Pokoloruj portret Witkacego | Premiera albumu "Sztuki piękne pod Tatrami"Twórczość młodopolskich dekadentów, odurzające dzieła Witkacego „prosto z firmy portretowej” i działalność prekursorów sztuki z obszaru Tatr – wszystko to składa się na najnowszy album „Sztuki piękne pod Tatrami”. Pierwsza tak kompleksowa publikacja na temat artystyczno-intelektualnego fenomenu Tatr i Zakopanego miała swoją premierę 21 grudnia.

„Sztuki piękne pod Tatrami”

Autor: Teresa Jabłońska
Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Tatrzańskie
Oprawa: twarda z obwolutą
Liczba stron: 480
Cena katalogowa: 169 zł


Dlaczego akurat Zakopane, małe miasto w górach, było szczególnie ukochanym i inspirującym miejscem dla artystów? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w albumie „Sztuki piękne pod Tatrami”. Oprócz piękna Podhala książka odkrywa przed czytelnikiem również jego mroczne strony wydobyte w sztuce młodopolskich dekadentów i kontrowersyjnych twórców awangardowych XX wieku.
Album „Sztuki piękne pod Tatrami” po raz pierwszy pokazuje pełny i obiektywny obraz Tatr w twórczości artystów do roku 1939. Prezentuje dzieła ze wszystkich dziedzin sztuki. Podhale, które prezentuje Teresa Jabłońska – historyk sztuki i długoletnia dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego, jest spoiwem działań artystycznych silnie oddziałujących na życie zarówno ówczesnych jego mieszkańców, jak i samych artystów. Ponadczasowa twórczość Witkacego, przenikliwe malarstwo Aleksandra Kotsisa – czołowego przedstawiciela krakowskiego środowiska artystycznego XIX wieku czy impresjonistyczne pejzaże Leona Wyczółkowskiego to wszystko dowodzi fenomenu regionu, który od lat inspiruje najwybitniejszych polskich twórców.
Większość dzieł reprodukowanych w albumie pochodzi ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego. Główną oś narracji tworzą zaś prace pochodzące m.in. z Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Warszawie.
Teresa Jabłońska (ur. 1944) – specjalizuje się w zagadnieniach związanych ze sztuką ludową, a w szczególności w stylu zakopiańskim, autorka licznych opracowań naukowych, przez wiele lat dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego.
Dwujęzyczny album „Sztuki piękne pod Tatrami” jest ukoronowaniem współpracy Tatrzańskiego Parku Narodowego i Muzeum Tatrzańskiego.

Albumu jeszcze nie posiadam, ale już teraz zachwycam się kolorowanką z obrazkami z książki, jaka do mnie niespodziewanie dotarła.
Jesteście zainteresowani tym albumem?

17 komentarzy:

 1. Sama kolorowanka musi sprawiać wiele radości! Świetny pomysł na odprężenie się. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nigdy nie byłam w górach, choć bardzo chciałabym być. Co do kolorowanki, to zdecydowanie nie dla mnie, bo ja nie lubię kolorować.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo zainteresowana,ponieważ kocham Zakopane i Witkacego to już szczególnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sama kolorowanka robi wrażenie, i do tego jeszcze opakowanie kredek z okładką albumu. Super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny album. Niestety kolorowanie ostatnio zaniedbałam, ale może kiedyś znowu zakumpluję się z moimi kredkami ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna opcja na oderwanie się od codzienności:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca propozycja, chętnie bym się zrelaksowała kolorując takie wspaniałe dzieła :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Super pomysł z tą kolorowanką, szczególnie dla kogoś kto właśnie dla relaksu lubi czasami wziąść do ręki kredki:) Poza tym taka forma kontaktu z dziełem pozwala lepiej zrozumieć temat..możemy go poczuć bardziej doświadczalnie. Ja moje kredki zawsze mam pod ręką:) Co do gór - to kocham, mam nadzieję, że kiedyś dane mi będzie widzieć je z własnego okna:)

  OdpowiedzUsuń
 9. To musi być piękny i fascynujący album:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeszcze mnie nie kolorowanki nie porwały, nie miałabym czasu... Może dlatego tego typu przedsięwzięcia na mnie nie działają. Wolałabym poobcować z albumem, bo cenię sztukę, która inspirowała się Tatrami...

  OdpowiedzUsuń
 11. Interesuję się wszystkim, co ma jakikolwiek związek z naszymi górami. Tego albumu w swoim czasie na pewno poszukam w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 12. Do mnie też dotarła ta kolorowanka :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger