"Operacja Paperclip": Naziści do NASA, czyli tajna historia ucieczki nazistowskich naukowcówZ Dachau do NASA. Operacja Paperclip


Istnieją zbrodnie bez kary, a najlepsi z najlepszych zawsze mogą liczyć na łaskę. Po II wojnie światowej wywiad amerykański porwał najwybitniejszych nazistowskich naukowców by pod zmienioną tożsamością mogli służyć nowej ojczyźnie. Historię tajnej akcji przerzucenia setki lekarzy, inżynierów, chemików, matematyków i fizyków opisuje książka „Operacja Paperclip” autorstwa Annie Jacobsen, która pojawiła się w polskich księgarniach 20 maja.


Najwybitniejsze umysły nazistowskiej nauki po kapitulacji III Rzeszy otrzymały niezwykły wybór – albo więzienie albo nowe życie na usługach Stanów Zjednoczonych. Twórcy rakiet V-2 Wernher von Braun i Arthur Rudolph zostali pionierami NASA i autorami programu lotów w kosmos Apollo, którego efektem było zdobycie księżyca. Hubertus Strughold zmarł jako zasłużony lekarz, ojciec medycyny kosmicznej. Nikt nie pamiętał o jego zbrodniczych eksperymentach w Dachau. Siegfried Knemeyer , który na potrzeby rządu USA badał UFO (m.in. nadzorował śledztwo w sprawie Roswell) wcześniej był inżynierem pracującym dla Luftwaffe. Historię tych wybranych przedstawia „Operacja Paperclip”, która jest również opowieścią o narodzinach zimnej wojny. Książka przypomina, że towarzyszący globalnemu konfliktowi wyścig zbrojeń był również impulsem dla niezwykłego rozwoju technologicznego.

Tytułowa operacja była kluczowa dla ostatecznego zwycięstwa USA nad Związkiem Radzieckim. Odtajniona dopiero po wielu latach akcja jest symbolem uległości światowego mocarstwa, które ponad dziejową sprawiedliwość, wybrało własne bezpieczeństwo i rozwój. Publikacja Annie Jacobsen potwierdza, że historię piszą zwycięzcy, zaś zadaniem historyka jest odkrywanie białych plam i czytanie między wierszami wiodącej narracji.

Autorka ujawnia nieznane szerzej dokumenty i materiały źródłowe, przedstawia fascynującą historię rodem z najlepszego filmu sensacyjnego. „Operacja Paperclip” to wciągająca opowieść o wojnie po wojnie, bogata w szczegółowe opisy akcji wywiadowczych. Bez lektury tej książki trudno zrozumieć zimnowojenne mechanizmy i dostrzec, jak ważni przy każdym konflikcie militarnym są naukowcy, którzy, choć z dala od linii frontu, decydują o losach milionów.

To wybitne osiągnięcie połączenia dziennikarstwa śledczego z pisarstwem historycznym. Ma ogromną wartość nie tylko literacką, ale i moralną. Przypomina o prawdziwej cenie wojny”
– „The Boston Globe”

Annie Jacobsen jest amerykańską dziennikarką publikującą m.in. w „Washington Times” i „Los Angeles Times”. Jej poprzednia książka nonfiction „Obszar 51” przez wiele tygodni nie schodziła z listy bestsellerów The New York Times. Autorka jest wielką pasjonatką najnowszej historii i zjawisk nadprzyrodzonych.

Autor: Annie Jacobsen
Tytuł: Operacja Paperclip”
Tłumaczenie: Jerzy Malinowski
Wydawnictwo: AKURAT
Stron: 592
Cena detaliczna: 44,90
Premiera: 20.05.14 Książka zapowiada się bardzo interesująco. Skusicie się na nią?25 komentarzy:

 1. Tematyka związana z II wojną światową jest mi bliska. Czytałam na jej temat mnóstwo książek. Najciekawsze są publikacje oparte na źródłach i wspomnienia. Myślę, że to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytalam ta tematyke duzo jednak nie ma dowodow potwierdzajacych na te sukestie ale tej ksiazki nie czytalam i chetnie siegne po nja

  OdpowiedzUsuń
 3. Niedługo będę miał okazję przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Historię zawsze chętnie przygarnę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię tajne historie.To coś, o czym raczej nie uczą w szkołach. Takich rzeczy można dowiedzieć się właśnie z wyjątkowych książek. Chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Hm... tak, to prawda, że zapowiada się interesująco, ale czy się skuszę? Zobaczymy. Może jeśli już przeczytam te, które sobie postanowiłam. ;)
  Pozdrawiam
  A. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie nie za bardzo na razie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. na pewno wiele osób zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja się nie skuszę, gdyż tematyka tej książki kompletnie mnie nie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przeczytam, nie moja tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. miałam swego czasu parcie na taką tematykę, ale obecnie mi przeszło:D

  OdpowiedzUsuń
 12. To może być naprawdę dobra lektura

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię książki o tematyce II wojny światowej, czy skuszę się i na tę, nie jestem w stu procentach przekonana, czas pokaże... oczywiście brzmi intrygująco, ale poczekam aż ukarze się więcej recenzji tejże książki, wtedy zadecyduję :))

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawa, ale nie wiem czy nie za ciężka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 15. a a takie ksiązki lubie czytac;zapisuje

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja pewnie tak, lubię takie klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 17. Już miałam przyjemność i ta tematyką i za każdym razem byłam zadowolona :-)

  OdpowiedzUsuń
 18. Posiadam już tę książkę, niebawem zacznę ją czytać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Po przeczytaniu pewnie pokocham tych naukowców i ich pracodawców :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger