Nowości wydawnicze Zysk i S-ka
W wydawnictwie Zysk i S-ka pojawiły się kolejne nowości. Zapraszam na przegląd tytułów.


Loża niewiniątek
Michele Giuttari

Stron: 408
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Iwona Banach
ISBN: 978-83-7785-638-3
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 32,40 zł

Tajemnicze i szalone zwroty akcji oraz krążący nad wszystkim cień mafii...
W Loży niewiniątek komisarz Michele Ferrara znajduje się w centrum zagmatwanej intrygi: z przedawkowania narkotyków umiera dziewczynka, a w mieście popełnione zostają dwa zabójstwa. W świecie podziemia wciąż toczy się bezpardonowa walka o wpływy w Toskanii między albańską mafią a Cosa Nostrą. Te dwa ciągi pozornie ze sobą niepowiązanych wydarzeń okazują się częścią większej sprawy, którą może rozwiązać tylko Ferrara. Śledztwo zaczyna go angażować emocjonalnie szczególnie od chwili, kiedy jego najlepszy przyjaciel Massimo Verga znika w tajemniczych okolicznościach i jest poszukiwany w związku z morderstwem w Versilia. Komisarz Ferrara będzie musiał stawić czoło zmowie milczenia i wszechmocnym organizacjom przestępczym, a po tym jak zostanie zawieszony, będzie mógł liczyć jedynie na miłość swojej żony Petry i lojalność najbliższych współpracowników. Znajdzie się w piekle, gdzie wszystko jest na sprzedaż, wszystko ma swoją cenę, a ofiarami są bezbronni, często bezimienni ludzie.
„Największy włoski autor kryminałów” - THE TIMES.
„Loża niewiniątek to jedna z 80 książek do zabrania w podróż dookoła świata” - THE INDEPENDENT
**********


Golem z Limehouse
Peter Ackroyd

Stron: 304
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Ewa Kraskowska
ISBN: 978-83-7785-764-9
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 34,90 zł

Jedna z najdziwniejszych afer kryminalnych w historii Londynu…
Jesień 1880 roku. Londynem wstrząsa seria brutalnych morderstw dokonanych na prostytutkach. Scenariusze kolejnych zabójstw są do siebie bardzo podobne: nieznany sprawca atakuje mieszkanki biednej, portowej dzielnicy Limehouse. Ciała ofiar, odnalezione przez funkcjonariuszy policji, są bestialsko okaleczone. Morderca tworzy z nich skomplikowane kompozycje, traktuje doczesne szczątki prostytutek jak rzeźbiarz glinę, z której powstaje dzieło sztuki. Kiedy włamuje się do domu znanego talmudysty, prasa nadaje mu miano Golema z Limehouse. W śledztwo zostaje wplątany w charakterze podejrzanego Dan Leno, wybitny komik musicalowy, przez swych współczesnych nazywany „najzabawniejszym człowiekiem świata”… W tej powieści głęboka fascynacja wiktoriańską kulturą popularną łączy się z niezwykłym obrazem miasta, a mitologia, nauka i filozofia tamtej epoki tworzy część uniwersalnego wzorca naszej egzystencji i naszego przeznaczenia.
**********


Opowieści królowej pustyni
Gertrude Bell

Stron: 336
Okładka: twarda
Seria: Podróże Retro
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jacek Spólny
ISBN: 978-83-7785-758-8
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 49,00 zł

Opowieść o niezwykłym życiu angielskiej globtroterki Gertrude Bell.
Gertrude Bell nie nadawała się na spokojną i potulną wiktoriańską żonę. Była osobą wyprzedzającą swą epokę. Studiowała historię współczesną w college'u Lady Margaret Hall w Oksfordzie w czasach, gdy kobiety miały ograniczony dostęp do edukacji. Nie unikała ryzyka i adrenaliny. Zafascynowana Orientem na własną rękę zjeździła Bliski Wschód. Pracowała dla angielskiego wywiadu w czasie I wojny światowej i była doradczynią króla Iraku. Założyła Muzeum Irackie i otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za osiągnięcia w dyplomacji. Jej życie stało się kanwą filmu Wernera Herzoga z Nicole Kidman, Królowa pustyni Damianem Lewisem i Robertem Pattinsonem w rolach głównych.
**********


 Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy
Józef Baran

Stron: 160
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-788-5
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 29,90 zł

"Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy" to najnowszy tom wierszy Józefa Barana, poety Szczęście w czapce niewidce i 99 nowych wierszy lubianego przez czytelników i cenionego przez krytyków. Józef Baran jest laureatem m.in. Nagrody Fundacji Kościelskich w Genewie i wyróżnienia PEN WEST w Los Angeles. Talent Barana odkrył przed laty Artur Sandauer, który napisał, że jego poezja „umie trafić bezpośrednio do serc ludzkich”. Sam poeta o swoich wierszach mówi, że adresuje je „do wybrednych znawców sztuki poetyckiej i do tzw. zwykłego odbiorcy z wyobraźnią i wrażliwością”. Tom Szczęście w czapce niewidce zawiera utwory powstałe w latach 2009-2015.
**********


Jaskółki i Amazonki
Arthur Ransome

Stron: 480
Okładka: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Katarzyna Krawczyk
ISBN: 978-83-7785-786-1
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 45,00 zł

Niezapomniane, pełne przygód lato w Krainie Jezior. Rodzeństwo Walkerów – John, Susan i Titty i Roger – spędza wakacje nad jeziorem. Małą żaglówką nazwaną „Jaskółką” postanawiają dotrzeć na Wyspę Dzikiego Kota. Tam, za zgodą rodziców, zamieszkują. Pod gołym niebem rozbijają obóz, łowią ryby, pływają po czystych wodach jeziora. Pewnego dnia ich spokój zakłóca widok innej żaglówki. To „Amazonka”, na której pod piracką banderą zbliżają się siostry Nancy i Peggy Blackett. Jaskółki i Amazonki postanawiają wkroczyć na wojenną ścieżkę, co staje się początkiem niesamowitych przygód i zadziwiających odkryć. To klasyka literatury dziecięcej i młodzieżowej. Książka osiągnęła niezwykłą Jaskółki i Amazonki popularność, doczekała się też kilku adaptacji filmowych.


Kary Klejnot
Anna Sewell

Stron: 328
Okładka: twarda
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
ISBN: 978-83-7785-749-6
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 45,00 zł

Wzruszająca opowieść o Karym Klejnocie, wyjątkowym koniu. Bohaterem książki jest koń Kary Klejnot, który opowiada o swoich losach. Beztroski źrebak z białą gwiazdą na czole wyrasta na pięknego rumaka. Z biegiem lat trafia do kolejnych właścicieli, poznaje inne konie i ich historie. Spotyka się z różnym traktowaniem, od dobroci i troskliwości po bezmyślność i okrucieństwo. Uświadamia sobie, jak bardzo jego życie jest uzależnione od człowieka, od jego czułej opieki i zrozumienia potrzeb zwierzęcia. Zawsze jednak na miłość gotów jest odpowiedzieć miłością. Kary Klejnot to klasyka literatury dziecięcej i jedyna powieść Anny Sewell, wielkiej miłośniczki koni.
**********


Kaktusy z Zielonej ulicy
Wiktor Zawada

Stron: 400
Okładka: twarda
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-755-7
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 45,00 zł

Niezwykłe przygody urwisów z Zamościa w czasie II wojny światowej. Dzidek Cent, Bysiek Stawski, Milka i jej brat Jędrek Szelest ostatnie dni wakacji 1939 roku spędzają na swój ulubiony sposób – bawiąc się w Indian oraz rywalizując z kolegami z sąsiedztwa. W tym czasie pojawiają się nowe atrakcje – ciągnące na zachód kolumny wojska, wyjące syreny, próbny alarm lotniczy… Dzieci nie spodziewają się, że tego września będą musiały szybko dorosnąć. Postanawiają zorganizować się w drużynę wojskową o nazwie „Kaktusy”, a swoją dziecięcą wyobraźnię wykorzystać w walce z wrogiem. Ich orężem staną się psikusy, a celem ośmieszanie Niemców. Dość szybko z łobuziaków zmienią się w mądrych patriotów. Kaktusy z Zielonej ulicy to klasyka polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością.
**********


Mały lord
Frances Burnett Hodgson

Stron: 352
Okładka: twarda
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-769-4
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 45,00 zł

Opowieść o uzdrawiającej sile dobroci.
Historię małego lorda znają dzieci na całym świecie. Siedmioletni Cedric, mieszkający z owdowiałą matką w Ameryce, niespodziewanie staje się spadkobiercą ogromnego majątku i tytułu szlacheckiego. Dziadek chłopca, hrabia Dorincourt, zgorzkniały i samolubny starzec, sprowadza wnuka do swego zamku w Anglii. Wrażliwość Cedrica, jego wiara w dobro i drugiego człowieka potrafią skruszyć najbardziej zatwardziałe serce... Mały lord, pierwsza powieść Frances Hodgson Burnett, autorki Tajemniczego ogrodu, na stałe wpisała się w kanon literatury dziecięcej. Jego wymowa pozostaje aktualna do dziś.
**********

Opowieści wigilijne. Kolęda prozą
Charles Dickens

Stron: 272
Okładka: twarda z obwolutą
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydanie: wznowienie
ISBN: 978-83-7785-799-1
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 29,90 zł

Ekskluzywne wydanie nowego tłumaczenia dwóch przypowieści świątecznych Dickensa, w tym najsłynniejszej opowieści wigilijnej wszech czasów - Kolędy prozą, czyli bożonarodzeniowej opowieści o duchach, z oryginalnymi ilustracjami m.in. Johna Leecha z pierwszych wydań z 1843 i 1848 roku. Kolęda prozą w formie moralitetu pokazuje głęboką przemianę skąpca Ebenezera Scrooge'a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Scrooge jest samotnikiem, mizantropem nielubiącym ludzi, niedbającym o pracowników swojego kantoru, zainteresowanym jedynie pomnażaniem swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się najpierw duch Jakuba Marleya – zmarłego partnera w interesach, który w zaświatach cierpi niewymowne męki za grzechy skąpstwa i obojętności na krzywdę bliźnich, które popełnił za życia. Wizyta ducha ma być przestrogą i uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny i niedowierzający Ebenezer, zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów, które pokazują bohaterowi coraz bardziej przerażające sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego...
Z kolei w Nawiedzonym śledzimy dzieje doświadczonego przez los profesora Redlawa. Wychował się w rodzinie bez miłości, doświadczył zdrady najbliższego przyjaciela, utracił siostrę - jedyną osobę, która była mu naprawdę bliska – i mimo osiągnięcia wysokiej pozycji społecznej jest nieszczęśliwy. Marzy tylko o jednym – chce zapomnieć o wszystkich krzywdach, jakich doznał w życiu, łudząc się, że razem z pamięcią zniknie dręczący go ból. Gdy w noc
Bożego Narodzenia uczony zostaje sam, odwiedza go widmo, które proponuje mu osobliwy pakt: Redlaw zapomni o wszystkim, cokolwiek złego go dotąd spotkało, ale w zamian stanie się roznosicielem tego daru - każdy, z kim się zetknie, zostanie dotknięty tą samą wybiórczą amnezją. Niebawem profesor uświadamia sobie, że popełnił straszliwy błąd…
**********

Opowieści wigilijne 2. Świerszcz za kominem
Charles Dickens

Stron: 416
Okładka: twarda z obwolutą
Seria: Mała klasyka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jerzy Łoziński
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-779-3
Premiera: 23.11.2015
Sugerowana cena det.: 39,90 zł

Mniej znane z opowieści wigilijnych Dickensa potwierdzają kunszt pisarza w tworzeniu wzruszających i wciąż aktualnych moralnych przypowieści Będąc autorem między innymi pięciu powieści (Klub Pickwicka, Oliver Twist, Nicolas Nickleby, Magazyn osobliwości i Barnaba Rudge), z których już pierwsza zapewniła mu wielką popularność, Charles Dickens w 1843 roku napisał Kolędę prozą. Opublikowana w grudniu tego roku, dała początek serii pięciu utworów, rok po roku (z wyjątkiem 1847) ukazujących się przed świętami Bożego Narodzenia, a w 1852 roku zebranych w tomie ChristmasBooks.
Kolęda prozą, czyli bożonarodzeniowa opowieść o duchach oraz Nawiedzony, czyli pakt z duchem ukazały się w pierwszej edycji Opowieści wigilijnych, w nowej edycji pora na trzy pozostałe. W Sygnaturkach Tobby Veck, ubogi goniec dający sobie wmówić przez jegomościów bardziej od niego szacownych, że ludzie biedni są nie tylko ubodzy, ale i źli do szpiku kości, zasypia w noc wigilijną. We śnie duchy większych i mniejszych dzwonów kościelnych pokazują mu warianty przyszłości, w której on już nie żyje, a osoby mu najbliższe wystawione są na upadek materialny i moralny.
W Świerszczu w kominie tytułowy owad jest kolejną w opowiadaniach Dickensa magiczną siłą, która dobrodusznemu pocztmistrzowi Johnowi Perrybingle’owi ukazuje, jak z gruntu niesprawiedliwe i niegodziwe jest, gdy pozwala się, by jeden fakt, wsparty złośliwą interpretacją, przyćmił mnogie akty miłości i przywiązania. W Życiowej batalii z namaszczeniem powtarzane filozoficzne credo doktora Jeddlera zostaje poddane próbie serca. „Nasz żywot jest jedynie krotochwilą i żaden jego moment nie zasługuje na poważne traktowanie” - powtarzał od lat swoim córkom doktor. Kiedy staje się świadkiem ciągnącego się przez lata samopoświęcenia jednej z nich dla szczęścia innych osób, będzie musiał przewartościować swoje podejście do życia.
**********

Szalejący dżokerzy
George R.R. Martin

Stron: 532
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-314-6
Premiera: 30.11.2015
Sugerowana cena det.: 39,90 zł

Czterdzieści lat po pojawieniu się wirusa dzikiej karty geniusz zła przywołuje moce ciemności! Ulice Nowego Jorku eksplodowały radością, gdy nadszedł Dzień Dzikiej Karty, obchodzony corocznie 15 września, by wspominać umarłych i cieszyć się życiem. To dzień fajerwerków, ulicznych festynów, parad, politycznych wieców i bankietów, dzień picia i walk toczonych w zaułkach. Z każdym mijającym rokiem obchody są coraz bardziej szalone i zakrojone na coraz większą skalę. W roku 1986, gdy nadeszła czterdziesta rocznica pojawienia się wirusa, Dzień Dzikiej Karty zapowiadał się lepiej niż kiedykolwiek dotąd. Media i turyści zauważyli w końcu to święto i ruch w barach oraz restauracjach był większy niż kiedykolwiek...
Pod ziemią ukrywa się jednak wypaczony geniusz, który nie dba o radość i świętowanie. Astronoma obchodzi tylko jedno: zniszczenie. Spragniony zemsty na wszystkich asach, którzy go pokonali, Astronom zabija kilku z nich przy pomocy swych sług, którymi są Zgon i Ruletka. Asowie i dżokerzy będą się musieli zjednoczyć, by przetrwać...
**********


Szpiedzy na moście
James B.Donovan

Stron: 480
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Zbigniew A.Królicki
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-789-2
Premiera: 30.11.2015
Sugerowana cena det.: 39,90 zł

Pasjonująca historia uczestnika zimnowojennej wymiany szpiegów, tematu najnowszego filmu Stevena Spielberga.
Most Szpiegów. Wczesnym rankiem 10 lutego 1962 roku James B. Donovan ruszył na środek mostu Glienicke - słynnego „mostu szpiegów”, który wówczas łączył Berlin Zachodni ze Wschodnim. Razem z nim szedł Rudolf Iwanowicz Abel, arcyszpieg i wieloletni szef sowieckiej siatki szpiegowskiej w Stanach Zjednoczonych. Z przeciwnej strony zbliżał się, równie pilnie strzeżony, Francis Gary Powers, pilot słynnego amerykańskiego samolotu szpiegowskiego U-2, zestrzelonego przez Sowietów. Wymianę Powersa za Abla wynegocjował Donovan. Abel był uznawany za najbardziej zdolnego i skutecznego szpiega swoich czasów. Jego proces, który rozpoczął się przed brooklyńskim Sądem Okręgowym, a zakończył w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych, ujawnił zaskakujące metody działania i sukcesy sowieckich szpiegów. James B. Donovan został obrońcą z urzędu Abla. Jego historię i proces zrelacjonował z pedantyczną zręcznością. Jest tu więc dokumentalna relacja, uzupełniona o analizę psychologiczną postaci. To sprawia, że Szpiegów na moście czyta się jak mroczny thriller.
**********


 Upadek
Guillermo del.Toro, Chuck Hogan

Stron: 416
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Seria: trylogia The Strain
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Krzysztof Skonieczny
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-711-3
Premiera: 30.11.2015
Sugerowana cena det.: 39,90 zł

Duet Guillermo del Toro i Chuck Hogan powraca z drugą częścią trylogii o wampirach!
Wyszły z cienia. Wampiry.
Agonia naszego świata jest początkiem ich rządów...
Epidemia wampiryzmu opanowała Nowy Jork. Pradawny klan wampirów rośnie w siłę. Wybucha wojna między krwiopijcami ze Starego i Nowego Świata o całkowitą kontrolę nad cywilizacją. Ludzkość uwięziona w potrzasku między walczącymi siłami staje się bezsilna i skazana na zagładę. W obliczu chaosu doktor Eph Goodweather wraz niewielką grupą przyjaciół staje do nierównej walki ze spragnionymi krwi potworami. Na podstawie trylogii powstała serialowa superprodukcja kanału FOX.
**********


Forrest Gump
Winston Groom

Stron: 280
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jerzy Leliwa
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-781-6
Premiera: 30.11.2015
Sugerowana cena det.: 39,00 zł

FENOMENALNA POWIEŚĆ, NA PODSTAWIE KTÓREJ NAKRĘCONO JEDEN Z NAJSŁYNNIEJSZYCH FILMÓW
Powiem wam jedno: bycie idiotem to nie pudełko czekoladek. Ludzie śmieją się, nerwują, poszturchują. Teraz gadają, że trzeba być miłym dla zapóźnionych, ale powiem wam tyle - nie zawsze jest tak. W każdym razie ja się nie skarżę, bo jak to się mówi, mam kawał ciekawego życia. Życie jest jak pudełko czekoladek - nigdy nie wiesz, co dostaniesz…
Poznajcie Forresta Gumpa, sympatycznego i zaskakująco łebskiego bohatera tej nadzwyczajnej odysei komicznej. Forrest najpierw - dość przypadkowo - zostaje gwiazdą drużyny futbolowej Uniwersytetu Alabama, później jedzie do Wietnamu, gdzie staje się bohaterem wojennym, robi też karierę jako światowej klasy pingpongista i zapaśnik i oraz potentat handlowy... W samym środku swoich przygód porównuje wojenne blizny z Lyndonem Johnsonem, odkrywa prawdę o Richardzie Nixonie i przeżywa wzloty i upadki, pozostając wiernym swej jedynej i prawdziwej miłości - Jenny. Jednocześnie przez całe swoje życie z dziecięcą mądrością i nieustannym zdziwieniem nie przestaje się przyglądać otaczającym go ludziom. W powieści obserwujemy nadzwyczajną podróż Forresta przez trzy dekady kulturowego krajobrazu Ameryki. Forrest Gump ma do opowiedzenia cholernie dobrą historię - by w nią uwierzyć, trzeba ją po prostu przeczytać...
„Forrest Gump pochodzi w prostej linii od Wolterowskiego Kandyda i Hucka Finna; jego humor jest agresywny i dosadny, ironia niesłychanie celna. Zarazem nie chodzi tu o pusty śmiech, osądowi zostają bowiem poddane majestatyczne i wyniosłe postacie naszej kultury i historii. Kto nie czytał tej książki, zasługuje na to, aby zimę spędzić w Dakocie Północnej”.
Jim Harrison
**********


Roman Dmowski Wybór pism Tom 2
Roman Dmowski

Stron: 704
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-761-8
Premiera: 30.11.2015
Sugerowana cena det.: 59,90 zł

Zasługi Romana Dmowskiego dla odzyskania niepodległości i odbudowy państwa polskiego są nieocenione. Ten wielki przywódca Narodowej Demokracji, skuteczny dyplomata i wnikliwy analityk procesów politycznych całe życie poświęcił walce o wolność kraju. Był też wybitnym pisarzem politycznym i myślicielem. Głównym przedmiotem jego pracy pisarskiej było formowanie ideologii narodowej oraz wytyczanie kierunków polskiej polityki zagranicznej. W drugim tomie znalazły się następujące Wyboru pism dzieła: Niemcy, Rosja i kwestia polska. Upadek myśli konserwatywnej, Świat powojenny i Polska oraz Duch Europy.
**********


Tajemniczy ogród
Frances Hodgson Burnett

Stron: 320
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Tłumaczenie: Jadwiga Włodarkiewicz
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-768-7
Premiera: 30.11.2015
Sugerowana cena det.: 49,90 zł

Opowieść o przyjaźni, dobroci i wielkiej tajemnicy.
Pewnego deszczowego dnia dziewięcioletnia Mary Lennox przybywa do ponurej posiadłości swojego wujka, Archibalda Cravena. Jej nowy opiekun okazuje się dziwnym, nieprzystępnym człowiekiem. Jeszcze bardziej zagadkowy jest jego dom – położony na wrzosowisku dwór o stu pokojach, w którym nocą rozlega się czyjś płacz. Otacza go ogród, do którego nikomu nie wolno wchodzić. Mary postanawia rozwikłać tajemnicę nocnych krzyków i odnaleźć furtkę do zakazanego ogrodu. W jej poszukiwaniach niebagatelną rolę odegra mały ptaszek z czerwonymi piórkami na piersi… to książka, która nigdy się nie zestarzeje. Historia Mary Lennox i jej przyjaciół, Tajemniczy ogród Colina Cravena i Dicka Sowerby’ego, oraz przepięknego, magicznego ogrodu, w którym każdy czuje się szczęśliwy, wzrusza i inspiruje młodych ludzi na całym świecie.
**********


Bój o Euro 2016
Roman Kołtoń

Stron: 160
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-822-6
Premiera: 07.12.2015
Sugerowana cena det.: 99,00 zł

Album ilustrujący kilkanaście miesięcy reprezentacji wielkich nadziei! Ileż lat czekaliśmy na jej narodziny! Za nami dramatyczna droga do finałów EURO 2016, w której toczyliśmy niezwykłe boje! Po raz pierwszy w historii pokonaliśmy mistrzów świata, Niemców! Nawałka stworzył zespół, któremu nie straszny był żaden rywal –nieustraszony Milik, heroiczny Glik, arcywaleczny Krychowiak, kosmiczny Lewandowski, zaskakujący Mączyński, niezmordowany Wawrzyniak, odkurzony Mila... Zespół bohaterów! Ileż emocji w scenach uwiecznionych w fotografiach Łukasza Grochali i tekstach Romana Kołtonia.
„Powiem nieskromnie: jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa”.
Adam Nawałka
**********


Czekiszczak” Biografia gen. broni Czesława Kiszczaka
Lech Kowalski

Stron: 728
Okładka: miękka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1
ISBN: 978-83-7785-836-3
Premiera: 07.12.2015
Sugerowana cena det.: 49,00 zł

Biografia Kiszczaka to historia PRL w pigułce, ze zbrodniami, skrytobójczymi mordami, torturami, walkami bratobójczymi, pałowaniem, aresztami, więzieniami i innymi bezeceństwami, w tle, z udziałem bohatera niniejszej książki. Generał Czesław Kiszczak to typowe dziecię enkawudowsko-ubeckie, wyrosłe na piersi czołowych zbrodniarzy z sowieckich służb specjalnych, których przysłano do powojennej Polski, by wespół z rodzimą bezpieką cywilną i wojskową oraz pepeerowskimi komunistami współtworzyli świat pełen iluzji ideologicznych i zakłamania bolszewickiego. „Cyngiel”, „najgroźniejszy egzekutor generała Jaruzelskiego”, jak określili go generałowie wojska ludowego, z którymi rozpocząłem rozmowy na początku lat 90. minionego wieku. Przyznaję, że uczyniłem to za wcześnie, Czesław Kiszczak jeszcze wówczas wiele znaczył, wielu z nich obawiało się, co może przynieść jutro, gdy za dużo powiedzą. Porozumienie okrągłostołowe – po obaleniu socjalizmu – gwarantowało mu przez dziesiątki lat bezkarność. Ścigany przez sądy, permanentnie wymykał im się z rąk, symulując chorobę, starczą niepoczytalność, unikając w ten sposób kary i odpowiedzialności W końcu Sąd Apelacyjny w Warszawie skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu, w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce przez związek przestępczy o charakterze zbrojnym. To wyrok historyczny, a werdykt symboliczny.
Lech Kowalski
**********


Historia wojen morskich T.1. Wiek żagla
Paweł Wieczorkiewicz

Stron: 624
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-155-5
Premiera: 07.12.2015
Sugerowana cena det.: 59,00 zł

Historia ludzkości od starożytności związana była ze zdobywaniem mórz. W czasach nowożytnych siły morskie odgrywały jeszcze większą rolę. Granice chronologiczne niniejszej książki stanowi druga połowa XVI wieku i rok 1914. Pierwsza cezura wynika z powszechnego zastosowania nowego pędnika – żagla – oraz artylerii okrętowej, rewolucjonizującej strategię i taktykę morską, jak również zapoczątkowania walki o hegemonię oceaniczną. Równie naturalną granicą jest wybuch I wojny światowej. Jej zasięg oraz gwałtowny postęp techniczny, rzutujący na sposoby prowadzenia działań, a także głębokie przemiany polityczne, jakie wywołała, powodują, że rok 1914 uważa się za początek nowej epoki. Paweł Wieczorkiewicz przywołał wszystkie znaczące dla biegu dziejów wydarzenia, w których siły morskie odegrały istotną rolę. Przedstawił kampanie i akcje bojowe, zarysowując jednocześnie ogólniejsze ich tło. Opisał także przemiany w technice i taktyce walki oraz organizację flot wojennych od epoki żagla po wiek pary, żelaza i napędu śrubowego.(tom 1)

Kardynał Richelieu, twórca marynarki francuskiej, pisał w swym testamencie politycznym: „Potęga militarna wymaga nie tylko, aby król był silny na lądzie; należałoby życzyć sobie, aby także posiadał siły morskie”. Czynnikiem, który wpłynął w sposób decydujący na powstanie i rozwój regularnych flot wojennych, stały się podróże i odkrycia geograficzne. Kolonizacja zamorskich lądów wymagała posiadania jednostek zdolnych do transoceanicznych podroży, szybkich i zwrotnych. Wprowadzano więc usprawnienia konstrukcyjne, stale doskonalono ożaglowanie, postęp dokonywał się w dziedzinie artylerii morskiej. Walka o hegemonię toczyła się również na wodach Bałtyku, Morza Czarnego, Śródziemnego, Żółtego. Własną flotą wojenną i handlową dysponowały nie tylko mocarstwa europejskie, ale i Turcja, Japonia, Chiny, a gwałtowny rozwój amerykańskiej gospodarki po wojnie secesyjnej zaowocował powstaniem nowej morskiej potęgi.
**********


Historia wojen morskich T.2. Wiek pary
Paweł Wieczorkiewicz

Stron: 420
Okładka: twarda z obwolutą
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Wydanie: wyd. 1 w tej edycji
ISBN: 978-83-7785-713-7
Premiera: 07.12.2015
Sugerowana cena det.: 59,00 zł

Historia ludzkości od starożytności związana była ze zdobywaniem mórz. W czasach nowożytnych siły morskie odgrywały jeszcze większą rolę. Granice chronologiczne niniejszej książki stanowi druga połowa XVI wieku i rok 1914. Pierwsza cezura wynika z powszechnego zastosowania nowego pędnika – żagla – oraz artylerii okrętowej, rewolucjonizującej strategię i taktykę morską, jak również zapoczątkowania walki o hegemonię oceaniczną. Równie naturalną granicą jest wybuch I wojny światowej. Jej zasięg oraz gwałtowny postęp techniczny, rzutujący na sposoby prowadzenia działań, a także głębokie przemiany polityczne, jakie wywołała, powodują, że rok 1914 uważa się za początek nowej epoki. Paweł Wieczorkiewicz przywołał wszystkie znaczące dla biegu dziejów wydarzenia, w których siły morskie odegrały istotną rolę. Przedstawił kampanie i akcje bojowe, zarysowując jednocześnie ogólniejsze ich tło. Opisał także przemiany w technice i taktyce walki oraz organizację flot wojennych od epoki żagla po wiek pary, żelaza i napędu śrubowego. (tom 2)

Rewolucja przemysłowa zmieniła technologię budowy okrętów. Już w latach dwudziestych XIX wieku do służby wprowadzono kilka niewielkich jednostek napędzanych tłokowym silnikiem parowym. Początkowo miały one spełniać zadania wywiadowcze, łącznikowe i być może transportowe, nie bojowe. Stosowany pierwotnie napęd bocznokołowy był bardzo podatny na uszkodzenia, nie spełnił też oczekiwań związanych z manewrowaniem i rozwijaniem większych prędkości. Prawdziwą rewolucję przeszły więc floty dopiero po wprowadzeniu turbinowego napędu parowego w połączeniu z pędnikami śrubowymi. Kolejnym punktem zwrotnym było użycie żelaza, a jeszcze później stali do budowy kadłubów okrętowych. Jednostki opancerzone, wyposażane w działa o coraz większym kalibrze, stały się główną klasą okrętów bojowych, nader przy tym kosztowną. Ostatnia dekada XIX wieku zapoczątkowała już prawdziwy wyścig zbrojeń, a rozbudowa flot wojennych stała się czynnikiem przyspieszającym rozwój gospodarczy.
**********

Spotkania autorskie:


Bronisławem Wildsteinem
poświęcone najnowszej książce "Cienie moich czasów"
12 grudnia (sobota), godz. 16:30
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich
ul. Foksal 3/5
Warszawa
Spotkanie poprowadzi Mariusz Cieślik
Z Tomaszem Dostatnim OP
poświęcone jego ostatniej książce "Duchowe wędrowanie"

14 grudnia (poniedziałek)
godz. 20:00
Winosfera Restauracja, sala kinowa
ul. Chłodna 31
Warszawa
Skusicie się na jakąś książkę? Czy może zainteresowało Was spotkanie autorskie?

28 komentarzy:

 1. Sporo fajnych pozycji. Sporo też już jest za mną. Pomocny post :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Szalejący dżokerzy najbardziej mnie zainteresowali :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Loża niewiniątek to coś co chcę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dwa pierwsze tytuły jak najbardziej dla mnie:) "Bój o Euro..." też mnie ciekawi:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z tych tytułów najbardziej zachęca mnie "Loża niewiniątek", widać, że będzie do wartka akcja. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak wiele książek, a tak mało czasu... Spotkanie interesujące, ale do Warszawy mam sporo kilometrów :/

  OdpowiedzUsuń
 7. nic mnie tym razem jakoś szczególnie nie zainteresowało. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Szalejący Dżokerzy czy też Forrest Gump moglabym przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dickensa i Tajemniczy ogród z chęcią bym przygarnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie najbardziej zainteresowała "Loża niewiniątek" i myślę,że będę polować na tę książkę 😃

  OdpowiedzUsuń
 11. "Kary klejnot" to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo nowości, ale niestety nie widzę nic dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Pierwsza z pozycji jakie nam zaprezentowalas wydaje mi sie być naprawdę ciekawą pozycha. Podoba mi się również nowe wydanie Tajemniczego Ogrodu.
  Pozdrawiam:
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnie najbardziej ciekawi "loża niewiniątek" i bardzo możliwe, że jak tylko się pojawi to ją kupię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jest tego troszkę. Mnie najbardziej zainteresowały dwa pierwsze tytuły. "Historia wojen morskich" dla pasjonatów tematu pewnie będzie nie lada gratką:)

  OdpowiedzUsuń
 16. "Tajemniczy ogród" i "Forrest Gump" :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Kuszą mnie "Szpiedzy na moście" ;) Może zaopatrzę się w najbliższym czasie, a może dostanę na Gwiazdkę... :)

  OdpowiedzUsuń
 18. 'Opowieści królowej pustyni' oraz urwisy z Zamościa! Bo jestem z Zamościa!!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam Zysk i Ska za ich przepiękne wydania książek. Tytuły utworów z klasyki chyba najbardziej mnie kuszą. Już sobie mogę wyobrazić, jak przepiękne musi prezentować się "Opowieść wigilijna" czy Tajemniczy ogród" :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Jakoś nic mnie nie zainteresowało.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ooo, nie wiedziałam, że Forresta wznawiają. Super :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Grudzień jakoś nie zachwyca mnie premierami :P
  Pozdrawiam serdecznie ;)
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 23. Widzę kilka tytułów dla siebie i mam nadzieję, że uda mi się je zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Druga i ewentualnie trzecia pozycja wydają się być ciekawe, jednak nie kupiłabym ich. Przeczytałabym, gdyby były dostępne w bibliotece. Tajemniczy ogród - uwielbiam tę książkę ♡♡♡

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger