"Dni naszego życia" – Małgorzata Mikos

Recenzja przedpremierowa
Premiera - 13.09.2018 r.


"Blizny są niczym tatuaże, które – nawet jeśli odrobinę bledną – pozostają z nami aż do śmierci. Zostają na zawsze w naszej pamięci jako kolejne punkty na mapie naszego życia – przeszłości i przyszłości. Teraźniejszość jest przecież jedynie przystankiem łączącym światy".

Uwielbiam takie udane debiuty. Wyzwalające szereg różnorodnych emocji, zachwycające swoją lirycznością, posiadające w sobie swoisty uniwersalizm przekazu. Szkoda jedynie, że to dopiero pierwszy tom opowiedzianej przez autorkę historii i trzeba cierpliwe czekać na jej kontynuację.

Małgorzata Mikos to pisarka, poetka, dziennikarka, fotograf i podróżniczka. Swoje wiersze publikowała w antologiach poetyckich i magazynach literackich. Uwielbia literaturę, muzykę, kino i dobrą kawę. "Dni naszego życia" to jej prozatorski debiut.

Młoda, samotna kobieta pewnego dnia traci pracę w redakcji. W tym samym czasie zaczyna poznawać bliżej swojego osiemdziesięcioletniego sąsiada Piotra. Bohaterka początkowo jedynie pomaga staruszkowi w codziennym czynnościach, by pewnego dnia rozpocząć z Piotrem, poprzez jego opowieść, podróż w czasie i w przestrzeni. Opowieść o wielkiej miłości, przeciwnościach losu i tajemnicach.

Małgorzata Mikos poprzez swój niezwykle udany debiut stara się przekazać jedną, bardzo ważną prawdę, która zyskuje na znaczeniu w dobie współczesnego pędu do sławy i pieniędzy. Autorka podkreśla, że każdy człowiek niesie ze sobą własną i jedyną w swoim rodzaju, opowieść. Mogą być nas miliardy, a jednak każdy jest niepowtarzalny ze swoim doświadczeniem. Któż by bowiem pomyślał, że niepozorny staruszek, sąsiad głównej bohaterki, którego przecież kobieta widywała wiele razy, przeżył tak wiele - zarówno kochał, jak i cierpiał. Jestem pewna, że wielu czytelników po lekturze tej książki zacznie zupełnie inaczej patrzyć na swoich wiekowych już sąsiadów, którzy przecież podobnie jak Piotr, przeżyli wiele i wiele mają do opowiedzenia kolejnym pokoleniom.

Ta przyjaźń rodziła się naturalnie. Przyjaźń pomiędzy młodą dziewczyną, a będącym u schyłku życia, schorowanym mężczyzną. Wszystko jest tutaj namacalne – każda emocja, każdy dylemat. Wszystko jest także tak mocno prawdziwe – zarówno fakty z życia Piotra, retrospekcje, których w książce wiele, oraz cierpienie po utracie miłości życia. Bardzo trafiona wydaje się także w tym przypadku pierwszoosobowa narracja głównej bohaterki, dzięki której czytelnik ma możliwość poznać jej wewnętrzne myśli, pełne sprzeczności i zdziwienia.

"Dni naszego życia" to w pełni tego słowa, epicka podróż po meandrach ludzkiej duszy. Słodko gorzka opowieść wyzwalająca wiele pytań dotyczących celu naszego życia i przemijania. Ta uniwersalna historia nie pozostawi nikogo obojętnym na emocje, jakie serwuje autorka. Przeczytałam tę książkę jednym tchem i czekam na kolejny tom, a do tego zakochałam się w jej okładce o pastelowych barwach.


Egzemplarz recenzencki otrzymany od Wydawnictwa Novae Res.

18 komentarzy:

 1. Książka zapowiada się interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie piszesz o tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada sie interesująco. Szczególnie spodobało mi się to jak napisałaś, że każdy człowiek niesie swoja opowieść. Właśnie dla tej opowieści starszego pana, chętnie bym sięgneła po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie mi miło, że historia "Dni naszego życia" Panią zainteresowała ❤️

   Usuń
 4. Czekam na swój egzemplarz tej książki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo mnie zachęciłaś do przeczytania tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po takiej rekomendacji nie można się oprzeć lekturze :)

  OdpowiedzUsuń
 7. O! Novae Res, przypomina mi ta recenzja, że ja mam szansę wydać u nich swoje "Wampirze Opowieści". Pozdrawiam !

  OdpowiedzUsuń
 8. Tez lubię udane debiuty, a okładka mi także przypadła do gustu. Zapowiada się naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Faktycznie śliczna okładka. Dobrze że piszesz o debiutach, zwłaszcza tych udanych!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie zapoznam się z tą książką, lubię czytać ciekawe debiuty ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. To z pewnością będzie cudowna książka i na pewno ją kupię. Dodatkowo moją uwagę natychmiast przykuł tytuł, bo wiąże się z jednym z cytatów, które lata temu zapadły mi w pamięć i nadal żywo w niej tkwią: "Dni naszego życia nie są podobne do dni naszej śmierci i prawa naszego życia nie są również prawami naszej śmierci."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi słyszeć, że stworzona przeze mnie historia Panią zainteresowała. Mam nadzieję, że nie zawiodę Pani oczekiwań. Pozdrawiam ❤️

   Usuń
 12. Koniecznie będę musiała przeczytać!
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Wioleto, dziękuję za każde napisane przez Ciebie słowo składające się na cudowną recenzję, która wywołała uśmiech na moich ustach i łezkę wzruszenia.
  Mogę zdradzić, że druga część jest już dawno napisana i czeka na wydanie. Kiedy to nastąpi - wszystko zależy od Czytelników i od wydawcy. Powiem tylko, że druga część jest bardziej emocjonująca niż pierwsza... i pełna tajemnic 😊
  Wiolu, jeszcze raz dziękuje ♡

  OdpowiedzUsuń
 14. Intryguje mnie wątek przyjaźni między bohaterami.

  OdpowiedzUsuń
 15. miejmy nadzieje że następny tom szybko sie pojawi

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger