Już niebawem "Poza sezonem" Jørna Liera Horsta!Pierwszorzędny kryminał”. „Dobry do szpiku kości”. Tak skandynawskie media piszą o kolejnych książkach Jørna Liera Horsta. Nazwisko byłego szefa wydziału śledczego norweskiej policji króluje na listach bestsellerów. Horst zdetronizował gwiazdy gatunku, sprzedając serię o komisarzu Wistingu w ponad milionowym nakładzie. „Poza sezonem”, następczyni wydanego w Polsce „Jaskiniowca” i „Psów gończych”, to książka, która dowodzi, że autor jest mistrzem pełnokrwistych detektywistycznych opowieści. Premiera już 9 września. Miejsce zbrodni przypomina obraz. Każdy, nawet najmniejszy szczegół, od pierwszego pociągnięcia pędzla do gotowego dzieła, mówił coś na temat artysty, który go stworzył. Obraz zdradza swego twórcę” – mówi William Wisting odkrywając jeden po drugim ślady okrutnego morderstwa dokonanego w nadmorskim Stavern.

Po zakończeniu sezonu urlopowego do swojego domku letniskowego w Staver wraca Ove Bakkerud. Zamiast robić porządki i przegląd mienia, z przerażeniem odkrywa, że doszło do włamania. Sąsiednie domy także są splądrowane. W jednym z nich – wynajmowanym przez gwiazdora telewizji Thomasa Rønningena – Ove znajduje zmasakrowane zwłoki. Wezwani na miejsce zbrodni policjanci szybko przekonują się, że włamania i morderstwo to wierzchołek góry lodowej. W gruzach legnie „raj na ziemi” stworzony przez mieszkańców cichej turystycznej miejscowości. W tę sielankę brutalnie wkraczają bezwzględni przestępcy. Podążający za nimi śledczy, trafiają na kolejne makabryczne znaleziska i z trudem wiążą poszczególne elementy zbrodniczej układanki. Tropy wiodą narkotykowym szlakiem przez Norwegię, Danię, Polskę i Litwę.

Prowadzący śledztwo William Wisting – wraz z towarzyszącą mu grupą dochodzeniowców i wspierającą go córką dziennikarką Line – weryfikuje mnożące się materiały dowodowe, zeznania kłamliwych świadków, poszlaki podsuwane przez szemranych informatorów. Bada ślady pozostawione na miejscu zbrodni, rozpracowuje każdy ruch podejrzanych, stając się ich bacznym obserwatorem. Bezustannie towarzyszy mu poczucie, że coś nieprzewidzianego i dramatycznego w każdej chwili może się wydarzyć. Szczególnie, że nie zawsze pracuje na znanym sobie terenie, a lepkie ślady krwi i kolejne ofiary odkrywa niemal wszędzie, gdzie się pojawi.

Poza sezonem” to część sprzedanej dotychczas w ponad milionowym nakładzie serii powieści Horsta stanowiących wypadkową literackiego talentu autora i wiedzy zebranej w trakcie trwającej dwie dekady policyjnej kariery. Jako szef wydziału śledczego stykał się nie tylko z najokrutniejszymi zbrodniami, najbardziej przebiegłymi przestępcami, ale też z ludzką obojętnością, samotnością, bezmyślnością, które stawały się przyczynami tragedii. Na kartach „Poza sezonem” znajdziemy nie tylko bogatą w detale relację z policyjnego śledztwa, ale też odzwierciedlenie przemian jakie zachodzą w zachodnioeuropejskich społeczeństwach wraz w otwarciem granic.

Równocześnie z premierą „Poza sezonem” na polskim rynku zadebiutują książki „Zagadka zegara maltańskiego” i „Zagadka Salamandry”, czyli dwie pierwsze historie z kryminalnej serii CLUE, którą Horst dedykował nastoletnim czytelnikom. CLUE to angielskie słowo oznaczające wskazówkę do rozwiązania zagadki. To także pierwsze litery imion bohaterów: Cecilii, Leo, Une i psa Egona.

Jørn Lier Horst (ur. 1970)
to norweski pisarz i dramaturg. Kiedy nie pisze kryminałów pracuje dla Teater Ibsen. Zanim został szefem wydziału śledczego Okręgu Policji Vestfold studiował kryminologię, filozofię i psychologię. Zadebiutował w 2004 powieścią „Nøkkelvitnet” („Świadek koronny”). Stworzył cykl kryminałów, w których głównym bohaterem jest William Wisting, policjant pracujący w Larviku. Jego powieści ukazały się dotąd w przekładach na blisko 20 języków. W Polsce ukazały się dotąd jego dwie powieści „Jaskiniowiec” (2014) i „Psy gończe” (2015).

Tytuł: Poza sezonem
Autor: Jørn Lier Horst
Premiera: 9 września 2015
Seria: Mroczny zaułek
Przekład: Milena Skoczko
Wydawnictwo: Smak Słowa

Media o „Poza sezonem”-Kryminał pierwsza klasa.

Sindre Hovdenakk, VG

-Klasyczny kryminał policyjny – dzieło pisarza, który zna się na rzeczy… Wszystkim miłośnikom powieści kryminalnych polecam twórczość Jørna Liera Horsta. Zacznijcie koniecznie od „Poza sezonem.”

Torbjørn Ekelund, Dagbladet

-Miłośnicy kryminałów – przeczytajcie to!

Knut Holt, Fædrelandsvennen

-„Poza sezonem” to dobra, gruntownie przemyślana powieść kryminalna.

Helge Ottesen, Varden

-Jørn Lier Horst znowu odniósł sukces.

Svein Einar Hansen, Østlandsposten

-To dobra do szpiku kości powieść kryminalna.

Finn Stenstad, Tønsberg BladSkusicie się? Ja już oczywiście uległam! A w związku z premierą tej książki, będę miała dla Was wkrótce niespodziankę :)

21 komentarzy:

 1. Nie czuję się zainteresowana tą książką :<

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czuję się zainteresowana tą książką :<

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię kryminały, więc może przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O Autorze już gdzieś słyszałam, może być ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kryminały to mój ulubiony gatunek literacki zatem oczywiście muszę to przeczytać, bo powiem szczerze, że nie słyszałam jeszcze o tym autorze! :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam kryminałów, więc ta ;pozycja nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Od jakiegoś czasu głośno się zrobiło o tym autorze, ale ja jeszcze nie miałam przyjemności.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak dotychczas skandynawskie kryminały dawały radę...

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam kryminały, ale jeszcze nie czytałam niczego Horsta, jakoś nie mogę się zabrać;) Może w końcu mi się uda;)

  www.ksiazkoholiczka94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Hjorsta znam na razie z dwóch książek detektywistycznych dla dzieci. Tę serię polecę siostrze, gdy będzie w całości dostępna w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 11. To zdecydowanie książka dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A być może przeczytam, gdyż kryminały to zdecydowanie moja działka ;) Tylko teraz jest tyle wspaniałych premier książkowych, że nie wiem czy skuszę się na nią od razu w dniu premiery ;)
  http://czytelnicze-turbulencje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 13. Wrzesień zapowiada się ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytałabym ;D
  Pozdrawiam,
  Natala Z

  OdpowiedzUsuń
 15. Przeczytam na pewno, zważywszy na to, że poprzednie stanowiły dla mnie ideał skandynawskiego kryminału.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wygląda ciekawie :) Lubię kryminały.

  http://przy-goracej-herbacie.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie znam jeszcze twórczości tego autora, ale lubię ten gatunek, dlatego chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Wkrótce zabiorę się za tę lekturę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger