"Artefakt umysłu" – Marian A. NocońKsiążka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach"Ten, kto ma dostęp do algorytmu i potrafi odczytać prawdziwy sens zapisków z notesu, może znaleźć klucz do miejsca, które poszukiwane jest od stuleci".


Niektórzy potrafią w taki sposób napisać książkę, że od razu chciałoby się zobaczyć ją w filmowym wydaniu. Dokładnie tak jest w przypadku pierwszego tomu tryptyku "Seton", który zabiera czytelnika w wir niebezpiecznych wydarzeń. Uff, przy lekturze tej książki można poczuć się jak podczas jazdy rollercoasterem – jest szybko, jest niebezpiecznie i są turbulencje.

Marian Andrzej Nocoń, rocznik 1959 to z zawodu ekonomista. Autor mieszka w Katowicach, w 2010 r. wydał swoją debiutancką powieść pt. "Wszystko się zmienia", która stała się swoistą inspiracją do jego dalszych działań twórczych. W 2016 r. została wydana jego druga książka pt. "Czarna biel. Wspomnienia", oparta na prawdziwych wydarzeniach.

Podczas rutynowego patrolu w irackiej wiosce, ginie mężczyzna. Znalezionym przy nim notesem z dziwnymi zapiskami, opiekują się major amerykańskiej armii Victor Moss oraz sierżant Novak. Gdy więc niespodziewanie Novak znika, Victor próbuje odnaleźć przyjaciela, podążając tropem notesu od Iraku poprzez inne kraje. Tymczasem, jego zawartością zaczyna interesować się coraz więcej osób.

"Artefakt umysłu" jest pierwszym tom tryptyku, który swoją fabułę i akcję skupia wokół tajemnic starożytności, jakie mnie osobiście zawsze przyprawiają o szybsze bicie serca. W książce pełnej tajemnic i niedomówień, autor umiejętnie dozuje elementy wątku przewodniego, jakim jest tajemnicza zawartość notesu. Summa summarum, czytelnik po lekturze pierwszego tomu posiada więcej pytań niż odpowiedzi, co niewątpliwie zaostrza apetyt na kolejną część w temacie starożytnych cywilizacji i czegoś, co dzisiaj nazywa się "zakazaną archeologią".

Marian Andrzej Nocoń skonstruował bardzo dynamiczną fabułę swojej powieści, przy której początkowo można poczuć małe zagubienie. Tempo akcji jest bowiem nad wyraz szybkie – główny bohater przemieszcza się z miejsca na miejsce, będąc stale ścigany i osaczany przez ludzi różnej maści. Ktoś chce go zabić, ktoś schwytać, a ktoś zniechęcić do sprawy, na której skupia swoje wszystkie siły. Są zwroty akcji i spore emocje, więc jak przystało na dobrą powieść sensacyjną i thriller, jest całkiem ciekawie.

Dwa kolejne tomy tego tryptyku pt. "Niezabliźniona nić" i "Zatokowa dewiacja" mają zostać wydane jeszcze w tym roku, więc nie będę musiała zbyt długo czekać na kontynuację prywatnego śledztwa Victora Mossa. Jestem bardzo ciekawa, czym okaże się nić setonu i jaką tajemnicę starożytności skrywają wielcy tego świata.


20 komentarzy:

 1. Książka chyba nie do końca w moim klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurcze takie zagubienie na początku akcji może zniechęcić :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tego typu książki, więc czemu nie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie książki :) Zachęcająca okładka!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kurczę, czegoś mi w tej książce jakoś brakuje. Tym razem podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Może kiedyś skuszę się na tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawe, co krył ten notes ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Great post dear, so nice and interesting, love it!
  Have a nice day! ♥

  New review post is on my blog. ♥
  Visit me here: http://thestoryofagothic.blogspot.rs/
  Maleficent ♥

  OdpowiedzUsuń
 9. Podobała mi się. Jedyne co mnie drażniło to dialogi pomiędzy bohaterem a kobietami. Straszne.

  OdpowiedzUsuń
 10. dość ciekawa historia, warto poznać zakończenie ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię Starożytność, ale nie przepadam za powieściami, w których rolę główną grają zagadki związane z przedmiotami, kodami itd. Więc myślę, że to publikacje nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Zapowiada się interesująco, z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Brzmi naprawdę bardzo zachęcająco!

  OdpowiedzUsuń
 14. Tajemnice starożytności- jestem nawet za :)

  OdpowiedzUsuń
 15. O nie, to jest kolejna książka, którą po Twojej recenzji mam ochotę przeczytać! No i jak tu żyć i znaleźć na to wszystko czas...? ;-) Pozdrawiam! :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tajemnice starożytności? Mi też się spodoba! :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapisuje do przeczytania, zapowiada się cudnie :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger