Premiery wydawnictw Fronda i Zona Zero
W wydawnictwie Fronda i Zona Zero pojawiły się nowości. Może coś was zainteresuje.

„Tsunami Historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata.”
Autor: Maciej Rosalak
Premiera: 26.09.2016 r.

Jak to możliwe, że wybuch wulkanu na drugiej półkuli wywołał małą epokę lodowcową w Europie i  - pośrednio - stał się przyczyną Wojny Trzydziestoletniej na naszym kontynencie? Co mają wspólnego siarczyste mrozy rosyjskie i guziki armii Napoleona? Maciej Rosalak przypomina fakty, na które nie zwraca się uwagi, a mają kapitalne znaczenie. Narrację książki wzbogaca częste sięganie do źródeł, do świadectw, i odkrywanie na nowo zastanawiających przekazów. To pierwsza w Polsce pozycja przedstawiająca dzieje ludzkości w aspekcie skutków działania żywiołów natury.


„Wołyń bez komentarza”
Praca zbiorowa
Premiera: 12.10.2016 r.

Nigdy nie publikowane drukiem relacje tych, którzy przeżyli wołyńską rzeź w 1943 r. Zapis reportaży radiowych, oryginalne listy i pamiętniki ocaleńców, spisane relacje świadków i ich rodzin. Dokumenty polskie i ukraińskie, w tym protokoły przesłuchań banderowców, odezwy i rozkazy Ukraińskiej Powstańczej Armii, dokumenty IPN, protokoły z miejsc zbrodni oraz inne bardzo mało znane materiały źródłowe. Ci, którzy ocaleli, opowiadają o życiu na Kresach, o dramatycznych zajściach, których byli świadkami i ofiarami. Tragedia odcisnęła na ich życiu krwawe piętno - już na zawsze. Żadna książka naukowa nie opisze bezsennych nocy dzieci, które były świadkami okrutnej śmierci ich rodziców zadawanej rękami sąsiadów.


„Sarmacja obalanie mitów. Podręcznik bojowy.”
Autor: Jacek Kowalski
Premiera: 17.10.2016 r.

Czasy sarmackie – Złota Wolność czy anarchia, która rozsadziła Rzeczpospolitą od środka? Kołtuneria mimo podgolonych łbów, czy złoty wiek kultury polskiej? W dodatku – podobno w katolickiej Sarmacji nietolerancja panowała, zaś polskie Kresy były krwawą kolonią, na której Rusini eksploatowani byli jak Murzyni…
Czym była Sarmacja? Cóż to za zjawisko wokół którego nagromadziło się tak wiele mitów i przekłamań a tylu z nas sądzi, że o sarmacji wypada mówić wyłącznie negatywnie – na wszelki wypadek nie weryfikując faktów?

„Mity medyczne które mogą zabić”
Autor: Katarzyna Świątkowska
Premiera: 26.10.2016 r.

Czy leki przeciwbólowe zabijają ludzi? Nieznane metody zwalczania bólu. Groźne oblicze suplementów. Kawa jest zdrowa, a czekolada broni przed powstawaniem skrzeplin. Gorzka prawda o cukrze. Twarde dane wynikające z najnowszych badań zadają kłam wielu przesądom pokutującym przez lata w medycynie prewencyjnej.
„Ta książka podważa mity, docierające do nas ze środków masowego przekazu i internetu , które czasami są nam serwowane w sposób bardzo świadomy. Przekazuje rzetelne i aktualne informacje naukowe, często nieznane dla większości osób. Dodatkowo uczy, jak w prosty sposób jesteśmy w stanie zmienić jakość swojego zdrowia”. - Marek Marciniak, doktor nauk medycznych, neurochirurg.


 „Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy.”
Autor: Marcin Jakub Szymański, Błażej Torański
Premiera: 28.10.2016 r.


Pierwsza w Polsce panorama łódzkich rodzin fabrykanckich. Historie rodów oparte na dokumentach i na relacjach potomków założycieli fabryk – nie tylko włókienniczych. Zakłady dawały właścicielom bogactwo, a rzeszom ludzi – pracę. Jedne z największych fortun w Europie, zapierające dech w piersiach wzloty i upadki, wielkie interesy i głośne bankructwa. Poznańscy, Heinzlowie, Grohmanowie, Urbanowscy i Gehligowie - wielkie łódzkie dynastie. Kto i na czym zbijał fortuny oraz co się stało ze znanymi łódzkimi rodzinami w czasie wojny i po jej zakończeniu? Co dziś robią potomkowie bohaterów ?

Ja na pewno przeczytam książkę o Wołyniu. A wy? Skusicie się na jakiś tytuł?

20 komentarzy:

 1. Ja też bardzo chciałabym przeczytać książkę o ''Wołyniu'' , ale wszystkie ksiażki tutaj przedstawione brzmią ciekawie i jak bedę mieć szanse to na pewno przeczytam każdą z nich.
  Pozdrawiam!
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zainteresowała ta o medycznych mitach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Relacje ze zbrodni wołyńskich z pewnością mogą poruszyć. Myślę, że tę pozycję bym wybrała. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie zdecydowanie najciekawszą pozycją jest tematyka Wołynia

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę o fabrykantach chciałabym mieć na swojej półce. W końcu jestem mieszkanką Łodzi od czterech lat! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O, pierwsze ciekawie brzmi. I okładka interesująca :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mity medycznie zdecydowanie najciekawsze :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znalazłam nic w swoim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 9. O dziwo najbardziej zainteresowały mnie "Mity medyczne..." ;) Lubię tego typu książki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wołyń może być ciekawą lekturą. Mam zamiar iść również na film.

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nic dla mnie, chociaż Wołyń brzmi ciekawie.
  Pozdrawiam
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ups, widzę tu zbyt wiele pozycji dla siebie. Ze względu na wykształcenie chętnie sięgnęłabym po "Tsunami historii", intryguje mnie. Poza tym książka o Wołyniu oraz łódzkich fabrykantach.

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie czytam ,,Tsunami historii":)

  OdpowiedzUsuń
 14. "Mity medyczne" wydają się bardzo ciekawą pozycją.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger