#czytajdalej – pierwsza taka premiera na świecie!Po raz pierwszy premiera literacka odbędzie się nie w księgarni, lecz w przestrzeni całego miasta. W środę (11 maja) niemal 500 kolejnych stron najnowszej powieści Jaume Cabrégo pojawiło się na billboardach w metrze, plakatach, kawiarnianych kubkach, sklepowych witrynach, podłogach bibliotek, magnesach na latarniach oraz na chodnikach. Aby przeczytać całą książkę, trzeba odbyć wycieczkę po kilkuset miejscach w Warszawie. Takiej premiery do tej pory nie było na świecie. To zwiastun pierwszej edycji Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury.


Na pięć dni przed rozpoczęciem festiwalu, swoją niezwykłą premierę ma „Cień Eunucha” (Wydawnictwo Marginesy) Jaume Cabrégo. Czytamy nad Wisłą, w klubach, na ulicach oraz naturalnie w bibliotekach i Empikach. Na każdym nośniku widnieje hasło festiwalu – #czytajdalej. Z jednej strony organizatorzy zachęcają nim do tego, żeby nie przestawać czytać i czytać więcej. Z drugiej zaś, motywują do szukania dalszych stron powieści, fotografowania ich, publikowania w internecie i tagowania #czytajdalej. Zdjęcia z tym hasztagiem są zbierane na stronie www.festiwalliteratury.pl. Tam też znajduje się lista miejsc, w których można szukać kolejnych stron książki. Dzięki temu, spacerując po mieście, można przeczytać całą powieść, której autor jest także jedną z gwiazd Apostrofu. Międzynarodowego Festiwalu Literatury. Pisarz spotka się z czytelnikami 20 maja o godz. 18:00 w Teatrze Powszechnym, a sam festiwal rozpocznie się już w poniedziałek, 16 maja.


Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą. Jednocześnie w ośmiu miastach przez cały tydzień (16-22 maja) odbędzie się ponad 70 wydarzeń: debat z pisarzami, spacerów literackich oraz spotkań autorskich, którym będzie towarzyszyć wiele książkowych premier. W podziękowaniu czytelnikom, Empik zorganizował wydarzenie, na które, oprócz rodzimych twórców, zaproszono także ulubionych pisarzy Polaków z zagranicy. Na Apostrof przyjadą norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla – Lars Saabye Christensen, autor bestsellerowych thrillerów – Marc Elsberg, król skandynawskiej powieści kryminalnej – Mons Kallentoft, amerykańska mistrzni powieści kobiecej – Paullina Simons, a także znawczyni kobiecego umysłu i ciała – Diane Ducret. Z czytelnikami spotkają się także m.in. Jerzy Pilch, Jacek Dehnel, Olga Tokarczuk, Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki, Katarzyna Grochola, Jacek Hugo-Bader, Katarzyna Bonda czy Zygmunt Miłoszewski. Podczas festiwalu swoje premiery będzie miało aż 10 książek.Wydarzenia będą się odbywać na deskach stołecznych teatrów: Powszechnego i Dramatycznego oraz w salonach Empik. Poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina. Kuratorem tegorocznej edycji jest Sylwia Chutnik. Autorem oprawy wizualnej festiwalu jest Tymek Borowski. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia jest Empik – największa polska sieć zajmująca się dystrybucją książek. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest bezpłatny. Cały program festiwalu dostępny jest na stronie: www.festiwalliteratury.pl

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
16-22 maja 2016 roku
www.festiwalliteratury.pl
https://www.facebook.com/events/912556515532107/
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin
Organizator: Empik
Partnerzy: Warszawskie Targi Książki, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B., Świat Książki, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Flow Books, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Muza, Wydawnictwo Czarne, Fabryka Słów, Wydawnictwo Insignis, Prószyński Media, Wydawnictwo Krytyka Polityczna, Wydawnictwo SQN, Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo MG, Wydawnictwo Akurat, Wydawnictwo Filia, Wydawnictwo Czwarta Strona, Wydawnictwo Wielka Litera


 PROGRAM - ŁÓDŹ – Empik Manufaktura


16.05
18:00 Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem, prowadzenie Maciej Trojanowski

17.05
18:00 Spotkanie z Jackiem Komudą, prowadzenie Maciej Trojanowski

18.05
18:00 Spotkanie z Andrzejem Ziemiańskim, prowadzenie Maciej Trojanowski

19.05
18:00 Spotkanie z Gają Grzegorzewską, prowadzenie Monika Sawicka

20.05
18:00 Spotkanie z Januszem L. Wiśniewskim, prowadzenie Elżbieta Piotrowska

21.05
14:00 Spotkanie z Krystyną Mirek, prowadzenie Elżbieta Piotrowska
18:00 Spotkanie z Agatą Przybyłek, prowadzenie Monika Sawicka

22.05
12:00 Spacer literacki z Joanną Fabicką – sprawdź miejsce startu na www.festiwalliteratury.pl
16:00 Spotkanie z Manuelą Gretkowską, prowadzenie Elżbieta Piotrowska


Ja także biorę udział w akcji!

#czytajdalej to przede wszystkim promocja czytelnictwa na szeroką skalę i wspólne działanie wszystkich miłośników książek. Zachęcam Was również do sfotografowania się z kartką z napisem #czytajdalej i do nominowania do zadania kolejnych osób!

27 komentarzy:

 1. Wspaniała akcja! Niestety daleko ;/

  OdpowiedzUsuń
 2. Pomysłowo;) niezła zabawa dla uczestników.

  OdpowiedzUsuń
 3. w najbliższych dniach będę często w Łodzi, to może uda mi się wybrać na jakieś spotkanie:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniała akcja. Szkoda tylko, że praca nie pozwala mi odwiedzić w tym terminie Warszawy :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna akcja promująca czytelnictwo!

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna akcja, miło Cię zobaczyć Wiolu, ja też postaram się zrobić zdjęcie i zaprosić kolejne osoby, tymczasem udostępniam informację o wydarzeniu na blogu bowiem warto wspierać tak kreatywne promowanie czytelnictwa :) Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna akcja, miło Cię zobaczyć Wiolu, ja też postaram się zrobić zdjęcie i zaprosić kolejne osoby, tymczasem udostępniam informację o wydarzeniu na blogu bowiem warto wspierać tak kreatywne promowanie czytelnictwa :) Pozdrawiam cieplutko! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Akcja naprawdę świetna! Szkoda, że już nie mieszkam we Wrocławiu :(

  OdpowiedzUsuń
 9. Promocja jak się patrzy! Powinna być skuteczna.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rewelacyjna akcja :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajna akcja. Planuję poszukać stron książki Cabrego ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. W takich przypadkach bardzo żałuję, że nie mieszkam w Warszawie lub jej okolicach. Ale mówi się trudno. Życzę wszystkim przyjemnej zabawy :)
  U mnie konkurs - książka pod moim patronatem - zapraszam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Fajnie masz, akurat w Twoim mieście festiwal się odbędzie. :P Mi niestety nie po drodze z żadnym z miast... Ale będę śledził relacje!

  OdpowiedzUsuń
 14. Muszę koniecznie zobaczyć, kto to mojego Empiku zawita. :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Super sprawa :) Ja jak zwykle mam wszędzie daleko :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna akcja - widzę też że wiele się dzieje w Empku w Łodzi - szkoda że mam daleko...

  OdpowiedzUsuń
 17. Ktoś miał rewelacyjny pomysł:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawe czy ktoś odwiedził te wszystkie miejsca, żeby przeczytać całą książkę :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Szkoda, że większość takich super akcji jest w wielkich miastach.

  OdpowiedzUsuń
 20. Świetnie zrobiona akcja marketingowa Empiku. Tak się powinno promować festiwale literackie :) Coś mi się zdaje, że o tym festiwalu jeszcze długo będzie głośno ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Słyszałam już o tej akcji i przyznaję, że nawet przypadła mi do gustu :)
  Dobrze, że w Polsce coraz częściej coś się dzieje właśnie dla czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo fajna akcja. Zazdroszczę osobom, które będą mogły w niej wziąć udział. :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Bardzo kreatywna akcja :) brawa dla pomysłodawców :)
  http://reading-mylove.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger