"Między prawami. Przedpiekle" – Vera Eikon


Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
Recenzja przedpremierowa
Premiera - 4.09.2017 r. 

"W świetle prawa są interesy słuszne i interesy niegodziwe. W naszej prywatnej moralności biznes to zawsze tylko biznes".


W ostatnim czasie wszyscy przekonujemy się, jak łatwo potrafi być zatarta granica pomiędzy prawem, a bezprawiem. Pomiędzy policją, polityką, a grupami przestępczymi. Czasami mam nawet wrażenie, że niebawem słowo "polityka" zacznie być tożsame ze słowem "mafia". Po lekturze tej książki, takie odczucie nasila się jeszcze bardziej.

Vera Eikon to pseudonim literacki Katarzyny Woźniak, urodzonej w Łodzi, żony i matki dwójki dzieci. Autorka przez pięć lat mieszkała w Amsterdamie, a następnie wróciła do kraju, by zamieszkać w stolicy. Zadebiutowała wydaną w 2011 r. książką pt. "Hydra pamiątek". Obecnie odnajduje się w gatunku kryminalno-sensacyjnym, a swoje książki wydaje jako self-publisher.

Proca, czyli Komisarz Alan Berg wraca z delegacji z Amsterdamu do swojej macierzystej jednostki. Na miejscu, niepokoi go dziwne zachowanie byłego współpracownika i kolegi, Juliana Sikorskiego ps. "Młody". Okazuje się, że załamanie nerwowe mężczyzny związane jest z zamordowaniem pewnej prostytutki. Sprawa zaczyna zataczać coraz szersze kręgi na najwyższych szczeblach.

"Między prawami. Przedpiekle" to pełnokrwista powieść sensacyjno-kryminalna, zapewniająca istną jazdę bez trzymanki. Nie sposób bowiem przy tej książce odetchnąć nawet na chwilę, gdyż akcja pędzi do przodu jak szalona, serwując nam po drodze nowe fakty, nowe wskazówki i szokujące powiązania wywołujące niespodziewane zwroty akcji. Powieść liczy sobie prawie 400 stron, a ja przeczytałam ją w kilka godzin, co świadczy o tym, że autorka potrafi stopniować napięcie w taki sposób, by chciało się zajrzeć do kolejnego rozdziału.
Vera Eikon bardzo realistycznie ukazała środowisko polskich śledczych. Nie wiem jak wykonywała swój research do tej płaszczyzny, ale mam przeświadczenie, że ukazane w utworze rozmowy pomiędzy kryminalnymi, widoczna rywalizacja i działania niezgodne z prawem posiadają dość mocne odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jednak najbardziej szokującym jest wątek przewodni książki, czyli szeroka sieć zależności pomiędzy polityką, a działalnością przestępczą, do której wkracza także praca w tajnych służbach. To przerażające, ale trzeba być ignorantem, by nie wierzyć w taki właśnie obraz tych wzajemnie przenikających się sfer.
W książce zastosowano ciekawy zabieg w postaci nazwania poszczególnych rozdziałów cytatami słów bohaterów. Słów, które niejako zapowiadają esencję kolejnych części książki. Widoczny także naturalny język, pełen wulgaryzmów, wzmaga odczucie przebywania w środowisku ludzi, z którymi na co dzień zwykły czytelnik nie ma nic wspólnego. Muszę także przyznać, że od połowy książki podejrzewałam, kto może stać za większością zbrodni, nie byłam jednak do końca pewna swojego typu. Vera Eikon mieszała bowiem moje szyki myślowe, myliła tropy i wzbudzała zwątpienie w mojej głowie. Uwielbiam, gdy autor w tak umiejętny sposób prowadzi grę ze swoimi czytelnikami.

"Między prawami. Przedpiekle" to mocna i bezkompromisowa proza, ukazująca nieprawdopodobną wręcz skalę powiązań pomiędzy polityką, policją oraz mafią. Jedna z lepszych powieści kryminalno-sensacyjnych, jaką czytałam w ostatnich latach!

"Każdy człowiek musi przejść w życiu przez piekło. Przynajmniej raz".36 komentarzy:

 1. Gratuluję takiego patronatu! To książka, którą MUSZĘ MIEĆ!
  Pozdrawiam,
  Subiektywne Recenzje

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się świetnie! Postaram się przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem przekonana, czy tak pełnokrwista powieść kryminalna to lektura dla mnie, ale treść intrygująca, więc polecę znajomym lubującym się w tego typu książkach.
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 4. Ooooo to może być ciekawe. Lubię czasami poczytać na ten temat!

  Bookeater Reality

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przepadam za tematyką polityczną, policyjną itp., więc chyba nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznam, że rzadko sięgam po gatunek sensacyjny, w którym w dodatku istnieją nawiązania do polityki. Jednak jestem bardzo ciekawa powyższej książki i dla niej jestem w stanie porzucić swoje uprzedzenia i przyzwyczajenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam debiut autorki i był bardzo dobry. Oczywiście i tę książkę przeczytam. Gratuluję patronatu :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kusząca pozycja, ale to nie moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To prawda z tym upolitycznianiem rzeczywistości. Całym światem, wręcz życiem codziennym rządzi już polityka. Miło o tym poczytać i uznać wydarzenia tylko za wytwór wyobraźni autora :)

  Marta

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe, choć musiałabym mieć natchnienie na taką książkę :) Zapraszam na konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Z chęcią zapoznam się z twórczością autorki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam pierwszy tom i mam chrapkę na drugi!

  OdpowiedzUsuń
 13. A może tak dla odmiany sięgnę po nią ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratuluję patronatu! A co do książki, to niekoniecznie mój klimat, więc może przy okazji przeczytam. Teraz polecę ją Tacie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Wymowna i przyciągająca uwagę okładka. Uwielbiam mocną prozę.

  OdpowiedzUsuń
 16. :) Awiolu! A więc sięgnęłaś po Verę???
  Vera, Vera. :) No, cóż. Gratuluję, że dotarłaś do Awioli. Z pewnością pierwszy sukces już masz na koncie.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wygląda na to, że to powieść w sam raz dla mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Klimat książki, wątek przewodni, jakby dla mnie pisane :) gratuluję patronatu;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Wyczuwam kawał dobrej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 20. Książka zdecydowanie nie dla mnie. Gratuluję patronatu.:-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Gratuluję patronatu! ;) Ale tematyka książki jednak nie dla mnie. ;/

  OdpowiedzUsuń
 22. Gratuluję patronatu!
  Ostatnio sporo czytam o tej książce, chyba będę musiała ją przeczytać :)

  Pozdrowienia
  My fairy book world

  OdpowiedzUsuń
 23. Obowiązkowo muszę po nią sięgnąć!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 24. Myślę, że to książka idealna dla mnie! :-)

  OdpowiedzUsuń
 25. Jakoś nie mogę się do tej serii przekonać, polityka zaś mnie nudzi niestety.

  OdpowiedzUsuń
 26. Bardzo interesująca pozycja.

  Pozdrawiam
  zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 27. Polityka i służby i świat przestępczy tak. Mnie nie dziwi. Ciekawa jaka będzie ta książka. 😁

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger