"Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko" już niebawem w księgarniach!

Długo oczekiwana premiera Wydawnictwa Tyniec już za kilka dni trafi do księgarń. „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko” to zbiór dwunastu rozmów, które Łukasz Wojtusik przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem. O czym dyskutują?
Nie szukajcie w tej książce prostych recept na trudne problemy, ale raczej pytań, które pomogą wam zmienić sposób myślenia o życiu, starości i śmierci (Szymon Hiżycki OSB)

Dlaczego umieramy, po co? Czy śmierć może być godna? Po co istnieje cierpienie? Co powiedzieć matce, która straciła dziecko? Co myśleć o samobójcach? Czy żałoba może być na pokaz? Czy ojciec boi się śmierci? - to tylko niektóre z pytań pojawiających się podczas spotkania laika z zakonnikiem.

Księża i zakonnicy bywają nudni. Rozmowy z nimi czasem jeszcze bardziej nudne i banalne. Rozmowa Łukasza Wojusika z o. Leonem Knabitem nie jest ani nudna, ani tym bardziej banalna. Szczerze polecam. (Grzegorz Kramer SI)

Do pracy nad książką „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko” udało się nam zaprosić Adama Golca, jednego z najwybitniejszych polskich fotografów.

Adam maluje czernią i bielą, sprawdza paletę barw między tymi kolorami. Wiedziałem, że po swojemu opowie i dokona rytuału, znajdzie miejsca śmiertelne, złoży z nich historię. Był w Tyńcu, szukał, sprawdzał, czy uda się klasztor pokazać intymnie. Wreszcie przysłał mail: „Oto coś dla Ciebie”. Wciąż nie wiem, czemu Adam Golec, jeden z najlepszych fotografów w Polsce, zgodził się. Efekty jego pracy przekazuję dalej – z moją wielką wdzięcznością (Łukasz Wojtusik)

Adam Golec jest autorem zdjęcia okładkowego oraz autorskiego fotoreportażu, który jest integralną częścią książki „Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko”.

O autorach książki:

Leon Knabit OSB - ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim. Rychło przeniósł się z rodziną do Siedlec, gdzie zdobył wykształcenie od podstawowego poprzez maturę w liceum im. Bolesława Prusa w roku 1948 do ukończenia Wyższego Seminarium Duchownego diecezji Siedleckiej czyli Podlaskiej. 
27 grudnia 1953 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk księdza biskupa Ignacego Świrskiego. Jako młody kapłan (ze względu na słaby stan zdrowia) pełnił posługę duszpasterską, najpierw na Podhalu, w Gronkowie i w Brzegach,potem w Siedlcach i w Pewli Małej koło Żywca. 
W 1958 r. został przyjęty do nowicjatu w opactwie w Tyńcu, otrzymując imię zakonne Leon. W dniu 15 sierpnia 1960 roku złożył profesję monastyczną. W następnych latach – już jako tyniecki mnich – pełnił szereg posług duszpasterskich i rekolekcyjnych: 1963–1970 był proboszczem tynieckiej parafii, 1971–1980 mistrzem nowicjatu, 1977–1983 podprzeorem opactwa, a przez następnych 10 lat był przeorem w zależnym od Tyńca klasztorze w Lubiniu (pod Poznaniem) i jednocześnie przez kilka lat również proboszczem tamtejszej parafii. Po powrocie do Tyńca został ponownie powołany na urząd podprzeora (1994–1999,2002–2005), a w latach 2001–2002 przeora opactwa. 
Od wielu lat ceniony duszpasterz, rekolekcjonista i spowiednik; współpracuje z telewizją, radiem, . Autor wielu książek, artykułów i felietonów.

Łukasz Wojtusik (ur.1978) -  dziennikarz od lat związany z radiem TOKFM. Szef krakowskiej redakcji Grupy Radiowej Agory. Autor audycji KRAKOWSKIE PRZEDMIEŚCIE na antenie radia TOKFM, współzałożyciel radiowego klubu książki POCZYTALNI. Autor wielu rozmów z ludźmi kultury i sztuki. Współpracuje między innymi z Uniwersytetem Dzieci, Akademią Solidarności oraz magazynem New Eastern Europe.W 2013 roku laureat nagrody Dziennikarzy Małopolski dla najlepszego dziennikarza kulturalnego. Doktorant Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mąż i ojciec.  Zbiera ikony, czyta książki; gdy jest za głośno, jedzie do Tyńca

Adam Golec - rocznik 1970. Absolwent PWSFTviT w Łodzi. Fotograf, videograf. Wielokrotnie nagradzany w konkursach fotograficznych, Fotografii Teatralnej, Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Foto, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej.
Autor między innymi zdjęcia Wisławy Szymborskiej, na którym uwiecznił wzruszającą reakcję Poetki na wiadomość o przyznaniu jej Nagrody Nobla. Fotografii, która weszła do kanonu polskiego fotoreportażu. Przez lata również jej zaufany portrecista. Do własnego gwiazdozbioru portretowanych osób zebrał Mario Vargasa Llosę, Johna Malkovicha, Ludwika Jerzego Kerna, Petera Greenawaya, Stanisława Lema, Orhana Pamuka, Andrzeja Stasiuka i wiele innych interesujących postaci.
Wśród swoich publikacji obok reportażu i eseju fotograficznego oraz portretu ma opartą na współpracy z polskimi pisarzami książki. Wyspę Łzę z Joanną Bator czy zbiór wywiadów z Andrzejem Stasiukiem ilustrowany fotografiami pisarza z Wołowca.

Eseista i dokumentalista fotograficzny. Bohaterami jego reportaży są niepełnosprawni zdobywający Kilimandżaro, członkowie Tamilskich Tygrysów i ofiary wojny domowej na Sri Lance. Buduje przejmujące historie fotograficzne, dokumentujące losy osób postawionych w trudnych sytuacjach życiowych (Anna Krupa, urodzona bez rąk kobieta, która samotnie wychowuje córkę), historie osadzone w okrytych tabu przestrzeniach społecznych (tancerki Go-Go).
Adam Golec

Łukasz Wojtusik, fot. Jacek Lenczowski

Specjalna strona projektu: www.duszazcialawyleciala.tyniec.com.pl


Zainteresowała was ta książka? Mnie bardzo!

18 komentarzy:

 1. Mnie zainteresowała i to bardzo. Z pewnością przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię takich tematów :D Są trochę przerażające ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka zdecydowanie nie jest dla mnie :)

  http://recenzandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nietypowa publikacja. Poczekam jednak na jej recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem bardzo zaintrygowana tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Raczej nie jest to książka dla mnie. Ale poczekam na pierwsze opinie i wtedy zdecyduję, czy chcę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 7. No nie ukrywam ze to ciekawa pozycja:) by po nią sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się intrygująco. W najbliższych planach mam książkę "Czego najbardziej żałują umierający". Tę chętnie też bym poznała :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie średnio. Poczekam na Twój wpis.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie się z tą książką zapoznam :) Zapowiedź brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam ojca Leona! To jest tak pozytywny człowiek, że brakuje słów! Jak ja dawno na żywo nie widziałam.. Pamięta, jak jeszcze chodziłam do podstawówki i mieszkałam we wsi, z której wyprowadziłam się prawie pięc lat temu. Przyjechał do nas, do szkoły, a było to po drugiej stronie Wisły. Tak jakby na przeciwko. Nawet gdzieś w archiwach znajdzie się pamiątkowe zdjęcie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czas przedświąteczny to dobry moment na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Może nie tak do końca mnie ta pozycja przekonała, ale nie skreślam jej całkowicie. Może kiedyś znów gdzieś ją spotkam i wtedy po nią sięgnę. Jednak jeszcze nie teraz ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Intryguje mnie ta powieść :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Intrygująca, nie powiem, że nie. Poczekam jeszcze na jakieś recenzje! ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Miałam okazję spotkać Ojca Leona Knabita na Targach Książki w Krakowie. Ten, kto kiedykolwiek miał z nim styczność na pewno wie, jak bardzo jest sympatyczny, mądry, pełen empatii i ciepła. Nie wątpię więc, że to będzie wartościowa książka. Bardzo, bardzo chętnie przeczytam. :-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Zapowiada się wyjątkowo cenny tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja też zwróciłam uwagę na tę książkę. I już ją przeczytałam, ale nie zrecenzowałam. Może zdążę przez Tobą.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger