"Która jego jest" – S. M. BorowieckyKsiążka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

"Ciągle nie mogę zrozumieć, jak ludzie mogą wierzyć w Ewangelię, która ewidentnie podważa sens istnienia Kościoła hierarchicznego".
Czekałam na premierę tej książki z wielką niecierpliwością. Dlaczego? Otóż otwarte zakończenie pierwszej części, czyli "Ani żadnej rzeczy" oraz cała płaszczyzna przywoływanych przez autorkę mało znanych faktów z naszej historii, skutecznie rozbudziła moją wyobraźnię. Po lekturze kontynuacji pt. "Która jego jest" mogę powiedzieć jedno – jest nadal kontrowersyjnie i co za tym idzie, także intrygująco.

Sandra Borowiecky już w wielu 16 lat pracowała w Super Expressie, a następnie w Radiu Kolor, telewizjach: TVN, TTV, TVN Turbo i Superstacji. Przez dłuższy czas pisała dla takich mediów, jak "Mieszkańca", "Gazety Bankowej", "Uważam Rze", czy magazynu "Żyj Zdrowo i Aktywnie". Przez pięć lat prowadziła dziennikarskiego bloga, który przekształcił się w magazyn reporterski "Szpalta". Jest autorką scenariuszy sztuk teatralnych, a także powieści "Przypadek Agaty W." napisanej w wieku dwudziestu lat.

Ksiądz Adolf Rielke zostaje zamordowany w monachijskim kościele, a Zoja Pietrowna i Sergie Magdi próbują odnaleźć ewangelię Apostolic. Rozpoczyna się krwawy wyścig z czasem, do którego dołączają Anna Braun – wnuczka Adolfa Hitlera pragnąca odzyskać władzę, jaką posiadał jej dziadek oraz dwie agencje wywiadowcze.

Pierwsza część historii Zoji, która odkrywa tajemnice swojej rodziny i przy tym także świata, była dla mnie istną jazdą bez trzymanki. Nie wiem więc do czego przyrównać część drugą, w której akcja jest jeszcze bardziej dynamiczna, fabuła jeszcze bardziej zaskakuje na wielu płaszczyznach, a połączenie gatunkowe thrillera, przygody oraz sensacji z wielką domieszką spiskowych teorii, czyni ją niezwykle ekscytującą.

W powieści "Która jego jest" autorka po raz kolejny wplata w fabułę mnóstwo informacji, o których przeciętny zjadacz chleba zwyczajnie nigdy nie słyszał. Czy wiedzieliście bowiem o tym, że w Niemczech do lat dziewięćdziesiątych działała pewna organizacja pożytku publicznego pod nazwą "Cicha Pomoc dla Jeńców Wojennych i Internowanych", która pobierała darowizny na rzecz pomocy byłym SS-manom? Czy wiedzieliście, że Heinz Reinefarth – człowiek, który wydał rozkaz rozstrzelania podczas pierwszych dni Powstania Warszawskiego, ponad dziesięciu tysięcy cywilów, po wojnie kontynuował swoją polityczną karierę – był burmistrzem i posłem w swojej ojczyźnie? A jeżeli jesteście ciekawi, co stoi na półkach w Instytucie Antropologii, Teorii Ludzkiego Dziedziczenia i Eugeniki im. Cesarza Wilhelma w Berlinie – zajrzyjcie koniecznie do książki. Te i wiele innych faktów związanych z Watykanem, z całą organizacją kościelną, z ukrytymi ewangeliami oraz z pochodzeniem samego Jezusa – może wprawić was w niemałe osłupienie. Ta książka, podobnie jak poprzednia, ukazuje jak mało wiemy o otaczającym nas świecie – o tym, kto "pociąga za sznurki" i rządzi.

Zakończenie historii Zoji zupełnie mnie zaskoczyło, gdyż nie spodziewałam się takiego scenariusza i zwrotu akcji, zastosowanego przez autorkę. To według mnie mocne zakończenie, dające sporo do myślenia. S. M. Borowiecky po raz kolejny zastosowała także zabieg urywania akcji w kluczowych momentach, co wzmagało moją ciekawość i jednocześnie irytowało.

S. M. Borowiecky swoją drugą częścią kontrowersyjnej historii sięgającej daleko wstecz, zapewniła mi mnóstwo ekscytacji, dużą dawkę zdziwienia i… nieprzespaną noc. Tajemnice Watykanu, ukryte fakty historii i nazistowski kościół to w połączeniu z dynamiczną akcją oraz przygodową fabułą, rewelacyjna gratka dla wszystkich miłośników teorii spiskowych. Już od pierwszej strony nie będziecie mogli się oderwać!

S. M. Borowiecky


35 komentarzy:

 1. Przyznam szczerze - zaciekawiłaś mnie bardzo! :) Lubię takie powieści. Zawsze jestem ich ciekawa. Można się z nich wiele dowiedzieć. Koniecznie muszę poszukać pierwszej części.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow! Nawet wnuczka Adolfa, co za akcja:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie coś dla mnie. Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej serii i jak na razie nie mam jej w planach. Ale gratuluję serdecznie patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Serii nie czytałam jeszcze, ale skoro drugi tom jest jeszcze lepszy niż pierwszy to warto ją poznać. Gratuluję patronatu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię teorie spiskowe, ale nie wiem czy interesują mnie tajemnice Watykanu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze raz gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Skutecznie mnie przekonałaś, że powinna rozejrzeć się za pierwszym tomem...

  OdpowiedzUsuń
 9. Tyle było, jest i będzie teorii, na temat: kto "pociąga za sznurki" tego, owego i tamtego, i całego świata, że człowiek, zwłaszcza młody może otwierać usta ze zdziwienia. Ja jestem już chyba za stara na taką lekturę :).
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie moja tematyka. Świetnie, że dajesz na końcu podgląd gdzie kupić najtaniej. To wiele ułatwia :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie do końca mi odpowiada taka tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widać, że powieść wzbudza mnóstwo emocji.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie lubię przewidywalności w książkach, dlatego ta wydaje się świetną opcją. ;]

  OdpowiedzUsuń
 14. Okładka robi wrażenie, ale ja chyba jednak wolę klasyczne kryminały :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Gratuluję patronatu i ta okładka :) mam chęć na tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Gratuluję patronatu. Pierwszego tomu nie czytałam, ale chętnie poznam te intrygujące informacje, o których się głośno nie mówi.

  OdpowiedzUsuń
 17. myślę że bym przeczytała z zapartym tchem:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam pierwszej części ale z tego co czytam, to powieść dla mnie. Uwielbiam szybkie zwroty akcji a do tego kontrowersje i tajemnice:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Możliwe, że by mnie zaciekawiło

  OdpowiedzUsuń
 20. Gratuluję patronatu :) Być może skuszę się na obie powieści autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Gratuluję patronatu :) Może za jakiś czas poznam ten cykl ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Zaintrygowałaś mnie bardzo mocno ! :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie znam tego cyklu, na razie też nie planuję go czytać- ale teorie spiskowe potrafią wprawić w osłupienie i rozpalić wyobraźnię, to na pewno

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie znam tej serii, ale druga część ciekawie się zapowiada. Gratuluję patronatu Wiolu.

  OdpowiedzUsuń
 25. Książka nie dla mnie, ale podoba mi się to połączenia tytułów serii - ciekawa koncepcja. ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. Zapowiada się ciekawie. Sądzę, że to książka w sam raz dla mnie więc dopisuje sobie tytuł do mojej listy 'must read soon' ;)

  OdpowiedzUsuń
 27. Ja pewnie dziś ruszę z czytaniem. Aż mi głupio, że od dnia premiery czeka na półce, ale w końcu się doczeka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger