"Ślad przeznaczenia" – Agnieszka Monika Polak
Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
"Kiedy zmierzamy ku swojemu przeznaczeniu, często musimy zmienić kierunek. Najważniejsze w tym wszystkim jest nie poddawać się. Przeczekać".Lubię to, gdy główna bohaterka czytanej przeze mnie książki wyznaje wartości i filozofię życiową podobne do mnie. Gdy jeszcze postać taka staje się alter ego samej autorki, tym bardziej wówczas proza taka do mnie trafia. Niewątpliwie przypadkiem takim jest właśnie "Ślad przeznaczenia".

Agnieszka Monika Polak to urodzona w 1968 r. w Lublinie, dziennikarka, która zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii, posiada także wykształcenie muzyczne. Autorka marzyła o pracy w orkiestrze, jednak los inaczej pokierował jej życiem, gdyż pracuje w branży metalowej. Zadebiutowała literacko w 2012 r. książką pt. "Mimo wszystko".

Monika Bliska wydała swoją debiutancką książkę, dlatego też zaczyna promować ją na spotkaniach autorskich, które przynoszą bohaterce wiele radości i nowych znajomości. Monika gra także na skrzypcach, dzięki czemu każdy jej wieczór literacki jest niepowtarzalny, często wspomina swoje dzieciństwo oraz wierzy z cudowną właściwość naszych myśli.

Główna bohaterka powieści "Ślad przeznaczenia" już od samego początku została przeze mnie utożsamiona z autorką książki i z pewnością nie będzie to jedynie moje odosobnione wrażenie. Na kartach tego utworu bowiem czytelnik poznaje wycinek z życia kobiety mającej wiele cech wspólnych z Agnieszką Moniką Polak. Jestem pewna, że autorka wplotła w losy Moniki, swoje własne doświadczenia, gdyż emocjonalna forma oraz realizm całego przekazu za tym stwierdzeniem właśnie przemawiają. Muszę nawet przyznać, że zgłębiając losy głównej bohaterki, miałam wrażenie, że sięgam do życia samej autorki, niczym do jakiegoś pamiętnika. Dzięki temu Agnieszka Monika Polak stała mi się bliższa – jako człowiek i jako pisarka.

Pierwszy tom losów Moniki to podróże. Podróże po miejscu, w czasie, z różnymi ludźmi. Ta książka jest zbiorem poruszających ważne tematy, przemyśleń i dyskusji. Czego bowiem w niej nie ma! Autorka porusza takie obszary, jak filozofia, teologia, muzyka, literatura, niepełnosprawność, przeznaczenie, pasja i metafizyka. Wszystko to okraszone ciekawymi rozmowami, które skłaniają do refleksji, do wyrażenia własnego zdania w konkretnej kwestii. Największym smaczkiem dla mnie w tej właśnie płaszczyźnie były wielokrotnie przytaczane odniesienia do wiary w sprawczą moc naszych myśli, z tego względu, że sama wierzę w tego typu prawo przyciągania.

Autorka nie bez przyczyny w tytule swojej książki odniosła się do przeznaczenia. Otóż słowo to wielokrotnie dotyczy losów bohaterów ukazanych w tym utworze. Przeznaczenie bowiem nieodłącznie wiąże się z decyzjami, jakie podejmujemy w naszym życiu. Autorka tym samym dotyka mocy sprawczej ludzkich wyborów oraz sensu istnienia.

Mocno refleksyjna, pełna mądrych myśli i pozytywnej energii – taka jest książka Agnieszki Moniki Polak, którą przeczytałam z wielką przyjemnością. Teraz czekają na mnie "Podróże z Bliską", a więc kolejna literacka podróż.


Agnieszka Monika Polak


26 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu, a twórczość autorki będę mieć na oku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie sięgnę po tą pozycje, jeśli tylko wpadnie mi w ręce ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam powieść, jak i Dalekie podróże z Bliską. Obie mi się bardzo podobają :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję patronatu :) Okładka książki cudowna i dla niej chyba sięgnę i do środka :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Też lubię książki, z których bohaterami mogę się utożsamiać.
  Gratuluję patronatu!

  OdpowiedzUsuń
 6. Po takie refleksyjne książki z chęcią sięgam jesienią lub zimą, ale okładka jest bardzo letnia i słoneczna, więc może się skuszę. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Poczekam na opinię o drugim tomie, ale zapowiada się dość ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się idealna w okresie wakacji :)

  OdpowiedzUsuń
 9. nie wiem czy wiesz ale w sklepach odziezowych medicine mozna teraz wymieniac sie ksiazkami:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi całkiem intrygująco. Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zapowiada się ciekawie. Rozejrzę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Gratuluję patronatu. Lubię, gdy autor do powieści wplata własne doświadczenia życiowe. Chętnie przeczytam powieść:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Gratuluję patronatu! Ja jednak nie przepadam za książkami, w których autor niejako przedstawia samego siebie. Mam wtedy wrazenie, że jakby chwalił się swoim życiem. Może dlatego tak mi to nie pasuje, bo cenię sobie swoje życie prywatne ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Gratuluję patronatu :) z twojej recenzji wynika, że poruszone w książce tematy nastrajają refleksyjnie i dotykają ważnych kwestii.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawa pozycja i bardzo intrygująca pisarka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Musze to napisać. Za każdym razem, kiedy sięgam po książki, którym patronujesz jestem czytelniczo zadowolona. Tę książkę będę miała na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 17. Póki co nie mam ochoty na lekture tej książki, ale dam jej szasne w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie wiem, czy znajdę czas na tę lekturę, straszne zaległości mam i chyba im najpierw powinnam poświęcić czas.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger