Czytanie ze zrozumieniem - książki dla dzieci
Zrozumienie czytanego tekstu to umiejętność, która przydaje się nam na przestrzeni całego życia. Niezwykle ważne jest więc, aby proces nauki czytania ze zrozumieniem u dzieci wdrażać od najmłodszych lat. Trzy główne etapy właściwego zrozumienia tekstu czytanego, czyli wstępne poznanie całości, właściwe czytanie i synteza ukazanych informacji to klucz do sukcesu rozwijania umiejętności rozumienia tego, o czym piszą inni. Jeśli jesteś więc rodzicem, musisz wiedzieć o kilku najważniejszych skutecznych sposobach, dzięki którym twoje dziecko nie będzie miało problemu z czytaniem ze zrozumieniem.

Poznanie alfabetu, umiejętnie złożenie wyrazu z liter i w miarę płynne czytanie to jedynie podstawa. Dzieci uczące się w szkole podstawowej, początkowo poznają więc wyżej wymienione aspekty stricte techniczne, by na kolejnych poziomach kształcenia, szlifować umiejętność rozumienia, tego „co autor miał na myśli”. Co może więc zrobić rodzic, aby pomóc dziecku w opanowaniu tej niezbędnej umiejętności?

Stwórz warunki, które zapewnią twojemu dziecko komfortowe czytanie

Ludzki mózg pracuje wydajniej do południa, dlatego ważne, by dziecko w dni wolne i w weekendy, szlifowało czytanie ze zrozumieniem w godzinach porannych. Niezbędna przy tym jest oczywiście wygodna pozycja, cisza i spokój w domu. Trzeba także pamiętać o niezbędnym dotlenieniu, które uzyskamy poprzez stałą cyrkulację powietrza oraz niezbędne oświetlenie w miejscu czytania, by oczy naszej pociechy się nie zmęczyły.

Przygotuj odpowiednie zaplecze edukacyjne

Dzisiejszy rynek oferuje mnóstwo książek i gier edukacyjnych dla dzieci, które stanowią dużą pomoc przy nauce czytania ze zrozumieniem. Mogą być to różnego rodzaju układanki, ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową, ćwiczenia pamięci, ćwiczenia kaligraficzne i słuchu oraz klocki. Rozbudowaną bazę takich publikacji znajdziecie w księgarni internetowej www.eduksiegarnia.pl.  Na jej stronie znalazłam kilka publikacji, które szczególnie wam polecam:
Ważne jest to, że najczęściej gry edukacyjne łączą zabawę z nauką, co jest najskuteczniejszą metodą uzyskania zadowalających rezultatów.

Zachęcaj dziecko do samodzielnego czytania

Ważne jest to, aby nie zmuszać dzieci do czytania, gdyż taka metoda przynosi skutki odwrotne do zamierzonych. Jeśli dziecko będzie kojarzyło naukę czytania ze zrozumieniem z zabawą, z pewnością chętniej będzie poświęcało czas na tę czynność. Warto przy tym pracować razem z dzieckiem – rozmawiać o tym, co przeczytało, zadawać pytania, prosić o jego opinię. Dziecko powinno czytać w równym stopniu na głos, jak i po cichu.


Nieważne, jaką metodę czytania przyjmiecie dla swojego dziecka. Ważne, by umiejętność ta nie zatrzymała się jedynie na składaniu liter w sylaby i w wyrazy, gdyż generować to będzie w przyszłości coraz większe problemy z nauką. W dobie XXI wieku, w dobie zalewających nas zewsząd informacji, przyszły dorosły musi posiąść umiejętność czytania ze zrozumieniem jak najwcześniej. Odpowiednie warunki, zaplecze edukacyjne oraz czas, z pewnością więc zaprocentują.


Jakie są wasze metody na skuteczne uczenie dziecka czytania ze zrozumieniem?

14 komentarzy:

 1. Czytanie ze zrozumieniem to naprawdę ważna umiejętność, i to, że dziecko potrafi coś "przeczytać" jeszcze nie znaczy, że wie co w tym tekście jest napisane. Jak dla mnie najważniejszym punktem w nauce czytania jest skojarzenie go z zabawą bądź czymś przyjemnym, bez tego ani rusz.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam się na tym niestety, bo dopiero co sama skończyłam szkołę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja się na tym też nie znam, bo nie jestem jeszcze matką;)

   Usuń
 3. Najlepiej dziecko uczy się poprzez zabawę. Bardzo wartościowy tekst.
  kocieczytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. W tej tematyce jeszcze się nie wypowiem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że przede wszystkim duża ilość lektur i pytanie, o czym był dany tekst.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam sposobów bo matką nie jestem, ale jak miałam okazję bawić się z dziećmi i przynosiły mi jakieś książki to przede wszystkim zaczęły się rozmowy o czym ta książka, niech troche o niej opowie albo coś mi przeczyta :) wtedy dziecko jest zmotywowane i samo zaczyna czytać ☺

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy tekst! Moja córcia ma dopiero dwa i pół roku, ale już od dawna towarzyszą nam książki. Niby zwykła zabawa, a już rozpoznaje literki, niektóre pisze, więc efekt świetny :-)
  Do czytania ze zrozumieniem jeszcze daleko, ale myślę, że jesteśmy na dobrej drodze :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wkrótce mnie to czeka bo mój syn ma już 5 lat więc jeszcze ze 2 lata i będziemy się uczyć czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. mmm ja mojej siostrze po prostu bajki opowiadałam wymyślone gdzie była głowną postacią ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. ważna umiejętność takie czytanie ze zrozumieniem

  OdpowiedzUsuń
 11. To zadziwiające jak wielu ludzi nie potrafi czytać ze zrozumieniem. Często czytam różne fora i dyskusje pod artykułami, niestety masa osób po prostu nie wie co czyta i wypisuje potem bzdury

  OdpowiedzUsuń
 12. My jesteśmy w trakcie nauki. Córka umie już przeczytać krótki tekst (krótki, bo szybko się męczy:)). I szczerze powiedziawszy sama nie wiem jak i kiedy się nauczyła... ale najważniejsze że ma chęć i zapał!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger