Haiku dla Warszawy - konkurs - Wiersze w metrze
Piąta edycja „Wierszy w Metrze“ powraca z konkursem „Haiku dla Warszawy“.


1 marca ruszyła piąta edycja „Wierszy w metrze“, a wraz z nią powrócił przygotowany specjalnie z tej okazji konkurs „Haiku dla Warszawy“. Poprzez aplikację dostępną na stronie wierszewmetrze.eu można zgłaszać swoje prace. To świetna okazja do sprawdzenia swojej inwencji twórczej oraz wygrania atrakcyjnych nagród rzeczowych, które doceni każdy miłośnik literatury.
Haiku wywodzi się z Japonii i pierwotnie składało się z trzech części - haiku, hokku i haikai. Dosłowne znaczenie słowa „haikai“ to „żart“. Przyjęło się, że haiku jest formą krótką i zabawną. W przeszłości często stawało się zabawą towarzyską, w której zadaniem uczestnika było dokończenie wersu napisanego przez poprzedzającą go osobę.

Haiku składa się z 17 sylab podzielonych na 3 wersy po 5, 7 i 5 sylab. Aplikacja konkursowa została zaprogramowana w sposób wymuszający na użytkowniku zachowanie odpowiedniej składni utworu, a tym samym stworzenie właśnie haiku, a nie innej formy literackiej.

Tematyka konkursu ma wymiar lokalny – podobnie jak całe wydarzenie. Utwory powinny nawiązywać do Warszawy, ukazywać jej prawdziwe albo wyimaginowane oblicze, obnażać braki, doceniać walory, pokazywać ją taką jaką widzi ją na co dzień albo o jakiej marzy autor wiersza - a wszystko to zamknięte w trzech wersach.

Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni 21 marca, podczas Światowego Dnia Poezji, a nagrodami w konkursie są czytniki e-booków marki Kindle, książki poetyckie, oraz publikacja w specjalnym e-booku, który zostanie przygotowany z okazji Wierszy w metrze.

Wiersze w metrze są współfinansowane przez Miasto Stołeczne Warszawa. To dzięki jego wsparciu Wiersze w metrze mogły powrócić po 4 latach do przestrzeni miejskiej.

Podczas poprzednich edycji projekt „Wiersze w metrze” dotarł do ponad miliona osób. Głównym celem inicjatywy jest spopularyzowanie twórczości współczesnych europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistym miejscu. Również zainteresowanie konkursem haiku podczas ostatniej edycji było ogromne, nadesłano kilkaset prac. Wśród nagrodzonych znalazł się miedzy innymi wiersz Katarzyny Jakubik z Warszawy:

Praga w sobotę
Dno kamienicy studni
Fryzjer bez ręki

oraz Grzegorza Rocha Bajorka z Warszawy:

Zmierzch usypia most
Pociągami przez Wisłę
Syrena śpiewa


W tegorocznej kampanii „Wiersze w Metrze“ prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Portugalii, po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Nie zabraknie też poezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały poszczególne instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także m.in. Fundacja Wisławy Szymborskiej oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.

Fragmenty wierszy prezentowane są przez trzy tygodnie w wagonach metra na naklejkach na szybach pociągu, a także na ekranach znajdujących się na stacjach metra i w wagonikach metra. Dodatkowo zostały wydrukowane również na pocztówkach rozdawanych w warszawskich kawiarniach i instytucjach kultury.

Najważniejsze informacje
KIEDY – marzec 2015 roku
GDZIE – metro Warszawa
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA – Światowy Dzień Poezji w Metrze Warszawskim 21.03.2015 (więcej informacji wkrótce)

Organizatorzy
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Instituto Cervantes, Ambasada Irlandii, Ambasada Litwy, Ambasada Malty, Goethe-Institut, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Camões I.P., Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Ambasada Szwajcarii, Węgierski Instytut Kultury, British Council oraz Włoski Instytut Kultury.

A także spoza EUNIC:
Centrum Kultury Tureckiej – Instytut Yunus Emre, Europejski Poeta Wolności, Fundacja Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury oraz Intermezzo – ukraiński festiwal krótkich form literackich.

Partnerzy
Metro Warszawa, AMS

Projekt finasowany przez MIASTO STOŁECZNE WARSZAWA

O Wierszach w metrze
W 2008 roku, z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie, powstał pomysł unikatowej inicjatywy kulturalnej w przestrzeni miejskiej. Projekt miał na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej i nazwany został Wiersze w metrze.
Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie Poems on the Underground, który od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.

O EUNIC
Stowarzyszenie European Union National Institutes for Culture – to stowarzyszenie narodowych instytutów kultury krajów Unii Europejskiej, opierające się na wspólnym działaniu instytucji kulturalnych, wymianie doświadczeń i umiejętności oraz współpracy z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską.
Misją EUNIC jest promocja wartości europejskich, wspieranie kulturowej różnorodności w Unii Europejskiej i poza nią. Stowarzyszenie działa w takich sektorach jak sztuka, edukacja, wielojęzyczność, nauka, dialog międzykulturowy.
Lokalne jednostki w Polsce to EUNIC Warszawa i EUNIC Kraków, umożliwiające współpracę lokalnych instytutów kultury, a także lokalnych partnerów.
EUNIC Warszawa to 15 członków, 8 członków stowarzyszonych i 13 instytucji zaprzyjaźnionych (mogą nimi być instytuty kultury, ambasady i lokalne, polskie instytucje kulturalne). Wśród projektów EUNIC Warszawa w 2014 warto wymienić m.in. festiwal Czytamy gdzie Indziej, Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza, Spoke’N’Word Festival, międzynarodową konferencję Think (in) Visual Communication.
www.warszawa.eunic-online.eu


Uważam, że to świetna inicjatywa. Zachęcam do wzięcia w niej udziału.

13 komentarzy:

 1. nie słyszałam o tym do tej pory ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie tak dawno temu czytałam książkę, w której główna bohaterka tworzyła haiku, jednak o tej akcji nigdy nie słyszałam, jednak jest bardzo ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie potrafiłabym stworzyć haiku, choć w sumie nigdy nie próbowałam...

  OdpowiedzUsuń
 4. Inicjatywa rzeczywiście świetna.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pierwsze słyszę, ale inicjatywa super :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ooo coś takie by sie w Łodzi przydało:D

  OdpowiedzUsuń
 7. W innych miastach też przydałby się taki konkurs :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Faktycznie świetne wydarzenie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Gdzieś obiło mi się o uszy, świetna sprawa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O, kocham haiku, nawet kiedyś zajęłam drugie miejsc w konkursie. :-) Się pochwalę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawy projekt , słyszę po raz pierwszy.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger