Największy literacki powrót XXI wieku | Nowa książka Harper Lee | Idź, postaw wartownikaHarper Lee, autorka kultowej książki „Zabić drozda” wraca z nową powieścią. „Idź, postaw wartownika” w ciągu zaledwie tygodnia od premiery sprzedało się w Stanach Zjednoczonych w nakładzie ponad 1 miliona egzemplarzy. W Wielkiej Brytanii tylko pierwszego dnia książkę kupiło przeszło 100 tysięcy osób. W Niemczech książka zajmuje pierwsze miejsce na liście bestsellerów tygodnika „Spiegel”. Polska premiera głośnej powieści została zaplanowana przez wydawnictwo Filia na 4 listopada.

Gwiazda Harper Lee rozbłysła, gdy w 1961 roku pisarka otrzymała Nagrodę Pulitzera, za powieść „Zabić drozda”. Książka została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków i szybko stała się światowym bestsellerem, który osiągnął nakład ponad 40 milionów egzemplarzy. Na jej podstawie powstał oscarowy film w reżyserii Roberta Mulligana, z Gregorym Peckiem w roli głównej.

Akcja „Idź, postaw wartownika” rozgrywa się w połowie lat pięćdziesiątych XX wieku i opowiada o dalszych losach bohaterów „Zabić drozda”. Od wydarzeń opisanych w pierwszej książce minęło dwadzieścia lat. Narratorką powieści jest dorosła już Scout Finch. Powraca z Nowego Jorku do rodzinnego Maycomb, aby odwiedzić swojego starzejącego się ojca, Atticusa. Powrót Scout do domu staje się przykrym doświadczeniem – odkrywa bolesną prawdę o swoich krewnych, najbliższych i mieszkańcach rodzinnego miasta.

Powieść „Idź, postaw wartownika”, to studium wewnętrznych przeżyć młodej kobiety, wkraczającej w dorosłe życie w czasach trudnych, ale i niezbędnych przemian. Ale to także coś więcej – opowieść o Stanach Zjednoczonych okresu politycznego i społecznego zamętu. Czarnoskórzy mieszkańcy walczą o prawa obywatelskie w czasie wszechobecnej nietolerancji. Obraz amerykańskiego społeczeństwa, przemian kulturowych, problem rasizmu i bohaterowie ściśle łączą „Idź, postaw wartownika” z „Zabić drozda”. Książka nie tylko potwierdza ponadczasową wartość klasycznej powieści „Zabić drozda”, ale też staje się jej nieodłącznym towarzyszem, nadając klasykowi amerykańskiej literatury nowe znaczenie, nowy kontekst i nową głębię.

W „Idź, postaw wartownika” Atticus Finch okazuje się być rasistą i byłym członkiem Ku Klux Klanu, który sprzeciwia się desegregacji. Upadek mitu Fincha wywołał szok wśród czytelników oraz burzliwe i emocjonalne dyskusje w amerykańskich mediach.

Z dzisiejszej perspektywy „Idź, postaw wartownika” jest niezapomnianym świadectwem mądrości, człowieczeństwa, pasji i humoru autorki. Ciągle aktualna fabuła uświadamia czytelnikowi, że głównym wartownikiem człowieka jest jego sumienie. Czytelnicy mają do czynienia z niezwykłym wydarzeniem w historii literatury – mają szansę prześledzić pracę nad powieścią, ewolucję jej bohaterów – od początku powstania, aż po arcydzieło literackie, które trwale zajęło miejsce w ścisłym kanonie najważniejszych książek.

Mimo, że fabuła książki opowiada o późniejszych wydarzeniach, Harper Lee napisała ją jeszcze przed „Zabić drozda” w latach 50. XX wieku. W lutym autorka skończyła 89 lat.

Harper Lee
Idź, postaw wartownika
Wydawnictwo Filia
premiera: 4 listopada 2015


Skusicie się na tę książkę? Ja na pewno!

23 komentarze:

 1. To książka, którą muszę mieć. Uwielbiam "Zabić drozda" jednak boję się, że kolejna powieść Lee może być dla mnie zawodem. Atticus rasistą? Kiedy o tym przeczytałam, nie mogłam dojść do siebie przez kilka dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mogę się podpisać pod tymi słowami...

   Usuń
  2. "Zabić drozda" była wspaniała i też nie mogę się pogodzić z tym, że z Atticusa zrobiono rasistę. To była jedna z najbardziej prawych postaci z którymi miałam do czynienia w powieściach a tu taki szok...

   Usuń
 2. Myślę, że się skuszę, ale za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie coś dla mnie! Jestem strasznie ciekawa tej książki. :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak u nas jeszcze trochę trzeba poczekać na premierę ...

  Powiem Ci, że książka zapowiada się ciekawie i porusza wiele kwestii, nad którymi warto byłoby się zastanowić.

  Tu mnie zaskoczyłaś informacją, że ta książka pomimo tego, że jest drugą częścią powstała przed pierwszą ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie czytałam "Zabić drozda", ale biorąc pod uwagę, ze "Idź (...)" wzbudziło takie reakcje muszę koniecznie po prozę Harper Lee sięgnąć

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytam najpierw "Zabić drozda"

  OdpowiedzUsuń
 7. W ogóle nie słyszałam o tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie dla mnie, ale dla mojej mamy jak najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam "Zabić drozda". I właśnie dlatego, przez szacunek dla autorki, NIE ZAMIERZAM TEGO CZYTAĆ. Wydaniu tej książki towarzyszą pewne kontrowersje i niejasności - możliwe, że Lee została po prostu wykorzystana.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wstyd się przyznać nie czytałam "Zabić drozda" muszę jak najszybciej nadrobić zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zabić drozda czytałam na konkurs jeszcze w gimnazjum. Miło wspominam, wartościowa. Na tę też będę polować.
  Moje-ukochane-czytadelka

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ nie podoba mi się tłumaczenie tytułu tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Zabić drozda" czytałam chyba w gimnazjum, czyli ponad 10 lat temu. Niedawno "wróciłam" do książki i muszę przyznać, że zwróciłam uwagę na zupełnie inne kwestie niż wtedy. Ale nie o tym miało być. Szukałaś czegoś o Harper Lee i odkryłam, że wydała niedawno powieść (i trafiłam na Twojego bloga). Chciałam zapytać, czy czytałaś "Idź..." w oryginale, czy przetłumaczoną na polski? Pytam, bo polska premiera dopiero za tydzień.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopiero czytam tę książkę przetłumaczoną na polski. To jest zapowiedź, jej recenzja będzie niebawem.

   Usuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger