"Sekrety i kłamstwa" – Sylwia Trojanowska


"Owszem, przeszłość wpływa na teraźniejszość. Ale jej nie tworzy".


Są wpisane w nasze życie. Każdy z nas ich doświadcza, ale nie każdy potrafi z nimi żyć. Sekrety i kłamstwa, mniejsze i większe, błahe i poważne. Obecne w naszej przeszłości i obecne w teraźniejszości - historie takie, jak ukazana w tej książce. Nie można się ich wyprzeć, nie można zbagatelizować. Trzeba z nimi po prostu żyć.

Sylwia Trojanowska to autorka powieści obyczajowych, trener biznesu i coach. Zakochana w muzyce filmowej, Szczecinie oraz Italii. Tworzy sztuki teatralne, a w swojej twórczości zaraża optymizmem i pozytywnym spojrzeniem na życie. Mieszka wraz z synem i mężem w otulinie Puszczy Bukowej w Szczecinie.

Magdalena po latach niewidzenia się z dziadkiem Ludwikiem, postanawia wrócić na jakiś czas do rodzinnego domu, aby pogodzić się z krewnym. Bohaterka stawia jednak dziadkowi warunek – Ludwik musi opowiedzieć jej o swojej przeszłości, o tajemnicach, jakie przez całe życie ukrywał. Mężczyzna zgadza się na taką propozycję i zaczyna opowiadać swojej wnuczce o wydarzeniach, jakie ukształtowały jego późniejszą egzystencję.

Jak dobrze rozumiem nostalgię i rozczulenie głównej bohaterki, która po wielu latach powraca do domu, w jakim spędziła bardzo szczęśliwe dzieciństwo. Te uczucia, ten wszechobecny w książce wcale nie tani sentymentalizm, jest dosłownie namacalny podczas lektury, a co za tym idzie, tak dobrze odczuwalny. Któż z nas bowiem nie zna tęsknoty do rodzinnego domu oraz przywoływania obrazów z dzieciństwa. Ta warstwa fabularna powieści pod postacią odwiedzania przez bohaterkę miejsc z przeszłości, wspominania i przywoływania znajomości sprzed lat, okazała się dla mnie niezwykle bliska.

Sylwia Trojanowska w swojej najnowszej książce łączy teraźniejszość z przeszłością. Próba ponownego porozumienia się wnuczki z dziadkiem staje się pretekstem do otworzenia wrót do przeszłości, w której czytelnik znajdzie wiele tytułowych sekretów i kłamstw. Jak się bowiem okazuje losy Ludwika Starkowskiego zostały ściśle powiązane z historią Szczecina z czasów II wojny światowej. A odkryte w tej części tajemnice dotyczące tej postaci, ale także chociażby wspomnianej Eleonory Gras, niezwykle intrygują. Autorka odkrywając karty przeszłości, ukazuje jak wielki wpływ miała wojna na życie zwykłych ludzi. A my, czytelnicy XXI wieku niby o tym wiemy, a jednak za każdym razem zadziwia nas ogrom nieszczęść i przeżyć, jakich doświadczyły tamte pokolenia. Nie wiem, jakie tajemnice odkryje jeszcze przed Dusią Ludwik, ale czuję, że w kolejnym tomie będą spore zaskoczenia.

Jest w tej powieści także dość subtelnie nakreślony wątek miłosny, która rozwija się nieśpiesznie, a którego nagłe zwroty, mogą zadziwić. Magda i Jakub to tacy dwaj rozbitkowie, którzy niespodziewanie odnaleźli się w Szczecinie. Cieszę się, że ta warstwa jest gdzieś obok głównego wątku odkrywania tajemnic z przeszłości, gdyż dzięki temu książka nie jest typową powieścią obyczajową z powtarzalnymi schematami.

"Sekrety i kłamstwa" to historia ukazująca wagę zaufania, bezcenną wartość wspomnień, jakie w sobie pielęgnujemy oraz książka o trudnej sztuce wybaczania. Otwarte zakończenie pozostawiło mnie z dużą dawką niedosytu, a więc z niecierpliwością oczekuję na kolejną część. Chcę bowiem poznać wszystkie głęboko skrywane przez Ludwika tajemnice.

Z Sylwią Trojanowską
20 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie jakie tajemnice skrywał dziadek.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie ta książka okazała się wyjątkowa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że będzie kontynuacja, bo jednak otwarte zakończenia bywają frustrujące. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że spodobałaby mi się ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna powieść, jedna z moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkiem przypadł mi do gustu początek tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam odpowiedni czas na taką powieść :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Takie książki zawsze uświadamiają mi, że każdy z nas, a już zwłaszcza ludzie starsi, posiadają jakąś wielką historię do opowiedzenia.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio zaczytuję się raczej w kryminałach, ale ta pozycja brzmi naprawdę interesująco ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że i mnie do gustu przypadłaby ta książką, zazdroszczę spotkania z Autorką :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Sięgając po tę książkę przypuszczałam, że to jednotomowa przygoda. Kiedy okazało się, że nie, bardzo ubolewałam, bo tak mocno mnie wciągnęła, że od razu chciałam odkryć wszystkie wątki. Tymczasem pozostaje mi czekać. Mam nadzieję, że niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Do tej pory kojarzyłam piosenkarkę Izabellę o tym nazwisku:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa propozycja będę miała ją w pamięci.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam tę książkę w planach czytelniczych w dalszej przyszłości ;).

  OdpowiedzUsuń
 15. Zapowiada się super, z wielką chęcią przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła ta pozycja i nie mogę doczekać się kolejnego tomu :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 17. chętnie przeczytam tę historię:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Sam tytuł przyciąga jak magnes.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dla mnie ta książka okazała się wyjątkową i nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Pozdrawiam Cię serdecznie. http://ukatji.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger