Ruszyła największa akcja promująca czytelnictwo w Polsce!


Trzysta wypożyczalni darmowych e-booków pojawiło się już 1 października na ulicach największych polskich miast. W każdym z nich będzie można na miesiąc wypożyczyć jedną z dwunastu książek, m.in. najnowszą powieść Marka Krajewskiego, bestsellerową opowieść o designie Marcina Wichy i zabawne opowiastki dla dzieci Marcina Prokopa. Czytaj PL! to pierwsza tego rodzaju akcja na świecie organizowana na taką skalę.
W wypożyczalnie e-booków zostaną zamienione nośniki reklamowe na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Aby wypożyczyć książkę wystarczy pobrać aplikację mobilną Czytaj PL!, a następnie zeskanować przy jej pomocy kod QR umieszczony na plakacie przy okładce danej książki. E-książki będzie można czytać na smartfonie lub tablecie. Czytaj PL! promuje na wcześniej nie znaną w Polsce i Europie skalę korzystanie z literatury przy użyciu nowych technologii. Zakładamy, że z darmowych wypożyczalni skorzysta nawet 100 tysięcy osób – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego organizującego kampanię. Patronem merytorycznym akcji został Instytut Książki, a jej ogólnopolski zasięg stał się możliwy dzięki zaangażowaniu partnerskich miast. – To bodaj pierwszy przypadek takiej współpracy z innymi miastami. Połączyliśmy siły w pięknej sprawie i wierzymy, że wspólnie zdziałamy wiele dobrego – dodaje Izabela Helbin.

Kampania miała już wcześniejsze odsłony wyłącznie w Krakowie. Wtedy z wypożyczalni darmowych e-booków skorzystało kilkanaście tysięcy osób. – To sukces poprzednich edycji zachęcił nas do wyjścia z projektem poza obszar Krakowa. Naszą ambicją było sprawić, aby projekt stał się ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo w nowoczesnej i przyjaznej odsłonie. Mamy nadzieję, że to dopiero początek i kolejne edycje akcji będą jeszcze ciekawsze – mówi Mateusz Tobiczyk z platformy e-bookowej Woblink.com, która organizuje akcję wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Wśród tytułów, które będzie można wypożyczyć w trzystu e-bibliotekach znalazły się zarówno bestsellery, jak i bardziej ambitne publikacje. Do dyspozycji miłośników nowych technologii i kryminału będą powieści: „Arena szczurów” Marka Krajewskiego, „Kasacja” Remigiusza Mroza i „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego. Dla fanów mocnych historii w e-bookowych wypożyczalniach umieszczono także bezkompromisowe rozmowy Patryka Vegi z policjantami – „Złe psy. W imię zasad” i pierwszy thriller 2.0 – „Notebook” Tomasza Lipki. Miłośnicy wielkiej literatury będą mogli przeczytać jedną z najważniejszych skandynawskich powieści XX wieku – „Kolosa” Finna Alnaesa. W wypożyczalniach Czytaj PL! nie zabrakło też głośnej pozycji „Jak przestałem kochać design” Marcina Wichy. Listę dostępnych pozycji zamykają: ostatnia powieść z serii Uniwersum Metro 2033 – „Otchłań” Roberta J. Szmidta, zabawna czeska powieść „Ostatnia arystokratka” Evžena Bočka, reportaże o trzydziestolatkach pochodzących z małych miasteczek zebrane w tomie „Zaduch” Marty Szarejko, a także „Obietnica Łucji” Doroty Gąsiorowskiej.


Darmową aplikację Czytaj PL! można pobrać w sklepach App Store i Google Play. Akcja Czytaj PL! będzie trwała od 1 do 31 października. Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie www.czytajPL.pl. We wszystkich miastach drogę do ciytylightów z najlepszymi książkami pomoże czytelnikom znaleźć aplikacja mobilna jakdojade.pl.

Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platforma e-bookowa Woblink.com.

Miasta Partnerskie: Gdańsk, Katowice, Poznań, Wrocław.

Wydawnictwa Partnerskie: Czwarta Strona, Dom Wydawniczy PWN, Insignis Media, Karakter, Od deski do deski, Stara Szkoła, Wielka Litera, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Otwarte, Znak, Znak Emotikon i Znak Literanova.
Co sądzicie o takiej akcji promującej czytelnictwo? Odniesie pożądany skutek?

27 komentarzy:

 1. Ciekawa akcja, ja jednak wolę książki papierowe ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że odniesie. Fajnie, że pojawiają się znane nazwiska.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, oby więcej takich akcji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Papier zawsze u mnie wygra, niemniej, akcja interesująca ;)
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam tę akcję, spotkałam ją już na przystanku <3 Tyle książków
  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna inicjatywa! Oby przekonała Polaków do czytania, no bo... jak można nie czytać? :o

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale dlaczego nie w Szczecinie?! :<

  OdpowiedzUsuń
 8. Wszystko fajnie, szkoda tylko, że nie moje miasto

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna akcja tylko szkoda, że nie bardzo mam teraz na czym czytać e booki :( na kompie nie lubię - oczy już nie te :P no i do Krakowa mam daleko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawa akcja! U mnie wygrywają jednak papierowe książki, choć doskonale zdaję sobie sprawę, że niektórzy wolą czytać elektroniczne wersje :). DLa takich osób to świetna okazja :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Już słyszałem o taj akcji :) Bardzo fajna i myślę że z niej skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam już wcześniej takie akcje w moim Krakowie :) tylko wcześniej były to bodajże fragmenty. Szkoda, że jestem uziemione, bo chętnie upolowałabym Kasację. Czytałam wiele pozytywnych recenzji książek autora.
  Fajną akcja i liczę, że choć kilka osób przekona się do czytania.

  OdpowiedzUsuń
 13. ja tam wolę czytać książkę papierową, a nie elektroniczną ;)
  http://healthy-beauty-lifestyle.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. To już jakiś krok. W tych czasach trzeba wszystko reklamować więc z ksiażkami i czytelnictwem nie może być inaczej. Mam nadzieje, że efekty będą owocne;)

  pokoleniezaczytanych

  OdpowiedzUsuń
 15. Jednak zostanę przy tradycyjnych książkach :) ale bardzo dobrze, że są organizowane takie akcje.

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna akcja, jestem naprawdę dumna z takiego obrotu spraw. Mam świadomość, że nie każdy ma środki by kupować książki, a taka inicjatywa jest doskonała. Mam nadzieję, że Polacy będą z niej korzystać. :)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam już u kogoś o tej akcji, szkoda, że nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniała akcja, gratulacja dla inicjatorów. Mimo iż zdecydowanie preferuję książki w wersji tradycyjnej - papierowej, to dzięki akcji już nikt nie będzie mógł tłumaczyć braku kontaku z książką niskimi dochodami!

  OdpowiedzUsuń
 19. Skorzystałbym, ale jak zwykle Windows Phone nie ma swojej aplikacji.

  OdpowiedzUsuń
 20. Słyszałam o tej akcji w radio. Świetny pomysł, bo na pewno znajdą się ludzie, którzy skorzystają z kodów z ciekawości lub z nudów. Może choć kilka osób dzięki temu wciągnie się w czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Piękna inicjatywa! Oby takich więcej!

  OdpowiedzUsuń
 22. Fajna akcja! Może skorzystam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Świetna inicjatywa! Aż żałuję, że nie jeżdżę miejską komunikacją ☺

  OdpowiedzUsuń
 24. Wolę książkę na papierze, zdecydowanie. Ale może dzięki temu zacznie czytać więcej osób? :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger