O Polskich podróżnikach, z ambasadorami ŚDM i o nowej Frondzie Lux
Z okazji ciepłego początku lata Fronda zachęca do rozważań i podróży. W wydawnictwie pojawiły się nowości, a ja zapraszam na ich krótki przegląd.Poza horyzont. Polscy podróżnicy - Joanna Łenyk-Barszcz, Przemysław Barszcz


Pierwsza taka książka na polskim rynku o Polakach i mieszkańcach Rzeczpospolitej, którzy docierali do nieznanych zakątków świata. Porywające historie, barwne postacie i egzotyka.

Świętosława „Sigrid” – matka trzech królów: Anglii, Danii i Szwecji – pochodziła z państwa gnieźnieńskiego. Poszukiwanie korzeni średniowiecznego rycerza Jaksy Gryfita niczym opowieść z „Sherlocka”. Kim są strażnicy Grobu Bożego, gdzie jest zamek w Miechowie i jaką rolę w tej historii odgrywają krakowskie norbetanki? Tajny wysłannik papieski, Benedykt Polak w dramatycznych okolicznościach dotarł do Mongolii – na długo przed wyprawą Marco Polo. Żyd z Poznania – Kasper – człowiek dwóch kontynentów. Szpieg indyjskiego sułtana, chrześniak Vasco Da Gamy i odkrywca Brazylii. Robert wraz z polskimi rzemieślnikami zbudował pierwszy zakład przemysłowy w Ameryce – hutę szkła. Jako pierwsi zostali zrównani w prawach z obywatelami angielskimi. Podróż jezuity Michała Boyma przebiegała przez 4 kontynenty i 3 oceany. Szczególnie interesowali go Kafrowie, a celem było Makau w Chinach. Krzysztof Arciszewski, najwybitniejszy artylerzysta swej epoki, admirał i zdobywca Pernambuco, jako pierwszy Polak badał zaginione plemiona indiańskie. Być może był pierwszym nurkiem na świecie, który w stroju własnego pomysłu kilka godzin spędził pod wodą. Maurycy Beniowski zjednoczył pod swoim berłem wszystkie plemiona Madagaskaru. Chcąc przejąć jego pamiętnik opisujący Północny Pacyfik, szpiedzy wielkich mocarstw dopuszczali się morderstw i podpaleń. Łowca orchidei – Józef Warszewicz – odkrył nieznane w Europie gatunki i rodzaje roślin. Jan Kubary udokumentował, jako pierwszy a zarazem jako ostatni badacz, odchodzącą kulturę mikronezyjską. Polski przyrodnik Benedykt Dybowski z głębokim żalem rozstawał się z Syberią, na którą został zesłany, a w podróż dookoła świata wyruszył jeden z najwybitniejszych polskich akwarelistów - Julian Fałat.

Książka pięknie wydana i bogato ilustrowana.Yes, we can! Powołani, by świadczyć – Zbigniew Kaliszuk

Świadectwa wiary ambasadorów Światowych Dni Młodzieży (i nie tylko). Wszyscy rozmówcy przekonują, że należy oddać się Bogu, a najlepsza Ewangelia, jaką możemy przekazywać, to przykład tego, jak sami żyjemy. Po lekturze tej książki zapragniesz pomagać innym!

Marcin Mroczek, Kamil Stoch, Antek Smykiewicz, Zofia Klepacka, Jakub Szymczuk i wielu innych bohaterów pierwszych stron gazet, a także tytanów cichej pracy.

Marcin Kwaśny (aktor) – poprosił Boga o interwencję; zerwał z nałogiem, jego relacje z żoną stawały się coraz lepsze, ludzie, z którymi utrzymywał toksyczne kontakty, poodchodzili i zaczął się w jego życiu powolny proces naprawczy. Na dodatek wymodlił nawrócenie żony.

Nie potrafiłbym żyć bez Kościoła, bez sakramen­tów. Eucharystia daje mi ogromną siłę, pozwala powstać, zła­pać pion, opierać się pokusom i iść przez życie z podniesioną przyłbicą, z radością w sercu.

Tomasz Wolny (dziennikarz telewizyjny) 
– wiarę dostał w prezencie od rodziców, jako żywy, prawdziwy i osobisty przykład. Obecność Boga czuł zawsze. Nawet gdy wybierał się do pracy w terenie:

Gdy kupowałem bilet na pociąg do Poznania, rozpoznała mnie pani z kasy, co właściwie mi się nie zdarza i widząc mnie w bluzie, z dużym plecakiem powiedziała: „O, wreszcie pan, panie Tomku, odpocznie”, na co ja, że właśnie nie bardzo, bo przede mną dwa wyjątkowo trudne i stresujące dni w pracy, na co pani zerknęła na mnie i powiedziała: „To ja za pana zmówię Zdrowaśkę”. Ścisnęło mnie w gardle, bo to było wte­dy najbardziej krzepiące zdanie na świecie. Pomyślałem sobie OK, czyli jesteś, czuwasz – musi się udać, będzie git.

Tadeusz Syka (dziennikarz telewizyjny) - Jezus mówi: zostaw wszystko i chodź za mną. „Zo­staw wszystko” znaczy „zostaw to życie, które nie jest zwią­zane z naszą wiarą”. Ja tak zrobiłem i się nie zawiodłem.


Kwartalnik Fronda Lux 79

Temat numeru - Mózg w naczyniu. Niedawno zmarł filozof Hilary Putnam, twórca teorii o mózgu w naczyniu. To dobra okazja do rozważań nad rzeczywistością, czy świat który nas otacza nie jest symulacją?

50 twarzy Watykanu, czyli spojrzenie na różne oblicza współczesnego kościoła - od bractwa Piusa X, czyli tzw. lefebrystów, po "kościół otwarty" i "katolewice".

Maj w czerwcu, czyli zastanawiamy się, czy sztuka na podstawie dzieła biskupa Krasickiego wywołuje rzeczywiście uzasadnione oburzenie. Na zarzuty odpowiada sam oskarżony - Bronisław Maj.

Upomina się wiocha o Twardocha czyli o kłopocie z pisarzem Szczepanem Twarodchem. Mają z nim problem po lewicy jak i po prawicy, czyj on i jaki on?Skusilibyście się na jakiś tytuł z zaprezentowanych przeze mnie?

11 komentarzy:

 1. Właśnie czytam ,,Poza horyzont. Polscy podróżnicy":) Jest starannie wydana, ma dużo ilustracji i wkrótce napiszę o treści. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam tych książek, na razie muszę zająć się pisaniem pracy dyplomowej, później nadrobię zaległości. :-)

  Pozdrawiam,
  www.kosmetykiani.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawe te dni mlodziezy sie zapowiadaja

  OdpowiedzUsuń
 4. O podróżnikach zdecydowanie chciałabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Podoba mi się "Poza horyzont". Uważam, że sam pomysł na książkę jest doskonały. Dodaję do mojej listy książek, które muszę mieć:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja muszę się w końcu zaopatrzyć w papierowy numer Frondy Lux, bo czytywałam starą, dobrą Frondę a teraz tę nową czytuję w necie i fajnie piszą oni. Zwłaszcza podoba mi się częsta obecność postfantastów na ich łamach - strasznie jestem np. ciekawa, co teraz napisali o tym Twardochu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może o podróżnikach bym poczytała...

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy i drugi mnie zainteresowały, ale nie na tyle, by mieć je na własność.

  OdpowiedzUsuń
 9. Yes we can mnie zainteresowało :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam podróże, zarówno te bliskie, jak i te dalekie, dlatego już zaczynam polowanie na książkę "Poza horyzont":-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger