Empik współtworzy Kawiarnię Literacką na OFFie

„Wszyscy” to słowo, które określa tegoroczną Kawiarnię Literacką. – Chodzi o to, by na chwilę zapomnieć o podziałach i skupić się na tym, co nas łączy – mówi kuratorka tegorocznej sceny literackiej na OFFie, Sylwia Chutnik. I jednocześnie zaprasza do znanego z literackiego festiwalu Apostrof Domku Czytelniczego.

Motywem przewodnim literackich rozmów jest wspólnota. Spory i podziały zostaną zawieszone, by zastanowić się, czy jest coś, co łączy i sprawia, że można powiedzieć „wszyscy”. Organizatorzy OFF Festivalu i Partner Kawiarni Literackiej – Empik, zapraszają na debaty i słuchowiska na żywo, czyli czytanie książek przez ich autorki i autorów przy akompaniamencie muzyków. Tegoroczna Kawiarnia Literacka nawiązuje do atmosfery czytania w domu. Na łóżku lub w wygodnym fotelu. Spokojnie, wbrew natłokowi pracy i codziennej szamotaniny. Między innymi z tego powodu na OFFie stanie Domek Czytelniczy, który zadebiutował na tegorocznym Apostrofie. Międzynarodowym Festiwalu Literatury organizowanym przez Empik.

W Domku Czytelniczym uczestnicy OFFu znajdą nie tylko przyjemną atmosferę – drewniane wnętrze wypełnione książkami i przyjemne czerwone leżaki przeznaczone do odpoczynku z lekturą, ale spotkają także specjalistę, który doradzi, co czytać i po rozmowie przekaże spersonalizowaną listę lektur. Inicjatorzy Domku wierzą, że każda dobrze polecona książka tworzy na świecie nowego czytelnika albo cementuje pasję do czytania.

W ramach akcji „Oceń książkę po okładce” podczas festiwalu będzie można zobaczyć wystawę okładek książek zaproszonych pisarzy. W namiocie Kawiarni Literackiej zostanie otwarta pop-up księgarnia, w której będzie można oddać się najmilszej czynności na świecie: kompulsywnym zakupom książek.


OFF Festival powstał w 2006 roku nie po to, by się wszystkim podobać, ale po to, by intrygować, zadawać pytania, oburzać, prowokować do dyskusji, inspirować. Dyrektorem i pomysłodawcą festiwalu jest były wokalista i współzałożyciel zespołu Myslovitz – Artur Rojek.


PROGRAM KAWIARNI LITERACKIEJ NA OFF FESTIVALU

Piątek, 4 sierpnia

17.30 Wszyscy jesteśmy dziwni
Łatwo nazwać kogoś wariatem, ale co stanie się, kiedy ktoś powie tak o nas? Jakie są normy społeczne i kto zasługuje na miano Innego? Czy można być dumnym dziwakiem i jaka jest cena życia na marginesie. Porozmawiamy z Karoliną Sulej (dziennikarką i kulturoznawczynią, której książka o Coney Island i Paradzie Syren będzie miała premierę za kilka tygodni) i Maciejem Sieńczykiem (rysownikiem, kolekcjonerem i autorem książki „Wśród przyjaciół”).

19.30 Wszyscy boimy się wojny
Wojna już trwa. W krajach ościennych, na Dalekim Wschodzie, za drzwiami. Pytanie, kiedy przyjdzie i do nas – a może już staliśmy się żołnierzami, nie zdając sobie z tego sprawy? O co w takim razie walczymy i czy jest możliwa dezercja? Do tych rozważań zaprosiliśmy Grażynę Plebanek, pisarkę mieszkającą na co dzień w Brukseli i Ziemowita Szczerka, dziennikarza i pisarza odkrywającego meandry wschodnich lądów.


21.40 Słuchowisko, czyli Michał Witkowski czyta fragmenty nowej książki „Wymazane”.Sobota, 5 sierpnia

17.35 Wszyscy jesteśmy z Lema
Stanisław Lem odkrył przed nami kosmos, roboty, nowoczesność, która stała się dość szybko czymś oczywistym. Odkrył też człowieka. A w czasie naszej rozmowy Wojciech Orliński odkryje dla nas Lema. Pomoże mu w tym Szymon Kloska, bibliofil, dziennikarz.

22.00 Wszyscy płaczemy
Pewnie, że trzeba być człowiekiem sukcesu. Uśmiechniętym i zadowolonym. Jeśli jest nam smutno, to zawsze można łyknąć tabletkę lub iść na terapię. Lub się po prostu rozpłakać.
O tym, jak to jest być ostentacyjnie nieszczęśliwym, opowiedzą: Małgorzata Halber, dziennikarka muzyczna i autorka „Najgorszego człowieka na świecie”, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, autorka „Jak pokochać centra handlowe”, wokalistka oraz Robert Rient, autor reportaży o Świadkach Jehowy.

00.05 Słuchowisko Natalii Fiedorczuk-Cieslak, czyli fragmenty  „Jak pokochać centra handlowe”, przy akompaniamencie żeńskiej zespołu Wilcze Jagody.
Niedziela, 6 sierpnia

17.30 Wszyscy jesteśmy zwierzętami
Oczy zwrócone w stronę przyrody. Bo najpierw ja zepsuliśmy, a teraz mamy na ten temat refleksję. Tylko czy drzewa i zwierzęta nam wybaczą? O ptakach, wilkach i komarach porozmawiamy ze Stanisławem Łubieńskim, autorem  książki „Dwanaście srok za ogon”.


19.30 Wszyscy lubimy, żeby się coś działo
Proza gatunkowa, przygody i akcja: co łączy starą Warszawę, powieść dla młodzieży i podsłuchiwanie swojego ojca? Opowiedzą nam o tym Julia Szychowiak, poetka, Rafał Kosik, najpopularniejszy autor powieści dla młodzieży i Grzegorz Kalinowski, autor cyklu „Śmierć frajerom”.

21.40 Słuchowisko Szczepana Twardocha przy akompaniamencie Kobiety z Wydm.


Wybieracie się na to wydarzenie?

10 komentarzy:

 1. Niestety, na razie nie wybieram się do Łodzi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny pomysł z kawiarnią literacką. Brawo Katowice ! blisko mnie -:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny pomysł na wydarzenie. I znowu ten kłopot.. mieszkam za daleko!!! Czemu wszystkie fajne rzeczy dzieją się tak daleko ode mnie..Ale gdybym tylko mogla to bym poszła. Chciałabym posłuchać jak autorzy czytają swoje ksiazki. To bylo by interesujace:) Nigdy na takim czyms nie bylam.
  Pozdrawiam:)
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca propozycja i przedsięwzięcie! Szkoda, że do Katowic mam daleko...

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale super ten domek! Chętnie bym spotkała Rafała Kosika - uwielbiam go za serię o Felixie, Necie i Nice ;) Niestety, nie to miejsce, nie ten czas :(
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 6. Z takiego domku mógłbym nie wychodzić. Wspaniałe miejsce. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowny domek, chętnie bym w nim zagościła, szkoda, że tak daleko... Swoją drogą żal, że w małych miejscowościach nie ma takich akcji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się ciekawie - pytanie czy mojego ukochanego udałoby się wyciągnąć tam ... ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety nie dam rady, ale inicjatywa świetna:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger