"Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie" - odkryj świat XVIII-wiecznej arystokracji. Premiera książki w Łazienkach Królewskich


13 maja o godzinie 18.00 w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z badaczami zajmującymi się epoką stanisławowską oraz twórcami najnowszego zbioru esejów „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, będącego rozwinięciem i uzupełnieniem pierwszej polskiej krytycznej edycji pamiętników króla. Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Łazienek Królewskich.Stanisław August nie tylko posiadał talent literacki, ale także zmysł wnikliwej obserwacji rzeczywistości, dlatego wspomnienia monarchy określić można jako jeden z najciekawszych i najważniejszych dokumentów epoki oświecenia. Wspomnienia, pisane w oryginale w języku francuskim, ukryte w rosyjskich archiwach, przez wiele lat były niedostępne. Pierwsze polskie wydanie, zawierające wszystkie tomy, ukazało się dopiero w 2013 roku.

W memuarach król opisuje nie tylko swoje życie prywatne, relacjonuje również wydarzenia polityczne, odbywające się na arenie polskiej i międzynarodowej. Obrazy i portrety arystokracji, barwne opisy codzienności epoki oświecenia, wydarzenia związane z tragiczną historią Polski końca XVIII wieku nakreślone przez monarchę w „Pamiętnikach”, pozostawiają w czytelniku jednak pewien niedosyt i rozbudzają apetyt na ciąg dalszy. To właśnie zaspokojeniu tej ciekawości służyć miał cykl wykładów „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”, które odbywały się w Łazienkach Królewskich od września 2013 do czerwca 2014 roku. W trzynastu otwartych wykładach, zorganizowanych przez Ośrodek Badań nad Epoką Stanisławowską w Łazienkach Królewskich we współpracy z Polskim Towarzystwem Badań nad Wiekiem Osiemnastym, wzięli udział wybitni badacze XVIII-wieku.Zbiór wygłoszonych wówczas wykładów, zilustrowanych portretami opisywanych przez króla osobistości i wieloma pięknymi rycinami z epoki, został zebrany w tomie „Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”. Eseje w przystępny sposób ukazują pełną galerię portretów postaci znanych z kart królewskich wspomnień. Autorzy przyjrzeli się wnikliwie wybranym bohaterom i zjawiskom ukazanym w pamiętnikach monarchy, przybliżając niejednokrotnie aspekty prze władcę przemilczane. Poznamy tu więc nie tylko szczegóły królewskich relacji z damami jego serca, ale też z przyjaciółmi, rodziną czy bliskimi współpracownikami.

Jak pisze redaktor tomu, prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, „zwiedzanie stworzonej przez Stanisława Augusta galerii literackich portretów jest zajęciem fascynującym”, dzięki przedstawionym rozprawom odkryjemy szczegółowy obraz XVIII-wiecznej Europy, specyfikę ówczesnej mentalności, a także poznamy postać i tajemnice naszego ostatniego króla. „Pamiętniki Stanisława Augusta” to wciągająca lektura dla współczesnych odbiorców, nie tylko tych zajmujących się zawodowo historią, literaturą czy kulturą.„Pamiętniki Stanisława Augusta i ich bohaterowie”
Wstęp i redakcja naukowa: Anna Grześkowiak-Krwawicz
Autorzy: Agata Roćko, Teresa Kostkiewiczowa, Zofia Zielińska, Urszula Kosińska, Angela Sołtys, Richard Butterwick-Pawlikowski, Piotr Ugniewski, Maria Czeppe, Dorota Dukwicz, Marek Dębowski
Rok wydania: 2015, liczba stron: 356

Spotkanie promocyjne:
13 maja 2016 roku, godz. 18.00, Pałac na Wyspie, Muzeum Łazienki Królewskie, wstęp wolny.

Książka w cenie 60 zł dostępna jest w sklepie na stronie www.lazienki-krolewskie.pl oraz na terenie muzeum.
Skusicie się na spotkanie? A może na książkę?

17 komentarzy:

 1. Doceniam taką literaturę, ale raczej nie sięgam po nią z fascynacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że do Warszawy mam tak daleko, bo ostatni król Polski zawsze mnie intrygował :)

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja mieszkam w Wawie ale czasu brak ;/

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam już inne plany na ten dzień, a książka nie interesuje mnie aż tak bardzo, by dać za nią 60 złotych.

  OdpowiedzUsuń
 5. Publikacja wydaje się ciekawa, jednak do Warszawy mam zdecydowanie za daleko

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo żałuję, że nie jestem z Warszawy ... :( Ta pozycja wydaje mi się bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. pewnie do ksiazki bym zjarzala :D

  OdpowiedzUsuń
 8. 60 złotych to trochę dużo, ale z drugiej strony naprawdę bardzo chcę przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka mogłaby być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Warszawa jest zbyt daleko, wiec nie mam szans :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Książka w sam raz dla mnie, ale szkoda, że mam dość daleko do Warszawy. Niemniej jednak trafia na listę "do przeczytania" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bym przeczytała:(
  Mam ściągniętą wersję cyfrową tych pamiętnikow, muszę się zabrać za lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka, którą muszę mieć!

  OdpowiedzUsuń
 14. z przyjemnością wzięłabym udział w takich spotkaniach w Łazienkach. Książka zapowiada się ciekawie, ale jej cena jak dla mnie jest zbyt wysoka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger