Empik wraca na krakowski Rynek i otwiera księgarnię w kamienicy kromerowskiej
Rynek Główny 23 to adres szczególny. W 1610 roku Franciszek Jakub Mercenich otworzył tu księgarnię. Fakt, że po dzień dzisiejszy sprzedawane są tu książki oznacza, że jest to nie tylko najstarsza księgarnia w Polsce, ale również w tej części Europy. Przez lata skład księgarski zmieniał właścicieli. Jego historię tworzyła między innymi spółka księgarska Gebethner i Wolff czy Centrala Obrotu Księgarskiego „Dom Książki”. 15 listopada 2017 roku rozpoczyna się nowy rozdział w historii kamienicy kromerowskiej – do tej niezwykle ważnej dla wszystkich czytelników lokalizacji zawitał Empik. 

– Szanujemy i doceniamy tradycję tego miejsca. To dla nas ogromny zaszczyt, że będziemy kontynuować niezwykłą misję kulturalną tej księgarni. Współgra ona i łączy się z naszą misją wypełnianą już od blisko 70 lat - otwieramy okno na świat i kulturę. Chcemy, aby czytelnicy czuli tu atmosferę domowej biblioteki. Pracownicy to miłośnicy i znawcy książek – będą dla odwiedzających księgarnię prawdziwymi przewodnikami po meandrach literatury i wartościowymi rozmówcami w dyskusjach o twórcach czy konkretnych dziełach – podkreśla Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik.

Na początek Empik otwiera dla czytelników pierwszą część księgarni (130 m.kw.) z historycznymi – przedwojennymi regałami na książki. Sale w głębi kamienicy imienia polskich Noblistów oraz prowadzący do nich pasaż, zostaną otwarte w pierwszej połowie 2018 roku, po gruntownym remoncie. – Szczególnie zadbamy o to, aby wyeksponować każdy historyczny element w architekturze kamienicy – jak chociażby stanowiący najstarszą część w przestrzeni księgarni XIII-wieczny portyk czy drewniany strop jednej z sal wykonany w XV wieku – mówi Ewa Szmidt-Belcarz. Empik stworzy wygodne strefy do czytania i przeglądania książek a sale im. Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza zamienią się w klimatyczną literacką kawiarnię, w której będą się odbywać kameralne spotkania i dyskusje literackie. Koncept architektoniczny tej przestrzeni tworzy pracownia Jana Strumiłły.

Jest to o tyle wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju Empik, że na półkach są dostępne wyłącznie książki. – To starannie dobrana oferta i pełna reprezentacja wszystkich gatunków – dodaje Ewa Szmidt-Belcarz. W Empiku przy Rynku będzie też można kupić wybrane gry planszowe oraz regionalne krakowskie gadżety. 

Muszę koniecznie odwiedzić to miejsce. A wy?

16 komentarzy:

 1. Zawsze fajnie, jak w danym miejscu jest teraz coś, co odzwierciedla jego historię. Odwrotne sytuacje bywają okropne :(. W moim mieście np. tam, gdzie kiedyś była kawiarnia w wyjątkowej, pięknej, secesyjnej kamienicy jest teraz azjatycki fast food... Lubię azjatyckie jedzenie, ale to miejsce jest wręcz idealne na artystyczną kawiarnię...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak będę w Krakowie to pewnie tam zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno już nie byłam w Krakowie, kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niedaleko Krakowa mieszka mój narzeczony, więc może kiedyś tam zajrzę.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kusi mnie architektura tego wnętrza. Jak będę przy okazji w Krakowie to wpadnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Empik sporo otwiera sklepów... i nowe ksiegarnie na Śląsku mole mole :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super klimatyczne miejsce, chociaż Empik kojarzy mi się z nowoczesnymi księgarniami, ale mam nadzieję że podołają zadaniu i nie odbiorą duszy temu miejscu.

  OdpowiedzUsuń
 8. W Sylwestra będę w KRK i chętnie odwiedzę to miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Do Krakowa mam daleko niestety.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja zawsze w rynku Krakowskim kojarzę Empik :)
  Tyle tylko, że kiedyś bywałam tam bez mała co tydzień, ale to było już z pięć lat temu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wyjątkowe miejsce, niestety do Krakowa mam za daleko.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bez wątpienia jest wyjątkowy :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Miałam ostatnio okazję tam wstąpić przy okazji. Bardzo przyjemna księgarnia, wg mnie brakowało czegoś takiego w centrum :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger