Wiersze w metrze powracają!Wiersze w metrze powracają!

Już w marcu w Warszawie piąta edycja Wierszy w metrze. Przez cały marzec codzienne przejazdy komunikacją miejską w Warszawie będą miały nowe, poetyckie oblicze.

Wiersze w metrze to inicjatywa kulturalna w przestrzeni miejskiej, która, po czteroletniej przerwie powróci do Warszawy. Organizatorem tegorocznej edycji jest warszawski oddział Europejskiego Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury EUNIC.
Tegoroczna, piąta edycja, jest dla nas wyjątkowa“ – opowiada dr Georg Blochmann, przewodniczący EUNIC Warszawa, dyrektor Goethe-Institut Warszawa – „Wiersze w metrze powracają na prośbę warszawiaków - udało nam się przywrócić projekt, który jest doskonałym dowodem na to, że tkanka miejska i kultura mogą się uzupełniać.“

W tegorocznej kampanii prezentowane wiersze pochodzą z dwudziestu krajów Europy, od Hiszpanii i Portugalii po Ukrainę, Turcję i Kazachstan. Nie zabraknie te zpoezji polskiej. Wyboru poetów i wierszy dokonywały poszczególne instytucje kultury zrzeszone w EUNIC Warszawa, a także, m.in. Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, oraz kapituła konkursu Europejski Poeta Wolności.

Podczas poprzednich edycji projekt dotarł do ponad miliona osób podróżujących metrem, korzystających z Internetu i uczestniczących w specjalnie przygotowanych wydarzeniach towarzyszących. Głównym celem inicjatywy jest spopularyzowanie twórczości europejskich poetów oraz umożliwienie obcowania z poezją w nieoczywistym miejscu.

Fragmenty wierszy prezentowane będą przez cztery tygodnie w wagonach metra na specjalnych dwustronnych naklejkach na szybach pociągu, a także na infoscreenach na stacjach metra oraz na ekranach w wagonikach metra i w autobusach. Dodatkowo zostaną wydrukowane również na pocztówkach rozdawanych w warszawskich kawiarniach i instytucjach kultury.

Każda osoba zainteresowana projektem będzie mogła także zapoznać się z poezją na stronie internetowej projektu – www.wierszewmetrze.eu. To tutaj będzie można przeczytać pełne wersje wierszy oraz biogramyi poetów i tłumaczy.
Na stronie internetowej przeprowadzony będzie także konkurs haiku dla Warszawy. Poprzednie edycje konkursu cieszyły się ogromnym powodzeniem. (więcej informacji wkrótce)

Dlaczego w metrze?
Miasto to przestrzeń dynamiczna, w której ludzie cały czas przemieszczają się w ciągu dnia z jednego punktu do drugiego. W dużych aglomeracjach doskonałym łącznikiem komunikacyjnym jest metro. Pozbawiona ciekawych widoków za oknem podziemna trasa, zmusza podróżnych do zainteresowania się zawieszonymi w metrze plakatami i informacjami. Podczas Wierszy w metrze, literatura opanowuje miejsce przeznaczone na komunikat reklamowy – wybudza odbiorcę z codziennej rutyny i pozwala na chwilę niekomercyjnej refleksji, na chwilę zadumy, na odbycie lirycznej podróży do świata współczesnej poezji oraz wgłąb własnej wyobraźni i wrażliwości.


Najważniejsze informacje

KIEDY – marzec 2015 roku
GDZIE – Warszawa, na linii metra
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA – Światowy Dzień Poezji w Metrze Warszawskim 21.03.2015 (więcej informacji wkrótce)

Organizatorzy
- europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Instituto Cervantes, Ambasada Irlandii, Ambasada Litwy, Ambasada Malty, Goethe-Institut, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), Camões I.P., Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Ambasada Szwajcarii, Węgierski Instytut Kultury, British Council oraz Włoski Instytut Kultury

A także spoza EUNIC:
Centrum Kultury Tureckiej – Instytut Yunus Emre, Europejski Poeta Wolności, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, oraz Intermezzo – ukraiński festiwal krótkich form literackich.

PARTNER
Metro Warszawa

PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ Miasto Stołeczne Warszawa

O Wierszach w metrze
W 2008 roku, z inicjatywy Instytutu Książki i British Council w Warszawie, powstał pomysł unikalnej inicjatywy kulturalnej w przestrzeni miejskiej. Projekt miał na celu propagowanie współczesnej poezji europejskiej i nazwany został Wiersze w metrze.
Pierwowzorem pomysłu umieszczania poezji w metrze jest cykliczny projekt o nazwie Poems on the Underground, który od 1986 roku odbywa się w Londynie. Podobne kampanie prowadzone są lub były także m.in. w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Brukseli, Stuttgarcie i Moskwie.

O EUNIC

EUNIC - Stowarzyszenie European Union National Institutes for Culture – to stowarzyszenie narodowych instytutów kultury krajów Unii Europejskiej, opierające się na wspólnym działaniu instytucji kulturalnych, wymianie doświadczeń i umiejętności oraz współpracy z lokalnymi partnerami (w tym organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury) oraz Komisją Europejską.

Misją EUNIC jest promocja wartości europejskich, wspieranie kulturowej różnorodności w Unii Europejskiej i poza nią. Stowarzyszenie działa w takich sektorach jak sztuka, edukacja, wielojęzyczność, nauka, dialog międzykulturowy.

Lokalne jednostki w Polsce to EUNIC Warszawa i EUNIC Kraków, umożliwiające współpracę lokalnych instytutów kultury, a także lokalnych partnerów.

Eunic Warszawa to 15 członków, 8 członków stowarzyszonych i 13 instytucji zaprzyjaźnionych (mogą nimi być instytuty kultury, ambasady i lokalne, polskie instytucje kulturalne). Wśród projektów EUNIC Warszawa w 2014 warto wymienić m.in. festiwal Czytamy gdzie Indziej, Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza, Spoke’N’Word Festival, międzynarodowa konferencja Think (in) Visual Communication.


http://warszawa.eunic-online.eu/

Szkoda, że nie mieszkam w Warszawie. To bowiem inicjatywa godna promowania! Co o niej sądzicie?

19 komentarzy:

 1. Nie słyszałam nigdy o tej edycji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Inicjatywa bardzo mi sie podoba i na pewno skorzystam, bo do pracy dojeżdżam metrem. Dziękuję za informację :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna inicjatywa, ale niestety nie mam możliwości skorzystania z niej.

  OdpowiedzUsuń
 4. dla mieszkańców Warszawy przyda się coś tak ciekawego ;) Aż chcę się jeździć metrem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna inicjatywa. Oby takich więcej w innych miastach.

  OdpowiedzUsuń
 6. w Łodzi coś podobnego w tramwajach na uchwytach jest robione :D cytaty kiedyś z poezji Tuwima byłyP)

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna inicjatywa ! Swojego czasu w krakowskich tramwajach była podobna atrakcja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O rany, świetny pomysł! Nie słyszałam o akcji, ale byłoby świetnie zorganizować coś takiego w innych, szczególnie tych większych, miastach Polski. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie słyszałam nigdy o tej akcji, ale jest świetna! Może w moim Krakowie też coś takiego ktoś zorganizuje! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow! Uważam, że to świetna sprawa. Zwłaszcza dla ludzi, którzy są cały czas zabiegani...

  OdpowiedzUsuń
 11. Fajna sprawa, też żałuję, że nie mieszkam w Warszawie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger