"Model IN-OUT™"- Ilona Pawełczyk, Kinga Hoffmann-Burdzińska

"(…) rozwój nie oznacza robienia czegoś, czego do tej pory nie rozumieliśmy. To też zdobywanie wiedzy o sobie, o firmie, o zależnościach".

Od czasu do czasu robię sobie krótki przerywnik od powieści prozatorskich na rzecz publikacji z zakresu rozwoju osobistego. Zależy mi bowiem na tym aspekcie mojego życia, gdyż obecnie znajduje się w jego takim punkcie, w którym muszę jasno określić swój dalszy kierunek zawodowy. Ażeby to zrobić, konieczne jest określenie moich oczekiwań i potrzeb. Ta książka mi w tym bardzo pomogła.

Ilona Pawełczyk to Business & Parent Coach, trener biznesu, mentor HR oraz wykładowca. Specjalizuje się w rozwoju osób, głównie w obszarach produkcyjnych. Kinga Hoffmann-Burdzińska to przedsiębiorca, nauczyciel akademicki i naukowiec. Prowadzi zajęcia dydaktyczne, prace naukowo-badawcze oraz koordynuje kilka kierunków studiów podyplomowych.

Książka została podzielona na pięć rozdziałów ukazujących różnice pomiędzy oczekiwaniami i potrzebami, przeprowadzone badania oraz zasady modelu IN-OUT™.

Poradnik Ilony Pawełczyk i Kingi Hoffmann-Burdzińskiej zaskoczył mnie już na samym początku swoją oryginalną formą. Otóż czytelnik nie otrzymuje publikacji, w której znajdzie standardowe działy i rozdziały pełne teorii oraz przykładów, lecz uwaga – ciągły dialog pomiędzy dwiema autorkami. Taka specyficzna forma pozwoliła mi uczestniczyć w tej rozmowie, a następnie analizować tezy obu rozmówczyń. I co ważne, dialogowa narracja okazała się o wiele przystępniejsza, niż typowa, standardowa forma, a ja to zwyczajnie kupuję.

Autorki biorąc pod uwagę posiadaną wiedzę i doświadczenie, opracowały tytułowy model IN-OUT™, który ukazuje cztery role, jakie może pełnić człowiek w trakcie swojego procesu rozwojowego. Są nimi: pływak, nurek, wędrowiec i alpinista. Pawełczyk oraz  Hoffmann-Burdzińska stworzyły te typy w oparciu o przeprowadzone badania empiryczne. Nie mogłam więc nie dopasować sobie swojej obecnej fazy rozwojowej do tego, co zaprezentowały mi autorki. Wnioski, jakie wysnułam, okazały się być bardzo interesujące i pełne autorefleksji.

Muszę przyznać, że wielkim zaskoczeniem okazało się dla mnie wytłumaczenie, czym różni się oczekiwanie od potrzeby. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z tego, że te dwa stany różnią się od siebie i są wywołane zupełnie innymi czynnikami. Bardzo łatwo bowiem pomylić IN z OUT, co prosto i klarownie obrazuje przytoczony przykład rodzicielstwa.

Bardzo ważną częścią składową tej publikacji są pytania, jakie autorki zadają na koniec każdego rozdziału. Pytania pomocnicze, będące swoistym ćwiczeniem dla czytelnika, które pozwala uzmysłowić sobie pewne fakty o własnych ścieżkach rozwojowych. Pytania te zostały pozostawione z wolnym miejscem na odpowiedź, co jest trafionym pomysłem. Krótkie podsumowania każdego rozdziału również okazały się być bardzo praktyczne.

Książka "Model IN-OUT™" pomimo tego, że nie jest obszerną publikacją, okazała się dla mnie dosyć dużą dawką inspiracji  potrzebną do realizacji własnych celów. Przypuszczam, że wrócę do tego tytułu jeszcze wielokrotnie, by odnaleźć potrzebną wolę do walki o własne marzenia. To była bardzo wartościowa lekcja.

Książka do kupienia na stronie sklepu - Work Life Balance

Wpis powstał w ramach współpracy z autorkami.

17 komentarzy:

 1. taka dawka inspiracji przyda się każdemu :) z chęcią sięgnę w wolnym czasie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetnie! Myślę, że się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy zaczynałam czytać twoją opinię stwierdziłam, że to "nie dla mnie", ale kończąc zmieniłam zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro książka inspiruje, musi być warta uwagi. Zdecydowanie chciałabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie motywujące publikacje:)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za polecenie tego tytułu. Na pewno się z nimi zapoznam. 😊

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja, gratuluję. I ja będę mieć książkę na uwadze, pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Może kiedyś się skuszę na tę publikację. Może być inspirująca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo to coś fajnego!
  Na pewno się zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Również lubię sięgać po książki o rozwoju osobistym. Będę o tej pozycji pamiętać ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Poleciłam te książkę koleżance.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mi też przydałaby się taka dawka inspiracji :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Taka forma to zupełnie coś nowego, może taki dialog bardziej przypadłby mi do gustu bo nie przepadam za klasycznymi poradnikami

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger