Wydawnictwo MG proponuje do czytania na wiosnę!
Wydawnictwo MG przygotowało dla swoich czytelników kolejne propozycje książek. Jest w czym wybierać!

Wydawnictwo ogromnie cieszy się ze znakomitego przejęcia obu tomów Hrabiego Monte Christo. Odpowiadając na oczekiwania Czytelników przegotowało więc kolejną powieść Aleksandra Dumasa, najsłynniejszą powieść płaszcza i szpady – Trzej muszkieterowie pojawili się w księgarniach 15 marca!

Akcja książki osadzona jest w pierwszej połowie VII wieku we Francji i Anglii.

Francją rządzi młodociany Ludwik XIII, ale faktycznym władcą jest ambitny kardynał Richelieu. Osiemnastoletni Gaskończyk d'Artagnan opuszcza rodzinny dom, by wstąpić do elitarnej formacji muszkieterów królewskich. 
Na pożegnanie otrzymuje od matki przepis na maść leczącą wszystkie rany, zaś od ojca szpadę, list polecający do kapitana muszkieterów de Tréville'a, a także polecenie, żeby pojedynkować się z każdym, kto go obrazi. 
W przydrożnej karczmie zaczepia człowieka, który naśmiewa się z jego konia. Nieznajomy nie chce jednak walczyć i wysyła swoich ludzi, którzy biją d’Artagnana i łamią mu szpadę ojca. 
Tajemniczy człowiek kradnie list polecający do kapitana, a na drodze chłopaka pojawia się równie tajemnicza Milady… 
Porywczy D'Artagnan przybywa do Paryża, oczywiście wkrótce popada w kłopoty, ale zyskuje przyjaźń - Atosa, Portosa i Aramisa.
Rok temu MG wydało debiut Tomasza Kowalskiego – Mędrzec kaźni – książkę ocenioną przez czytelników bardzo wysoko. Czas więc na kolejną pozycję tego Autora – Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć.
Czy można w sposób zabawny mówić o śmierci, religii, sztuce i patriotyzmie? A o samobójstwie, alkoholizmie, literaturze i wampiryzmie? Otóż można. 

Wystarczy zajrzeć do trzech grabarzy z cmentarza w Ponurej. Tam przy papierosie i wódce Tomasz, Rysiek i Młody bez litości karcą świat pozorów, tandetnego blichtru, ludzkiej głupoty i hipokryzji.  Świat, który niczym hordy dzikich barbarzyńców odzianych w szare garnitury próbuje wedrzeć się na teren cmentarza – tego ostatniego bastionu wolnej myśli, niczym nieskrępowanej refleksji, zapominanego już prawa do nieprzejmowania się prędkością, z jaką kręci się nasza zadyszana Ziemia. 

Surrealistyczny klimat powieści tworzą nieziemscy goście naszych grabarzy, jak na przykład wampir alkoholik Wincenty Murnałowski czy tytułowa Śmierć. Kpina i ironia z naszych narodowych wad i zwykłej ludzkiej małości wypełniają rozmowy grabarzy niczym trumna mogiłę. Tomasz Kowalski, autor Mędrca kaźni, kolejny raz podejmuje temat śmierci. Tym razem jednak zamierza nas rozbawić, może odrobinę postraszyć i sprawić, by po lekturze Rozmów na trzech grabarzy i jedną śmierć kolejne odwiedziny na cmentarzu wywołały na naszych twarzach choćby przelotny, ale jednak uśmiech. 

MG proponuje także kolejną niewydawaną dotychczas w Polsce powieść Edith Wharton, laureatki nagrody Pulitzera - Lśnienie księżyca.
Europa, lata dwudzieste XX wieku. Głównymi bohaterami jest kochające się małżeństwo: oboje dobrze  urodzeni, ale biedni. Zakochanie się przeszkodziło im w  planach – Susy i Nick chcieli zdobyć majątek zawierając korzystne związki, a tu – masz ci los! – zdarzyła im się miłość. Ponieważ jednak są nowocześni i sprytni – zawarli umowę: przez rok mogą szczęśliwie żyć na koszt znajomych (wszyscy chcą pomagać nowożeńcom!), a jeśli któreś z nich będzie miało możliwość zawarcia bardziej intratnego związku, to się rozwiodą. Oczywiście życie okazuje się nie takie proste i nasi bohaterowie muszą się zmierzyć z własnymi uczuciami i tym, że to, co kiedyś wydawało im się ważne i cenne, wcale nie musi ich zaspokoić.Kolejna, interesująca nowość.
Historia nauki dowodzi, że wiek XIX był czasem chemii, XX fizyki, a XXI prawdopodobnie będzie wiekiem biologii. Nauki biologiczne należą do tych, które w coraz szybszym tempie spektakularnie wyjaśniają skomplikowane mechanizmy rządzące między innymi światem roślin.

W świetle dzisiejszej wiedzy śmiało możemy mówić o inteligentnych zachowaniach roślin. Lektura książkiMaurice’a Maeterlincka – belgijskiego dramaturga i poety, laureata nagrody Nobla, a również znakomitego przyrodnika – pozwoli czytelnikom książki z zachwytem podziwiać świat roślin, opisany z głęboką wiedzą wyjątkowo pięknym językiem.

Geniusz Ziemi, będący prawdopodobnie zarazem geniuszem całego świata, w walce o byt zachowuje się podobnie do człowieka. Stosuje te same metody i posługuje się tą samą logiką. Osiąga cel środkami, jakich się imamy, idzie po omacku, waha się, zawraca, zaczyna po kilka razy jedno, dodaje szczegóły, eliminuje je, poznaje i naprawia błędy. Słowem, robi wszystko, co my byśmy robili na jego miejscu.

Maurice Maeterlinck

Książka będzie miała premierę rynkową 10 maja,


Janina Lesiak przyzwyczaiła swoich czytelników, że opisuje dla nich historie polskich królowych. We Wspomnieniu o Cecylii, smutnej królowej opisała Cecylię Renatę, żonę Władysława IV, w Miłosnej karecie Anny J. Annę Jagiellonkę, a w Dobrawa pisze CV naszą pierwszą królową.

Tym razem jednak Janina Lesiak proponuje nam spotkanie całkiem współczesne.

W książce O grzybach, rybach, kobietach i sensie życia – czyli rozmówki z Alusiem Curunią możemy przejrzeć się jak w zwierciadle.

Aluś Curunia to mężczyzna na „nie”: niebogaty, niekształcony, niepracujący na stałe, niestroniący od piwka i nieradzący sobie z tytoniowym nałogiem. Mówi o sprawach prostych, o zdarzeniach zwyczajnych i typowych, takich na co dzień. W jego opowieściach są ryby, grzyby, zimne nóżki i coś na apetyt… Jest zatoka z płycizną w sam raz na białą rybę, są kobiety, ptaki i las pełen dzikich konwalii. Na zwalonym pniu, w bejsbolówce z piórkiem, siedzi Aluś Curunia i mówi: „Szacuneczek dla przemiłych Państwa, zapowiada się piękny dzień”. 

Zainteresowała was jakaś książka? Mnie bardzo kusi "Inteligencja kwiatów" :)

17 komentarzy:

 1. "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć" - nie wiem czy to książka dla mnie, ale ma świetną okładkę. ;) Przykuwa uwagę!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też! Obserwuję profil autorki na facebooku i krótkie wyrywki przygód Curusia pani Lesiak przytaczała. To świetna postać.

   Usuń
 2. Większość tytułów kojarzę, ponieważ od jakiegoś czasu zaczęłam śledzić zapowiedzi wydawnicze różnych wydawnictw. Ciekawią mnie jednak "Trzej muszkieterowie" oraz "Inteligencja kwiatów". Pierwszy tytuł już od dawna zamierzam przeczytać, a te nowe wydania są cudowne, więc dodatkowo zachęcają. Druga pozycja natomiast wydaje się bardzo interesująca, bo nic podobnego chyba nie czytałam.
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. jakoś te tytuły nie utkwiły mi w pamięci:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja już się skusiłam na Trzech muszkieterów :D

  OdpowiedzUsuń
 5. "Lśnienie księżyca" brzmi niezwykle intrygująco. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nic mnie na chwilę obecną nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyjątkowo naprawdę sporo pozycji mnie interesuje: "Trzej muszkieterowie" to moja lektura obowiązkowa, "Lśnienie księżyca" kiedyś pewnie też i jeszcze te "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć" mnie zaciekawiły. Myślę także nad "Inteligencją kwiatów", ale tu już będę musiała zdecydować na podstawie jej recenzji kiedyś.

  OdpowiedzUsuń
 8. Druga propozycja zaciekawiła mnie najbardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy ja wreszcie zacznę nadrabiać klasykę...

  OdpowiedzUsuń
 10. Dosyć ciekawe ale i wymagające pozycje. "Inteligencja kwiatów" chyba najbardziej mnie intryguje :) Poczekam na Twoją recenzję :D

  OdpowiedzUsuń
 11. "Lśnienie księżyca" - bardzo dobra książka, przeczytałam kilka dni temu i polecam. A z pozostałych mogłabym się skusić na "Trzech muszkieterów", obejrzałam kilka filmów o nich, ale nigdy nie czytałam... Może trzeba nadrobić?
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 12. "Rozmowy na trzech grabarzy i jedną śmierć" - okładka mnie trochę przeraża, ale przyznam, że chciałabym się zmierzyć z tą książką :) Skoro poprzednia publikacja autora została odebrana tak dobrze - ta także może zachwycić czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 13. Rozmowy na trzech - najbardziej mnie zainteresowały!

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam okładki książek od tego wydawnictwa! :D

  OdpowiedzUsuń
 15. Coś czuję, że większość tych książek by mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger