Bilans Platformy | Kto się boi prawdy i najnowsza Fronda Lux!W wydawnictwie Fronda pojawiły się nowości. Zachęcam do zapoznania się z ofertą.


"Państwo Platformy. Bilans zamknięcia" – prof. Andrzej Zybertowicz, prof. dr hab. Maciej Gutowski, dr hab. Radosław Sojak

Autorzy w oparciu o twarde dane – wykresy, tabele, liczby oraz badania socjologiczne prezentują analizę rządów Platformy Obywatelskiej przez ostatnie 8 lat.  Jest to publikacja naukowa napisana językiem dostępnym dla czytelnika. Chcąc nadać tej książce obiektywnego charakteru, socjologowie wykorzystali dane opublikowane w prorządowej prasie.

Publikacja podsumowuje rządy PO we wszystkich przestrzeniach zarządzania państwem m.in. w jaki sposób wykorzystywano fundusze unijne, jak wygląda nasza służba zdrowia, a także jak się prezentuje stan naszego bezpieczeństwa energetycznego.

„Nawet gdyby Platformie Obywatelskiej udało się utrzymać władzę w październikowych wyborach, to jednak to, co się odsłoniło w wyniku afery podsłuchowej, daje podstawy do zamknięcia pewnej epoki. Miotanie się Ewy Kopacz w kampanii wyborczej w ostatnich tygodniach pokazuje, że coś się w PO skończyło.” – mówi prof. Andrzej Zybertowicz.


"Kto się boi prawdy? Walka z cywilizacją chrześcijańską w Polsce" – Barbara Stanisławczyk

Dlaczego my, Polacy, tak bardzo jesteśmy podzielni? Dlaczego w Polsce toczy się tak zacięty spór? Autorka pokazuje, że nie jest to spór doraźny, partyjny, czy tylko medialny. Dzisiejsze podziały i kontrowersje mają korzenie historyczne. Jest to książka o polskiej tożsamości i jej ścisłym związku z religią, z katolicyzmem, a także książka o współczesnej kulturze i współczesnym barbarzyństwie, ukazująca uniwersalny charakter polskiego sporu. Konflikt kulturowy nie wygasa, a wręcz się nasila. Czy to już dwa narody, czy tylko dwie kultury?

Polskie elity dotyka silny kompleks, że nie reprezentują „lepszego świata”. Te elity dostrzegają go w świecie zliberalizowanym. Ich usilne podlizywanie się do niego, potrzeba poklasku i ciągłej aprobaty skutkują uległością wobec tych, którzy wydają się być lepsi. Prowadzi to, do odcinania się od własnego narodu. Czy naród się zjednoczy? Czy zjednoczy się polskie społeczeństwo? To pytania otwarte. I wcale nie nowe.

Książkę rekomendują: prof. Andrzej Nowak, prof. Andrzej Zybertowicz, prof. Ryszard Legutko, prof. Jadwiga Staniszkis oraz prof. Zdzisław Krasnodębski.


"Fronda Lux 76" Rymkiewicz duch ponad polityką

W najnowszym numerze Frondy LUX świętujemy 80. urodziny Jarosława Marka Rymkiewicza. Jubilatowi składa życzenia prezydent Andrzej Duda, a Jakub Dybek kreśli jego sylwetkę. Interesuje nas Rymkiewicz, który kulturę stawia ponad polityką. W tym numerze także debata o tym, dlaczego prawica przegrywa kulturę oraz spór o przyjmowanie uchodźców. Dla tych zaś, co szukają mocnych wrażeń, opowieść o Czarnobylu w popkulturze.
"Od wakacji mamy nowego prezydenta. Późną jesienią 2015 roku zmieni się w Polsce rząd. Od początku uważamy we „Frondzie LUX”, że zmiana nie może dotyczyć wyłącznie spraw zagranicznych, finansów i gazu. Najważniejsza zmiana musi dotyczyć kultury. Czy prawica jest na to gotowa?" - redaktor naczelny pisma, Mateusz Matyszkowicz.Jestem ciekawa, czy zainteresował Was jakiś tytuł?

23 komentarze:

 1. Nie czytałam jeszcze podobnej książki, zaciekawiłaś mnie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Państwo Platformy" to książka, po którą sięgnę w najbliższym czasie, zwłaszcza, że mój tata lubi taką tematykę więc będę miał możliwość pożyczyć ją od niego :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Owszem interesuje się nieco polityką, jednak jestem przeciwna tego typu publikacją w okresie kampanii wyborczej. Osobiście uważam, że każda tego typu książka jest tendencyjna w jakimś stopniu i ciężko tu zachować pełny obiektywizm. Co prawda można posługiwać się jakimiś badaniami, wykresami itd, jednak nie oszukujmy się, autorzy wybierają te badania, które pasują im do racji, którą chcą przedstawić. Bez względu ja to jakiej partii są zwolennikami czy przeciwnikami, mechanizm jest takim sam.
  Jak dla mnie, tego typu książki to nic innego jak rodzaj agitacji wyborczej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fronda lux - jej temat, dotyczący uchodźców i podziałów, panujących w naszym państwie to tematy, które mnie interesują. To problematyka poruszana w debatach i prywatnych rozmowach warto poznać, co mają do powiedzenia w tej sprawie publicyści - na pewno sięgnę i poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmm, chyba jednak nie ma tu nic dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Z kolei ja wielokrotnie pokreślam,, że kocham książki, ale na równi kocham politykę. Powinnam być posłanką. Może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Te książki to zdecydowanie nie mój typ. Nie przepadam za polityką.

  http://recenzandia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja pasuję. Literatura tego typu nigdy nie cieszyła się moim zainteresowaniem

  OdpowiedzUsuń
 9. Nic nowego w sumie, a ze słupkami nie mam potrzeby się zapoznawać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie nie dla mnie, nie lubię takiego typu publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 11. O nie, nie moja tematyka, nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Tematyka dla mnie bardzo interesująca, ale po książki Frondy rzadko sięgam, bo i tak wiadomo co napiszą i które dogmaty wspierają.

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie akurat tym razem nic nie zaciekawiło :).

  OdpowiedzUsuń
 14. Żadna z tych książek mnie nie interesuje. I samo wydawnictwo również.

  OdpowiedzUsuń
 15. Tym razem zupełnie nic nie wpadło mi w oko ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nie idź tą drogą Wiolu. Po co na tak fajnym blogu tematyka polityczna i tak kontrowersyjne tematy jakie oferuje fronda.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie na moje nerwy :)
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger