeganie świata. Problemy, jakie autorka nakreśliła przy okazji tej postaci winny stać się dla dorosłych rodziców czytających tę książkę, pewną wskazówką przy postępowaniu z własnymi dziećmi. Niezwykle ważne jest bowiem to, by nie lekceważyć delikatnych prób porozmawiania, gdyż czasami kilka słów może całkowicie odmienić czyjś los.


"Mów szeptem" to powieść uniwersalna, przeznaczona dla każdego, niezależnie od tego w jakim wieku obecnie się znajduje. Traktująca bardzo szeroko o różnych odcieniach odmienności, o tolerancji i wzajemnym otwarciu się na drugiego człowieka. Historia Witka i Magdy bardzo mocno wzrusza i daje nadzieję na to, że każdy z nas jest w stanie pokonać głęboko zakorzenione w nas demony.Z Agnieszką Olejnik

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Kobiecym.

17 komentarzy:

 1. Będę mieć tę książkę na uwadze Wioletto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tej jeszcze nie czytałam, ale przeczytam, jak wpadnie mi w ręce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem pewna, że nie przejdę obojętnie obok takiej pięknej okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka jest warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo możliwe, że skuszę się na nią po premierze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię książki tej autorki. Mają w sobie to coś, że jak się je odkłada, to myśli się kiedy znowu będzie czas żeby do niej usiąść. Zabiorę się za Mów Szeptem jak tylko będę miała wolne miejsce na następną książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. już czytałam dobre opinie o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie o niej piszesz. Chętnie sama przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Skoro jest wątek kryminalny, to może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka już przyszła i nie mogę się doczekać, aż wezmę się za czytanie :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawi mnie ten wątek kryminalny.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna książka. Moja recenzja niebawem :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Może w końcu się przełamię i zdecyduję na polskich autorów :) Piękna okładka i bardzo zachęcająca recenzja :) Pozdrawiam ~Eli z https://czytamytu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. "Mów szeptem" to książka, która zaskakuje, ale zaskakuje bardzo pozytywnie. Świetnie przemyślana, wartościowa, głęboka, a do tego napisana naprawdę w niezwykły sposób. Bardzo gorąco polecamy wraz z Tobą!

  OdpowiedzUsuń
 15. Polecam wszystkim bardzo gorąco. Jedna z niewielu książek, która pochłonęła mnie całkowicie. Podczas czytania zapomina się o potrzebie oddychania😉. Ukłony dla Pani Olejnik za tą powieść.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger