"Uśmiechnięte psalmy" – ks. Mieczysław Maliński"Jak stanowić jedno, skoro każdy ma inną optykę, inaczej postrzega, inaczej wartościuje".Psalmy, czyli liryczne utwory modlitewne ze względu na swoją treść kojarzyły mi się do tej pory z żałobnymi, dziękczynnymi i często błagalnymi pieśniami religijnymi, które szczerze mówiąc, nie robiły na mnie spektakularnego wrażenia. Jednak jako osoba lubiąca nowe wyzwania podjęłam się poznania takich utworów w typowo literackiej formie, czyli w formie pisemnego zbioru. Nie żałuję.

Autorem psalmów jest ks. Mieczysław Maliński znany katolicki pisarz książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dla teologów. Autor wielu bajek, rozważań teologicznych, powieści i opowiadań. Jego książki tłumaczono na wiele języków, w tym na angielski, francuski niemiecki, włoski, hiszpański, holenderski, fiński, japoński, czeski, słowacki, słoweński, węgierski, rosyjski, litewski.

"Uśmiechnięte psalmy" to zbiór kilkudziesięciu psalmów, dotykających wielu aspektów życia współczesnych ludzi i otaczającej nas rzeczywistości. To wersja polska-angielska, gdzie każdy utwór w języku polskim, posiada na następnej stronie swój odpowiednik w języku angielskim.

Zbiór księdza Mieczysława Malińskiego to wydanie w formacie kieszonkowym, które dzięki temu nadaje się idealnie do torebki. Teksty, które zazwyczaj składają się z kilkunastu zdań, dotykają ważnych aspektów życia każdego z nas: nasze pragnienia, litość, przebaczenie, istota zła, przemiana i wiele, wiele innych. Tematy poważne, a jednak potraktowane z odpowiednią dozą dystansu.

Wśród tak wielu psalmów, warto wyróżnić kilka, które zwróciło moją uwagę. "Odpuszczać grzechy" skłaniający do refleksji na temat tego, czym jest przebaczenie i kiedy trzeba być człowiekiem. "Kuszony przez Szatana", czyli swoista przestroga przed usprawiedliwianiem swojego zachowania. "Wywyższony nad ziemię" o konformizmie, który przybiera różne formy. "Krzew winny" o zagrożeniu władzą, której upojenie prowadzi do zguby. "Mieli go obwołać królem" o pójściu w życiu własną drogą, bez oglądania się za innymi. Gdybym nie wiedziała, że teksty zaprezentowane przez księdza to psalmy myślałabym, że to raczej krótkie utwory liryczne napisane przez wierzącą osobę, obrazujące przemyślenia autora i jego spostrzeżenia, które bardzo często wywołują refleksje u odbiorcy.

Czy "Uśmiechnięte psalmy" to zbiór adresowany wyłącznie do czytelników wyznających wiarę chrześcijańską? Myślę, że nie, gdyż pewne uniwersalne problemy na których się skupiają, dotykają każdego z nas, bez względu na wyznawaną wiarę. Z pewnością więc warto od czasu do czasu zajrzeć do takich tekstów i przekonać się, czy forma uśmiechniętych psalmów, dodających otuchy, nam odpowiada.

Ks. Mieczysław Maliński


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Angel

26 komentarzy:

 1. Nie sięgnęłabym - nie przez tematykę, a przez to, że ja i cokolwiek wierszopodobnego to złe połączenie. Nie skupiam się na czymś takim: dosłownie wszystko mnie wtedy rozprasza.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie sięgałam po poezję i gdy ostatnio mi się to zdarzyło - miałam ogromne problemy z odbiorem treści. W opowieściach, kryminałach, trillerach, fantasy - mamy wszystko podane na tacy i nasza wyobraźnia ma pole do popisu w określonym obszarze. Tutaj jest kwestia zastanowienia, zanurzenia się w tekście, jego interpretacji. O ile potrafię zanurzyć się w ciągu dnia w jakiej książce (mimo krążącej wokół rodzinki i dźwięków dnia), tak poezja wymaga spokoju i wyciszenia, z czym mam obecnie problem. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie przeczytam :). Pamiętam kilkuzdaniowe, a często jednozdaniowe kazania ks. Malińskiego, który od lat 70. jest związany z kościół św. Franciszka Salezego w Krakowie, popularnie zwanym kościołem wizytek, gdyż przylega do niego klasztor sióstr wizytek. Takie kazania zawsze zmuszały do myślenia, przewartościowania swoich poglądów :). "Uśmiechnięte psalmy" zapewne podobnie :).
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam nigdy takich książek, ale może się skuszę :)

  Zapraszam na bloga i wspólnej obserwacji
  http://fashionlikealife.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością jest to interesująca publikacja, lecz ja obecnie szukam czegoś zupełnie innego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba tym razem to nie jest publikacja dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jakoś poezja ostatnio do mnie nie mówi;p

  OdpowiedzUsuń
 8. Dobrze się składa, że publikacja nie jest adresowana tylko do wyznawców wiary chrześcijańskiej. Raz na jakiś czas mogłabym zasiąść do takiej formy przekazu (w kwestii psalmów).

  OdpowiedzUsuń
 9. Już chcę mieć i czytać. Lubie rozważania i opowieści księdza Malińskiego, a "Uśmiechniętych psalmów" jeszcze nie czytałam.
  Dodać należy, że lubię też psalmy w wersji biblijnej, więc tym chętniej sięgnę po ich literackie widzenie.
  Dziękuję. Pozdrowienia z uśmiechem ślę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno bardzo ciekawa propozycja dla osób, które lubią rozważać, myśleć, analizować poezję. Kto wie, może pewnego dnia i ja sięgnę po tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tym księdzu, ale i tak nie sięgnę po tą pozycję. Nie przepadam za poezją i książkami religijnymi. To nie moja tematyka.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. mam mieszane uczucia, ale raczej nei sięgnęłabym po te pozycje

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja zbytnio nie lubię takich książek, na ogół nie zgadzam się z księżmi i tylko się wkurzam.

  OdpowiedzUsuń
 14. Raczej nie przepadam za książkami, które wprost zmuszają do refleksji, ale ta wydaje mi się być jakaś...inna. Jeśli trafię na nią w bibliotece to postaram się dać jej szansę, skoro mówisz, że warto :)
  Pozdrawiam (i zapraszam, oddaję wszystkie szczere komentarze ^^)
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie miałam jeszcze styczności z tym księdzem, ale myślę, że te psalmy przypadłyby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A ks. Maliński właśnie odszedł do domu naszego Pana. Tak, że to pewno jego ostatnia książka.

  OdpowiedzUsuń
 17. Przykre, że ksiądz już odszedł...

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie znam tekstów ks. Malińskiego, więc przy nadarzającej się okazji chętnie do nich zajrzę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Teraz już wiem, że powinnam te teksty poznać, uniwersalne prawdy przekonują każdego z nas. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niestety nie dla mnie takie pozycje, ale będę mieć to na oko gdy gdzieś mi zabłyśnie w zasięgu wzroku :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger